Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Hocam bu vazo modu değil. Vazo modu tek katman ile duvar örme. Yani çok ince bir baskı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Ekim 2016, 21:11:20
Hocam bu vazo modu değil. Vazo modu tek katman ile duvar örme. Yani çok ince bir baskı.

hocam bunda da o şekilde z motorları hiç durmadan dönerek ördü yukarıya kadar spiralize diye bir özellikle dlimledim bu degil mi dediginiz. cura kullanıyorum ben.. yani z motorlar ilk 3 katman sonrasında hiç durmadı sürekli yavaş yavaş dönerek devam ettiler. bu değil mi? benmi yanlış anlamışım yoksa.

muhendisbey

Evet bu şekilde. Yalnız parçanın et kalınlığı 2 kat gibi duruyor. Kalın nozzle mı kullandınız? Yoksa fotoğrafın çekim açısından mı?

Spiral modda parçayı yırtmadan ve yığılma olmadan çıkardıysa yazıcı ayarlarına iyi olmuş denmez, mükemmel olmuş denir. Çünkü bunun anlamı extruder akışı stabil ve soğutma uygun şekilde yapılmış demektir.
Sağlamlık konusunda hiç esnettiniz (baskı uygulayarak) mi yada modeli 1 metreden yere bıraktığınızda da sağlam mı?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Hocam cekim olarak kalin durabilir 0.4mm nozzle ile bastim yakin cekimden dolayi kalin gibi druruyor ama kumpas ile olcerim simdi yeniden .  Baskinin tablaya yakin kisminda biraz yığılma oldu. Ama dedigim gibi fan hala yok deneme yapamadım bundan dolayı mıdır diye. 
Dayanıklılık konusunda elimle baskı uyguladim biraz esneme oldu cok fazla da zorlamak istemedim.

Yere atma konusuna gelince . atamam kıyamam nasıl atayım ince ince dokundu o :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

Test için her yol mübahtır :)
Esneme olacak ancak tek katman olduğu için kazak söker gibi sökülmemesi gerekli
Yığılma varsa bu fan olmadığı ve hızlı çalıştırdığın için. Katman daha katılaşmadan üzerine gelen plastik sebebiyle akmaya meyilli olur.

yolcu27

merhabalar. şöyle bir kutu çizdim de. bunun üzerine  2 tane bas bırak buton birde aç kapat için anahtar bağlamam gerek. daha önce bu tarz bir kutulama yapan oldu mu aranızda nasıl birşey kullanmak gerekiyor

muhendisbey

Gayet başarılı bir tasarım olmuş tebrikler.
Daha önce bu tarz tasarımlarınız var mıydı? 3D yazıcı ile mi öğrendiniz?

Bu tarz kutulama yaptım.
Buton konusunda kullanacağınız butonun ebatları, yapısı çok önemli. Kumpas ile ölçerek delikleri açarsanız problem olmaz. Kumpasla ölçtüğünüz değere göre  yaklaşık 0.2 ila 0.5mm büyük delik açmak (çap olarak yada karesel olarak fark etmez) daha az sığmama durumuna karşı iyi olur.

Bir de kutuyu basarken support material kısmını açmayı unutmayın. İhtiyaç olsun olmasın. Yalnız support material ayarlarken öncesinde birkaç test baskısı almakta fayda var. Ayarlar iyi olmazsa support material parçadan çok zor ayrılıyor.

yolcu27

teşekkürler. kendim tam anlamıyla modellemedim. pcb yi cizdim delikleriin yerini belirledim.

daha sonra şu arayüz ile özellikleri girererk olusturmasını istedim

http://www.thingiverse.com/thing:1264391

tinkercad ile de delikler arasındaki mesafeyi ölctüm pcb ye uyacak mıdır diye.

bir kaç yere ekstra boşluk yaptım. kablo gececek yerlere filan. ön arka üst alt diye 4 ayrı parçada indirebiliyorsunuz verdigim linkten. eger oturursa çok sevinecegim pcblerim kutusuz kalmayacak.

muhendisbey

Hocam kendiniz modeli alıp değiştirseniz bile gayet güzel. Daha ne kadar oldu ki yazıcıyı yapalı? Şimdiden hakim oldunuz, kendi tasarımınızı da yapabilirsiniz.

Tlepsh

@muhendisbey hocam öncelikle siz başta olmak üzere bu konuya katkıda bulunan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sayenizde bir 3D yazıcı sahibi oldum ve kendim toplayarak. Ayarlamaları tecrübesizlikten biraz uğraştırdı ama aşağıda görüldüğü gibi baskılar fena değil gibi gözüküyor. Sizlerin yorumuna bırakıyorum...

bmp resim yükle

ücretsiz resim barındırma

resim upload servisleri

hızlı resim yükle

muhendisbey

Çok güzel baskılar almışsınız
Şadan hocam parçaları basarken soğutma kullanmadan mı bastınız? Extruder'a iliştirilmiş bir fan göremedim. Parçalar ise bir hayli net. Fan kullanmadan böyle sonuçlar elde edemiyorum.
Filamentten de olabilir markası ESUN mu?

yolcu27

@Tlepsh
hocam tebrikler çok güzel görünüyor baskılar. 

