3D yazıcı extruder için özgün tasarım

Başlatan z, 18 Haziran 2016, 20:46:46

muhittin_kaplan

Aradaki isi farkini olctun mu hocam ?  Mengeye aldigin bolumde bir sogutucu kullanman gerekebilir bu da oradaki cevrimi etkiler diye dusunuyorum.

Lenovo K50a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

z

Sıvı soğutmaya ihtiyaç kalmadı. 10mm kalınlığında uzun bir aluminyum kütük işimi gördü.

Daha önceleri ince kanatlı soğutucular deniyordum. Kaba kütük gayet güzel ısıyı emdi. Uzun kütük yeterince yüzeye sahip olduğu için de fana bile ihtiyaç kalmadan soğuyabiliyor.

Yeni düzenek yerine resimde tuttuğum Cold End'i kullansaydım Z eksenini ne kadar uzatmam gerekecekti görüyorsunuz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 23 Ağustos 2016, 13:57:49
Sıvı soğutmaya ihtiyaç kalmadı. 10mm kalınlığında uzun bir aluminyum kütük işimi gördü.

Daha önceleri ince kanatlı soğutucular deniyordum. Kaba kütük gayet güzel ısıyı emdi. Uzun kütük yeterince yüzeye sahip olduğu için de fana bile ihtiyaç kalmadan soğuyabiliyor.

Yeni düzenek yerine resimde tuttuğum Cold End'i kullansaydım Z eksenini ne kadar uzatmam gerekecekti görüyorsunuz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam kütüğün fotoğrafını da detaylı paylaşabilir misiniz? Hiç anlaşılmıyor resimden.

z

Resimde tam başparmak ucumda görülüyor. 10mm x 10mm kesitli ve 20cm boyunda bir lamadan ibaret.

Soğutucu tasarımı gerçekten ilginç. Ağır bir matematiği olması lazım. Zaten Fourier ısınan nesnenin herhangi bir bölgesinin sıcaklığının ne olacağın araştırırken ünlü seri açılım ifadesini bulmuş.

Geometrisi bilinen bir nesnenin bir noktasından ısı veriyorsunuz. Bu ısı kütleye dağılıyor yüzeyden de hava sayesinde soğuyor.

Herhangi bir x,y,z noktasının sıcaklığı nedir diye sorulduğunu düşünün. (Termal kamera ile ısıtılan soğutucunun fotosu çekildiğinde soğutucu rengarenk görünüyor)

Bana berbat bir problem görünüyor.

mesaj birleştirme:: 23 Ağustos 2016, 14:26:38

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 23 Ağustos 2016, 12:57:55
Aradaki isi farkini olctun mu hocam ?  Mengeye aldigin bolumde bir sogutucu kullanman gerekebilir bu da oradaki cevrimi etkiler diye dusunuyorum.

Eğer pompasız sirkülasyon yapan düzeneği yapacak olsaydım aklımda ki yapıda bakır boruyu makine gövdesine kelepçelerle tutturmak vardı. Böylece bakır boru gövdenin metal aksamı sayesinde ısısını atacaktı. Mengenenin olduğu videoda Alkol ile 25 derecelik ısı farkı elde ettim. Daha sonra aseton kullandım fakat değerleri hatırlamıyorum. Yalnız daha iyi soğutma yaptı.
Kullanılan sıvının kaynama sıcaklığı soğutma sıcaklığını belirliyor. (Bir nevi zener voltajını belirliyor)

Bu yapıdan vazgeçtim çünkü sabah uyandığımda hortumlarda bir iki damla aseton kalmıştı. Mükemmel sızdırmazlık gerektirecek bu sistem hiç işime gelmedi.

DEno_12

Hocam ben 2 taraflı kütük görüyorum, doğru mu?

Bu arada size extruder işine başlarken termodinamik hesap yapmak lazım dediğimde beni ciddiye almamıştınız. :)

z

Yapabiliyorsan sen yap. Hatta mak mühlerden de yardım al.

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 23 Ağustos 2016, 17:14:32
Yapabiliyorsan sen yap. Hatta mak mühlerden de yardım al.

