P6(16x64) LED panel bağlantısı hakkında

Başlatan Mucit23, 15 Haziran 2016, 17:51:29

Mucit23

Selamlar

Minibüs güzergah tabelası olarak kullanılan LED paneller var. 16X64 pixel boyutunda.
Bağlantıları resimdeki gibi

Bu panelleri mikroişlemci ile kullanmam gerekiyor. Fakat bağlantıları çözemedim. Bildiğim kadarıyla bunlarda 16Bit Shiftregister var. Bunun bağlantılar nasıl anlayamadım.

Bendeki panelin bağlantı konnektörü aşağıdaki gibi.

Burada A B C D F F pinlerini DR1 ve DR2 pinleri ne anlama geliyor anlamam lazım. Gerisi zaten P10 larla muhtemelen aynıdır. Uğraşıp çözerim muhtemelen.

Bu konuda fikir yürütebilecek olan var mı? Tarama ve Data gönderimi nasıl yapılıyor olabilir.

RaMu

Mucit23 senin P10 panel kütüphaneni kullanıp bir arkadaşıma güzel bir şey yapmıştım,
kütüphane fonksiyonlarınıda bayağı incelemiştim,
elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Teşekkür ederim. İşin mantığını çözerem gerisi gelicek gibi.  Bende yine ticari bir işte kullanmayı düşünüyorum.
in
Benim tahminime göre Tarama ABCD pinleri ile yapılıyor.  F F pinlerinin ne işe yaradığını anlayamadım.  N pinleri muhtemelen NC Yani kullanılmıyor.  DR1 ve DR2 ise data girişleri olsa gerek.  Muhtemelen panel iki parça halinde kontrol ediliyor. Paneli ortadan ikiye ayırmış olabilirler. Eger gerçekten böyleyse tek spi donanımı ile nasıl sürerim düşünmek lazım.

Mucit23

Yarin bir tane ekran alip bir deneme yacagim. Yalnız fiyatında bayağı pahalıymış. 100tl ye geliyor.  3 tane p10 parası

Mucit23

Paneli aldım.  Hafta sonu ilk testleri yapacağım.

RaMu

Üzerindeki entegreleri görecek şekilde fotoğrafları ekleyebilirsen güzel olur,
elden aldın herhalde modülü?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Evet hocam elden aldım. Akşama foto atmaya çalışayım.

Mucit23

Panelin herşeyin çözdüm.  DR1 ve DR2 tahmin ettigim gibi iki ayrı data girişi.  Ekranın ilk 8 satiri DR1 girişi ile sonraki 8 satır DR2 kontrol ediliyor. Tarama ABC uçları ile yapılıyor. Ilk 8 ve son 8 satir aynı anda taraniyor.  ABC  ucları 8 kademede tarama yapılıyor.. yan yana 4 adet 16 bitlik shift register var. Toplamda 64 pixele hitap ediyor... Mantik p10 lardan çok basit. 

RaMu

Evreka, evreka diye sokağa fırlamayasın şimdi :)
Gecenin bu saati üşenmeyip bunu forumda paylaşman çok güzel.

Daha hiçbir şeye elimizi atamadan çözdün olayı.

Mucit23

kantirici

Güzel çalışma olmuş. Fontları hangi program ile çeviriyorsun ?

Mucit23

Cevirmedim aslında. STM32F7 kütüphanesi ile birlikte gelen fontları kullandım. Sadece fontlar üzerinde ufak tefek düzenlemeler yaptım. 

Font seçme işinide stm32f7 deki gibi structlar ile yaptim.

M_B

Merhaba arkadaslar 
cift renk P10  HUB08 soketli ( Kırmızı ve Yesil ) olan panelin veri yapısı hakkında bir bilgiye ulaşamadım.

Modul üzerinde 16 tane TM1818 shift register entegresi mevcut. ( TM1818 entegresi 16 cıkıslı.  )
8 Tanede de APM4953 mosfet mevcut. ( APM4953 icinde cift mosfet var. )
Satırların sürülmesi aynı tek renk Paneldeki gibi.
Satırlar Low da aktif oluyor.

Panelin sürülmesi hakkında bilgiye ihtiyacım var.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Mucit23

Alıntı yapılan: M_B - 06 Ağustos 2016, 15:35:13
Merhaba arkadaslar 
cift renk P10  HUB08 soketli ( Kırmızı ve Yesil ) olan panelin veri yapısı hakkında bir bilgiye ulaşamadım.

Modul üzerinde 16 tane TM1818 shift register entegresi mevcut. ( TM1818 entegresi 16 cıkıslı.  )
8 Tanede de APM4953 mosfet mevcut. ( APM4953 icinde cift mosfet var. )
Satırların sürülmesi aynı tek renk Paneldeki gibi.
Satırlar Low da aktif oluyor.

Panelin sürülmesi hakkında bilgiye ihtiyacım var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Denemeyle bulacaksın. Ben P6'da öyle yaptım.

Şöyle bir Tahminde Bulunacağım.
ABCD uclarının Tarama ucları olduğu belli. R1 ve R2 gibi iki adet kırmızı data girişi olduğuna göre ekran yatayına ikiye bölünmüştür. Panel 16x32 ise İlk 8 satır R1 girişi ile, Diğer 8 satır R2 ucu ile sürülür. Aynısı G1 ve G2 içinde geçerlidir. CLK, LATCH ve OE uclarının ne anlama geldiğini bilirsin. Burada Tarama şeklinin nasıl olduğu önemli. ABC ucları ile 2^3 yani 8 kademede tarama yapılmış olabileceği gibi ABCD ucları ile 2^4 yani 16 kademede tarama yapılabilir Bana kalırsa 8 kademede tarama yapılıyor.

Çalışmayı anlamak için Örneğin R1 ucundan iki Adet 0xAAAA verisi gönder bakalım görüntü nerede çıkıyor. Bu arada Taramayıda elle yap.

Bu arada yakın zamanda P6 Kütüphanemi yayınlayacağım. İşlerden vakit bulamıyorum yazmaya.