Tlepsh

@muhendisbey @yolcu27

Sizlerin beğenisini kazanmak onur verici öncelikle teşekkür ederim. Evet soğutma fanı kullanmıyorum ama bu beceriksizlikten, uygun bir fan ve aparat bulamadım.
Varsa kullandınız fan tutucu aparatın dosyası veya aliexpress linkini v.s. verebilirseniz çok sevinirim. Çünkü içinde boşluk olan parçalarda aşağı akmalar ve çökmeler oluyor. Bir de filament tutucu için de fikir verebilirseniz sevinirim.

Esun PLA Plus filament kullanıyorum, önce beyaz almıştım denemeler yaptım. Sonra da siyah ve mavi aldım. Fakat siyah filament bozuk mu idi bilemiyorum sürekli yapış yapış baskıya bulaşıyor ve oluşan iplikçiklerden model kullanılmaz oluyordu. Sonra geçen hafta maviyi taktım ve düzgün çıktılar almaya başladım. Eşim de merak sardı bizim 5 yaşındaki ufaklıkla beraber oyuncak basıyorlar.

Yine de bazı sorunlarım var. Örneğin yazıcı parçalarını yedek olsun diye tekrar basmak istedim ama bizim dosyalardan bastığım mesela y ayakları @muhendisbey hocamın bastıklarından uzun ve somun yerleri uzatılmış gibi oldu. Fakat cetvelle kumpasla bakınca adım ayarları düzgün görünüyor. Diğer bastığım modellerde benzeri bir deformasyon izlemiyorum. Diğer bir sorunda thingverse'den indirdiğim bazı dosyalarda slicer manifold değil diyor ve dilimleme yapmıyor bu konuda ne yapabilirim.

Selamlar...

muhendisbey

Dilimleyici olarak slicer mı kullanıyorsunuz? Belki de dilimleyici ayarlarından dolayı olabilir.
Mesela repetier'deki basacağınız parça nasıl görünüyor? Parçayı benim bastığım parça ile kıyasladığınızda ne kadar uzama meydana gelmiş?

Uzama varsa aklıma ilk gelen firmware ayarı kaynaklı olması. Daha önce çok fazla dilimleyici hatası aldım (örneğin bazı parçalarda slicer takılıp kalıyor ve dilimleyemiyor.) ama böyle bir hata ile karşılaşmadım.
Belki çok çok ufak bir hata payı sebebiyle olmuş olabilir. Bunu da atıyorum z eksenini 150mm kaldırdığınızda görebilirsiniz.
Görsel paylaşabilirseniz bir bakmak isterim. Katman dağılımı homojen mi mesela? Bir katmana geldiğinde kalınlaşma olmuş mu?
Bir diğeri parçayı çevirerek basmayı deneyebilirsiniz. Dik olarak tablaya koymak yerine hatalı baskıyı göze alıp yan yatırarak bakmalı. z ekseni sürekli uzuyorsa step miktarı firmware'den tekrar ayarlanmalı.

muhendisbey

Şimdi vakit buldum.
Slicer bazı parçalarda takılıyor. Bu durumda CURA ayarlarını yapılandırdım. Bir de Simplyfy 3d indirdim onu da yapılandırdım. Ancak sıkışmadıkça başka dilimleyici yada host yazılımını açmıyorum bile.

Açılmayan parçalarda parça onarma işlemi yapılabilir. Windows10 altında bu kendi programı ile mümkün. Bunun yanında online STL tamir siteleri de var.

Yapılandırmayı slicer'daki ayarları cura'ya tek tek yazarak sağlayabildim. Ancak sevmedim cura'yı.

Şunu söyleyebilirim. Deneyimlerim arasında en profesyoneli slicer. Her ayarını net bir şekilde görüp düzenleyebiliyorsunuz. Diğer dilimleyiciler daha kapalı bir yapıya sahip. Daha az seçenek sunuyor. Cura'da mesela hız ayarları kısmı bana hiç ama hiç mantıklı gelmiyor. Hızı artırmak istersem işleme hızını artırırım niye bunu G koduna gömeyim ki?
Simplyfy'da ise yazıcı yazdırma işleminde olduğunu dahi bilmiyor. Bana göre tek iyi yönü manuel olarak destek atılabiliyor olması. Yazıcı kontrol konsolu da repetier'e göre çok hoşuma gitmedi.

Açıkçası soğutma fanı için bana da parça gerekli ama bir türlü ben de bulamadım. Thingiverse'de arama yapmak yerine yeggi daha iyi. Thingiverse'i de kapsıyor. Daha fazla seçenek var.