Hocam o zaman da demiştim biz 3 kişi denedik ama maalesef başarılı olamadık diye. Siz de her kafadan bir ses çıkmıştır ondandır demiştiniz. Ama işte termodinamikten o... :)

Bu arada birimiz mak müh dü. Ama tabi hesap hak getire... Ben siz termodinamik hesaplarını yaparsınız diye heyecanla bekliyordum açıkçası :)

mesaj birleştirme:: 23 Ağustos 2016, 17:21:26

Çok güzel olmuş elinize sağlık. Biraz enine kaba olmuş ama zaten eksene paralel sıkıntı yok. İyi fikir.

z

"Biz 3 kişi uğraştık. İçimizde mekanikçi de vardı olmadı boşuna uğraşma diyince dalgamı geçerim tabiki."

Anlaşılan içine oturmuş. Kusuruma bakma.

Bu 3D yazıcının mekanik aksamında herhangi bir mühendislik çalışması yapmadım. Zaten yapamam branşım değil. Fakat dene yanıl çalışması yolda bırakmadı.

Okulda malzeme dersi almıştık. Şu metallerin kristal yapısının falan anlatıldığı ders.

O tarihlerde hocamız örnek vermişti ve şöyle söylemişti.;

"Dünyanın en ünlü İngiliz çeliğinin yapımı sırdır. Yüz yıllar boyu deneme yanılma ile mükemmele yaklaşılmıştır.

Formülü yaklaşk şu şekildedir.

X kg demir eritilir. 5 fırt sigara çekilir ardından Y kg karbon eklenir. 4 fırt sigara çekilir karıştırılır......"

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 23 Ağustos 2016, 17:29:12
"Biz 3 kişi uğraştık. İçimizde mekanikçi de vardı olmadı boşuna uğraşma diyince dalgamı geçerim tabiki."

Anlaşılan içine oturmuş. Kusuruma bakma.

Estağfurullah hocam boşuna uğraşmayın diye niye diyeyim. Yanlış anlaşılmışım. Sadece sıkıntılı olduğunu anlatmak istemiştim. Ama helal olsun hallettiniz çok da güzel oldu. Hem de 3 ayrı yöntem geliştirdiniz. İçime oturan bişey de yok hocam siz kusuruma bakmayın yanlış anlaşılmışım.

Sonuç olarak bir gün termodinamik hesabını yapmalıyız bu extruder işinin diyorum yine :) Bu arada termodinamik bilmiyorum ama bilmek isterdim.

zengdai

Nozzeldan çıkan malzemenin hızını çok fazla artırırsak mesela 10-15 kat, bu hıza yetişecek x-y tabla tasarlamamız mümkünmü? Yani step motorlar bu hızı yakalayabilirlermi yada step motorların yerine başka birşey kullanılabilirmi? Turbofast 3dprinter yapılabilirmi acaba!

Tagli

Bu durumda hız değil de asıl ivmeler sorun olacaktır. Diğer taraftan, extruder'ın da 10 - 15 hızlanabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Meme çapı genişlerse belki ama o zaman da baskı kalitesi düşer. Ek olarak, malzemenin ısınma ve soğuması da sorun olmaya başlar.
Gökçe Tağlıoğlu

zengdai

helezon tipi konveyor ile malzemeyi itsek fakat bu sefer granül tipi plastik malzemeyi itecek. Böyle olursa sıcaktan malzeme sıyırma veya flamentte mukavemet kaybı yaşanmaz diye düşünüyorum. Sıcaklığı artırır viskoziteyi düşürür malzeme akışı hızlandırılabilir. Fakat sonrasında soğutma iyi yapılmalı.bence soğutma olayı çok zorlamaz diye düşünüyorum. İvmeler konusunda sağlam bir kontrol algoritması sorunu çözebilirmi bilmiyorum. Daha önce pratik yapıp eylemsizlik durumlarını hiç incelemedim

z

Mekaniği, motorları ve sürücüleri düzgün seçtikten sonra XYZ eksenlerinde dilediğin hızlara çıkabilirsin. Sonuçta bu güçle alakalı.

Burada asıl sorun Tagli'nın dediği gibi erimiş plastiği bu hızda memeden akıtabilecek ve ardından soğutabilecek misin?

mihri

Bu yazıcıda kullandığın step motorlarının modeli nedir?

Birde mikrostep ayarı kaçta?
"Eppur si muove!"

Zoroaster

Hurdacıdan aldığım alelade step motorlar. 8, 16, 32 mikrostep hepsini denedim. Baskı kalitesinde önemli bir etki göremedim. Yüksek ustep değerlerinde gürültü daha az.
Seytan deliginden kacti.