0-20ma to +-10 volt???

Başlatan F.T, 18 Haziran 2016, 11:55:35

F.T

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var.
Sensör çıkışım 0-20 ma.Bu sinyali +-10 volta çevirmeliyim.Şöyleki
sensör 10 ma de iken çıkış 0 volt olacak.10 den 20 ma giderken çıkış 0-10 v a doğru yükselecek ve 20 ma de + 10 volt olacak.
10ma den aşağı doğru giderken çıkış 0-dan 10 volta doğru haareket edecek ve 0 ma de  - 10 volt olacak tabi yukardaki çıkıştan farklı olan yanı çıkış polaritesinin değişmesi.

10 ma  --------(  0 v )
20 ma --------(+10v )
0  ma --------(-10v )

Bunu nasıl yapmalıyım.Hazır bir IC varmı?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sadogan

Böyle basit bir fark yükseltecle yapabilirsin.
Yükseltecin kazancı 2 .
Ayarlı potun girdiği yerden gnd ye 250R atip sönsör girişi burdan yapmanız gerekiyor.

F.T

sadoğan hocam selamlar.Öncelikle teşekkür ediyorum.İstemiş olduğum durumun aynısı.Fakat ben bu giriş sinyalin 0-5 voltun zero ve spain ayarınıda yapmak istiyorum.Bunun için nasıl bir değişiklik yapmak gerekiyor.

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F.T

Bu devrede hem pozitif ve hem negatif her ikisindede sıfır ayarı olmalımı?İki bölge tek sıfır ayarı ile olmazmı?

F.T

Z80

Direnç değerlerini 1/4 oranında değiştireblirsin...

F.T

Şu anda sorun yok çalışıyor istediğim gibi.Teşekkür ediyorum.