Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

JKramer

Alıntı yapılan: alidurmus - 01 Ekim 2016, 15:29:41
Sd kart özelliğini açtım program atarken  bir sorunla
karşılaştım
Using typedef-name fpos_t_after

İnternette arduino versiyonu güncel olmalı diyorlar fakat ben en günceli kullanıyorum
Sizin programlarda bu sorun olmadı mı yoksa farklı bir ayar mı yaptınız

Hata: error: using typedef-name 'fpos_t' after 'struct'
http://forums.reprap.org/read.php?146,691608,699987#msg-699987
Alıntı YapThere is another workaround. You can still use the new versions of Arduino like 1.6.10.

Rename fpos_t variables in SdBaseFile.h and SdBaseFile.cpp to another name like fpos_t1 and recompile. Problem is in C++ you can not use typedef and struct for the same varibale name.

fpos_t is already defined in stdio.h which is a hardware library file for arduino.

Can

fpos_t 'lerin tamamını fpos_t1 ya da başka bir isimle değiştirince hata vermiyor.

muhendisbey

Bugün çok ilginç birşey başıma geldi.
Eski yazıcımda ATX güç kaynağı vardı. Bunu değiştireyim dedim ve gittigidiyor üzerinden 50TL lik bir kaynak aldım.
Herşey çok iyi, tüm ısıtıcılar açık 11.9V ki süper dedim.
Lakin bilgisayarın USB sini bağlayınca touchpad sapıtıyor. Yani güç kaynağı değil felaket bir gürültü kaynağı almışım.

Nasıl çözebilirim, nasıl bir filtre bağlayabilirim? Yoksa kaldırıp atayım mı?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

PC ve printer topraklı prize bağlımı?

Benim yazıcıda da ucuz smps var ve sorunsuz kullanıyorum.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

İkisi de topraklı prize bağlı
4700uF kapasitör bağladım, yine sorun aynı. USB'yi bağladığımda gürültüden (öyle tahmin ediyorum) bilgisayar kafayı yiyor. Osiloskopla bakacağım.
USB kabloda bir de ferrit olmasına rağmen böyle.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Bilgisayarın ve yazıcı GND sini ayrı bir kablo ile birbirine bağlamayı dene.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Ayrı olarak bağlı gibi şu durumda. Elimde 6'lı priz var toprakları ortak hem PC hem de yazıcı bu prize bağlı.

muhendisbey

Kısadevre testi yaptım ayrıca bağlı görünüyor.
Yüksüz durumda

Yüklü durumda

Bir de birşey dikkatimi çekti, sistemi prize takar takmaz osiloskop feci bir gürültü göstermeye başladı. (uçları bir noktaya bağlı değilken)

muhendisbey

Peki
DC çıkışın negatifi ile toprağı birleştirsem? Muhtemelen iyi olmaz ama
true rms bir cihazla ölçtüm toprak ile DC arasında AC 80V DC0.7V gibi bir rakam var. Cihaz saçmalamış da olabilir.

Zoroaster

Toprak sorunun var işte.

Normalde PC nin metal şasesi GND ye bağlıdır. Yazıcının da metal şasesinin GND olması lazım.
Seytan deliginden kacti.

mihri

Yazıcı 12V GND'si ile PC'nin GND'sini sağlam kablo ile bağlarsan çözülür ya da SMPS'te CY kapasitörlerini sök düzelir.
"Eppur si muove!"

muhendisbey

-V ile GND'yi krokodil ile bağladım.
Touchpad düzeldi, yalnız seri iletişimde olan problem devam ediyor.
Çıkışa kapasitör bağlamalı mıyım? Yoksa başka çözümünüz var mı?
@HeCToR'dan aldığımız güç kaynaklarında kapasitörler daha büyük gibi. İçini açmadığımdan göremiyorum.
Gerekirse bunun içini açacağım. Yoksa zaten çöp gibi olacak benim için.

muhendisbey

@mihri
Hocam Cy kapasitörleri nedir? SMPS'in neresinde bulunur?
6800uF'lık kapasitörü de taktım o da yemedi. Demek ki kapasitör ve ripple olayından daha farklı bir problem var.
Sıkıntı şu SMPS'le daha önce hiç uğraşmadım. Gerekince aldım taktım kullandım.

mihri

CY kapasitörleri aşağıdaki SMPS'te görünüyo. İlk önce okla gösterileni sök.

Birde GND'leri birleştirirken kabloyu vidala ya da lehimle. Krokodilli kablo yetmez.

"Eppur si muove!"

muhendisbey

tamam mihri hocam bir bakayım. Düzelecek mi göreceğiz.

Bu ara güç kaynağı almak isteyen var mı? @HeCToR  bize yardımcı olacak yine. Bana 3 tane kadar lazım. Başka alacak varsa beraber alabiliriz yine.

DEno_12