3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

Cemre.

Alıntı yapılan: kayatech - 22 Haziran 2016, 13:59:58
Yapışma sorununa kesin çözüm UHU Stick Yapıştırıcı. Pritt değil ! pritt marka olmuyor.

İster cama ister alüminyuma yazabilirsiniz. Prusa i3 orjinal üründe ısıtıcılı alüminyum tabla kullanmışlardı tabi ben yamultana kadar sorun yoktu. :)
Yamultunca mecburen cam'a döndüm. Tabi denemediğim bant ve yapıştırıcı kalmadı.

En uygun fiyatlı çözüm UHU stick Yapıştırıcı.

Hocam bir arkadaşım bu sorunu cama saç spreyi sıkarak çözdüğünü anlatmıştı. Olabilir mi?

kayatech

Alıntı yapılan: Cemre. - 26 Haziran 2016, 12:56:00
Hocam bir arkadaşım bu sorunu cama saç spreyi sıkarak çözdüğünü anlatmıştı. Olabilir mi?

Denedi ve işe yarıyor ise olur tabi neden olmasın. Stick yapıştırıcıya göre daha ucuz ise bizde kullanırız.
Ama şöyle bir durum var. 30 baskıda filan stick yapıştırıcıyı yeniliyorum. En küçük boyutundan aldım o da 4 TL civarı birşey.
Henüz 10 da biri bile bitmedi. Kuruduğunda şeffaf plastik gibi bir tabaka oluşturuyor.

z

Hot End kısmı bitti. İlk başta güzel çalıştı. Flamenti ittikçe nozzledan incecik erimiş plastik akmaya aşladı. Daha sonrasında Flamenti geri çektim.

Bu esnada bazı ilginç olaylar oldu.

Flamenti geri çekince nozzle içinde kalmış az bir parça ABS plastik oluşan boşluk içinde kabardı hacmini genleştirdi. Kullandığım teflon malzeme sıcaklığa dayansa bile hafif yumuşadı ve vidalarla sıkıştırılış olmasına rağmen hot end ile teflon arasında gözle görülemeyen fakat erimiş plastiğin sızdığı kaçak noktaları oluştu.

Gerçi sıcaklığı kontrol altında tutmuyorum ve bir ara sıcaklığı ölçtüğümde 240 derece olduğunu gördüm.

Teflonu fan iile soğutmam gerekecek.  Fakat gene de ilginç olaylar olacak. Çalışmaya devam.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

z

Teflonun diğer yüzüne soğutucu bağlayınca sorunlar azaldı.

feridund

saç spreyi kullanıyorum ve gayet verimli. 5 numara doğal görünümlü olandan. 5.99  tl ye alıyorum . çok temiz iş çıkarıyor.
hotbed ısındıktan sonra hotend 150 derecelerde iken az az sıkıyorum. çok sıkmaya gerek yok. ;)

muhendisbey

Saç spreyi kullanmanıza gerek yok ki ısıtıcı tablada, yada yapıştırıcı? Zaten yapışıyor.

deneyin:
Cam üzerini alkol ile (yada limon kolonyası) sıcak iken peçete ile temizleyin.
Feedrate'i %50'ye düşürün.
Yapışması için ilk katmanı macun gibi daha yassı sürmesini sağlayın. (0.4 yada 0.3 nozzle için 0.25 ilk katman kalınlığı) Bu kadar. Tabla soğuduğunda da malzeme yüzeyi kendiliğinden bırakacaktır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2016, 20:07:37

Hot End kısmı bitti. İlk başta güzel çalıştı. Flamenti ittikçe nozzledan incecik erimiş plastik akmaya aşladı. Daha sonrasında Flamenti geri çektim.

Bu esnada bazı ilginç olaylar oldu.

Flamenti geri çekince nozzle içinde kalmış az bir parça ABS plastik oluşan boşluk içinde kabardı hacmini genleştirdi. Kullandığım teflon malzeme sıcaklığa dayansa bile hafif yumuşadı ve vidalarla sıkıştırılış olmasına rağmen hot end ile teflon arasında gözle görülemeyen fakat erimiş plastiğin sızdığı kaçak noktaları oluştu.

Gerçi sıcaklığı kontrol altında tutmuyorum ve bir ara sıcaklığı ölçtüğümde 240 derece olduğunu gördüm.

Teflonu fan iile soğutmam gerekecek.  Fakat gene de ilginç olaylar olacak. Çalışmaya devam.

Parti başlıyor.

z

Evet parti başlıyor.

3D yazıcı mekaniğimin az bir işi kaldı.

mesaj birleştirme:: 27 Haziran 2016, 22:46:35

Tabla olarak 4mm ayna kestirecektim ama aklıma birden fayans geldi.

Fayansı estetik şekilde kestirebilirsem daha iyi olur.

z

Sırada Z eksenine ait vida somun sisteminin yapılması var.

mesaj birleştirme:: 28 Haziran 2016, 19:44:34

Home switcher ve kayış montajı da bitince motorları sürmeye başlıyorum.

z

mesaj birleştirme:: 29 Haziran 2016, 14:39:29

z

Fayansı büyük bir ustalıkla kestim ve tesviye ettim.

Elimde fayans kesme bıçağı vardı. Bıçağı gönye kenarına dayayarak ileri 5..6 kez fayansa bastırıp iz yaptım. Daha sonra da masa kenarına çizgiyi hizalayıp fayansı kırdım.

Tesviye işini ise elektrikli zımpara makinesiyde yaptım.

mesaj birleştirme:: 30 Haziran 2016, 14:15:00

Evet en ince detayına kadar özgün bir makine oldu.

Extruderi özgün, mekaniği özgün, pcbsi ve elektronik donanımı özgün, fayans tablası özgün, soğutma fanı özgün.

Geriye özgün firmware kaldı.

Sorun çıkarsa extruder çıkaracak.

Bu arada @Klein ve @ido2323'e yardımları için teşekkürler.

z

Andromeda

Fayans ısıtıcı plakanın üzerine oturacak demek ki...verimli olur mu?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z