Yaptığımız SMPS, Conducted EMI Testinden Geçemiyor...

Başlatan f_machine, 14 Haziran 2016, 15:22:06

f_machine

Merhaba Arkadaşlar;
Bir konuda yardımınıza ihtiyacımız var. Power Integration firmasının TOP249 entegresi ile bir SMPS tasarladık. Hatta tasarımı da ilgili firmadan temin ettik.
SMPS çalışıyor herhangi bir sorunu yok. Fakat Conducted EMI testinden kaldık. SMPS 16.77 MHZ seviyesinde peak yapıyor ve testen kalıyor. 150 khz- 30 MHZ aralığında yapılıyor test.
16MHz-17 MHz aralığında devremiz AC hatta gürültü yayıyor. 2 farklı EMI filtre denedik. Birisinde bayağı güzel sonuç aldık. Ama o da aynı frekanstan kaldı. Devrenin şemasını ve iki farklı filtre ile aldığımız sonuçları
ekliyorum arkadaşlar. Bu arada testlerde çıkışımız 18V DC ve çekilen akım 500mA. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

http://imgur.com/a/ME1g0

HeCToR

C15 Ve C8 kapasitörlerinizi 330nF mertebelerine yükseltin F1 sigortanızdan sonra 10MM 275V varistor takviye edin faz notr paralel birde emı bobinden sonra paralel olarak P6SMB400CA TVS diode ve R-C snubber atabilirsiniz 100nF 100R 1W değerinde problem kalmayacaktır diye umuyorum bende karşılaştım daha önce bu tarz problemlerle EMI bobin değerinde çok yüksek olmuş 30mH ; 5mH yeterli olacaktır.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

dnacikaya

Konu ilgimi çekti datasheet'i inceledim çok farklı değerlere sahip kondansatörler kullanılmış ve 14mm 275v. varistör var bir şemada. Ayrıca datasheet'te örnek pcb tasarımları var onlarımı baz aldınız?

İncelediğim datasheet:

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/34962/POWERINT/TOP249Y.html

Bir de sorulması gereken neden 16-17 mhz aralığında sorun oluyor.

f_machine

@CORTEX
Hocam değerli önerilerin için teşekkürler. Gerekli eklemeleri yapacağım devreye .Büyük ihtimalle haftaya tekrar teste gideceğim. Yeni foto eklerim test sonucu ile alakalı.

@dnacikaya
SMPS tasarımını benden önce çalışan arkadaş yapmış . O yüzden neyi referans alarak tasarladığı konusunda bi fikrim yok açıkcası.
Ama datasheet referans tasarımlarını veya PI Expert tasarım programını kullanarak yapmıştır büyük ihtimalle.

Bu arada aynı konuyu POWER INTEGRATION forumlarında da sordum. PI çalışanı trafonun oradaki snubber devresinde R3 ve C6 komponentleri ile alakalı birşeyler söyledi.
Onun da fikirlerini aldıktan sonra SMPS tasarımını son haline getirip tekrar teste gideceğim. Sonuçları burada paylaşırım.

HeCToR

f_machine R3 ve C6 orada çok anlamsız olmuş zaten arkadaş onu kaçak enduktans oluşursa önüne geçerim diye düşündü muhtemelen ama sökebilirsin onları

HeCToR

f_machine

@CORTEX senin söylediğin ilaveleri yaptım ama yine kaldı. Aynı yerde peak yaptı yine. Bende smpse bağlı olan cihazların güç girişine 100 Nf kondansatör ve ferrite bead taktım. Bu haliyle geçti. Yine peak yaptı ama sınırı geçmedi. Ama sorunun kaynağını tam olarak bulamadık.

HeCToR

@f_machine PCB dizayninizida incelemek lazim bağlamış olduğunuz cihaz nedir ?

f_machine

hocam bağlamış olduğumuz cihazlar 1 adet görüntülü diafon ve 2 adet panel(binanın girişinde duran kısım ). Bu arada bu 2 adet panelden birini sökersek(ikisi farklı paneller-biri lcdli,bunu sökünce düzeliyor), cihaz testen sorunsuz geçiyor. Hiç yükselme olmuyor malum yerde. Çekilen akımdan dolayı mı böyle oluyor acaba dedik. Aynı akımı(bütün cihazların akımı - 500mA) rezistif bi yükle çektik smps'ten o zaman da herhangi bir sorun olmadı . Garip bir sorun anlamadık gitti. Pcb'yi akşam eklerim , şu an yanımda değil dosyalar.

HeCToR

Bağlamış olduğunuz her iki cihazın besleme katınıda incelemek lazım etkenler çoğaldı

f_machine

Diğer cihazların besleme katında 7805 var. Smpsten gelen 18V DC , 5V' a düşürülüp devrede kullanılıyor.

HeCToR

Test esnasinda supply ve cihaz arasında kullanmış olduğunuz kablo mesafesi uzunmu hocam

f_machine

220V kablosu 1m civarı. SMPS DC çıkışı ve diğer cihazlar arasındaki kabloda max. 50 cm'dir.

yas

HeCToR

Cihazların besleme katı resimlerini ve supply pcb resmini paylaşabilirseniz inceleyebiliriz