bu smps nin problemi ne olabilir.

Başlatan ahmet_zxc, 23 Haziran 2016, 14:01:39

ahmet_zxc

http://imajeenyus.com/electronics/20151028_smps_variable_voltage/index.shtml

arkadaşlar merhabalar;

elimde çok fazla yedek malzeme yok bu cihaza göre dc 320 voltu FJP13009 ların ayaklarına kadar gördüm.

tl 494 ün bacaklarında (7 ve 12) voltaj yoktu. dışardan 12v verdiğim halde çalışmadı.

494 ten şüpheleniyorum ama elimde yok deneyemedim. tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini alabilirmiyim.

asma

Merhaba
Vcc beslemesini dışarıdan verdiğinizde çalışması gerekirdi. 12-15V verdiğinizde , pin 14 te 5V ölçemiyorsan entegreden ümidi kesmelisin.
Ref. Voltajın mevcut ise pin 8 ve 11 de sinyal var mı? Var ise entegre dışında arıza aranacak.
Voltmetre ile 2V civarı , frekans metre ile 25khz veya osilaskop ile kare dalga görmelisiniz. ( herhangi biri yeter)
Yok ise comp. girişleri , dt kontrol edilerek çalışmayı engelleyecek şart var mı bakılır.
Bu arada imkan varsa Vref ölçümünden sonra osc ölçülür. Bu ikisi mevcut ise diye başlamak daha doğru olur. Bunlar diğer şartlardan etkilenmeden , entegre sağlamsa olmalı.
Farklı örnek: Vref voltajı yok , entegre sağlam , hatta kısa devre var. Kısa devre akımı start sonrası kesildiği için hasar yok , kısa devreye sebep kondansatör değişince çalışma normal.

Kolay gelsin.

kayatech

Kondansatörleri değiştirip deneyin. Genelde SMPS lerde yaşanan bir sıkıntı. Watt lı dirençleri de kontrol edin. Normalde dışarıdan bir sorun görünmese de içeriden açık devreye düşüyor.

ahmet_zxc

kondansatör dedikleriniz entegrenin etrafında frekansı vs belirlemek için olan kondansatörlermi?

resim üzerinden tarif etmeniz mümkün mü?

http://imajeenyus.com/electronics/20151028_smps_variable_voltage/photos/components.jpg

kayatech

Evet entegreye yakın olan kondansatorler. Eğer kart eski ise tüm kondansatorler değişmeli. Çünkü kuruyorlar ve kapasiteleri değişiyor. Fotoğrafa baktığımda MOSFET gate e yakın bir tane taş direnc var sanırım 1 ohm. O kızarmış görünüyor. Birde yukarda ki drencler şişmiş. O dirençleri de devreden ayırıp ölçün ve renkleri ile değerlerini kiyaslayin.

z

Trafonun hemen sağ altında duran iki diyodun kısa devre olup olmadığını kontrot et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

abi diyotlar kısadevre gözüküyodu, söktüm diyot kademesinde ölçtüm, 0,200 gibi değer verdi tektaraflı.. normalde 0,5 gibi vermesi lazımmı?

diyotlar sağlam gibiydi, söktüğüm yeri ölçtüm, gene kısadevreydi. r16-25-26 yı da sökünce kısadevre kalktı.

devre çok basit ama mantığını hala anlayamadım. yaptığım hiçbir ölçüm diğerini tutmuyor

z

Çipi hariçten beslediğinde 5 nolu bacakta scopta sinyali göremiyorsan kafadan çipi değiştir.

Tr1 trafosunu da bir kontrol et.

Karmaşık bir devre değil sorunu kolayca bulursun şeması da var..
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

FR107 gibi hızlı diyorlar var. Bunlar
ölçüaleti diyot kademesinde yaklaşık 200mV.
gösterir.
13009 lar sağlam mı? Bunlar transistör.
3 adet 150R var. Onları da kontrol edin.
TL494 5 ve 6 noda osilatör için direnç ve
kondansatör var. Bunları da kontrol ediniz. 
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

diversant

Bence Q5 (c1815) kontrol edin -Kısa devre koruma katındaki yani

asma

Alıntı yapılan: diversant - 25 Haziran 2016, 01:50:31
Bence Q5 (c1815) kontrol edin -Kısa devre koruma katındaki yani
494 sağlam ise pin4 kontrol edilir , 0 a yakın değer ölçülürse o bölümde sorun yoktur. Voltaj 5 volta yakın ya da yüksek ise 494 çıkış vermez. O vakit soft start ve dead time ile protection devreleri kontrol edilir.
Yalnız harici besleme verilse bile o bölüm sorun çıkartabilir.
D13 1N4148 sökülerek deneme yapılabilir.  ;)
  Auxiliary power supply çıkışına voltmetre bağladıktan sonra spmps ye enerji verilir ve anlık voltaj görülmeye çalışılır. 12-18volt gibi.
Var ise o bölüm veya çıkışta kısa devre kontrolü yapılır.
Yok ise güç transistörleri ilk anda sönümlü bir salınım yapmaları gerektiği halde yapmıyor demektir.
Start almayan devre çalışmaz.
D13 sökülüp , harici besleme verildiğinde devre çalışmıyorsa TR1 ile güç transistörleri arası kontrol edilir.
Entegre bozuk mu sağlam mı sorusu devam eder.  :)

Kolay gelsin.