Loadcell anti Vibrasyon Önleyici

Başlatan universitelim54, 18 Haziran 2016, 14:17:05

universitelim54

merhaba.

Tartım kantarı için indikatör geliştriyorum. ancak makinede var olan bir titreşim var bu titreşimi engelleyemiyorum.Bu titreşimde terazi kefeleri üzerinden loadcelle ordanda ürettiğim sayısal değerlere yansıyor.bunu engellemek durumundayım nasıl bir filtre kullanmalıyım yardımlarınızı rica ederim .

Saygılarımla

t2

Alıntı yapılan: universitelim54 - 18 Haziran 2016, 14:17:05
makinede var olan bir titreşim var

0.001sn sıklıkta, 1000 kere örnek alalım.
Sonra orneklerin ortalamasini alalim.  Ortalama deger stabil sonuç olur. Ölcme islemi 1sn kadar surer.

z

Titreşim gürültü içerseydi ortalama işe yarardı. Titreşim varsa ve tek bir frekansta ise titreşim peryodu boyunca sinyal ortalaması almak lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Ortalama alinacak Periyod yeteri kadar buyuk secilir. icerisine 2-3 adet titresim periyodu sığsa da zararı olmaz.

Cemre.

Madem düşük ve yüksek frekanslı olmak üzere iki sinyalin toplamını görüyoruz, neden alçak geçiren filtre tasarlamayı düşünmüyoruz?
Yanlış mı düşünüyorum acaba?

tekosis

5kg 10kg yada ölçüm yaptığınız ağırlıklar ne ise birkaç farklı ağırlık ile 3 - 5 saniye sure ile saniye başına 500, 1000 ölçüm yapıp, bulunan değerleri bir grafiğe aktarsanız problemi analiz etmek daha rahat olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Erol YILMAZ

Periyodik bir sinyali ölçmek için periyodun tam katları süresince kadar örnek almak gerek diye düşünüyorum.

O halde titreşimin periyodunu ölçecek birşey yapmalı.
ve muhtemelen yavaş olan ADC örneklemesini hızlandırmalı.

Ersin

Düzgün bir ölçüm için loadcell lerin olduğu yapıyı/gövdeyi  ordaki sarsaklarlardan  (titreşim yapan ne var ise ) ayırman gerekiyor.

universitelim54

tum cevaplar cozum bulmaya yonelık hepınıze tşk ederım.. lakın ortalama almak bu ısı cozmuyor zıra aldım ... stabıl bır deger elde edemedım ... dıjıtal fıltreler varmıs onlar hakkında bılgısı olan varmı acama .. bıde baykon endustrıyel bu urunlerde tıtresımı kaybetbeyı basarmıs

Erol YILMAZ

Baykon'un ADC örneklemesi ihtiyaçtan daha hızlı mı ?

universitelim54

Hayır degıl o hız yeterlı... nasıl yapıldıgı ıle ılgılı bılgınız var mı ?

z

Arkadaşlar 1 saniye boyunca örnekler alıp grafiğe dök bir bakalım demişlerdi.

Hala senden tık yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

universitelim54

Özur dılerım ben orayı atlamısım en kısa surede grafık ekleyecegım