İndüksiyonlu ısıtıcının bobinini uzak yere taşırsam ne olur?

Başlatan zengdai, 24 Haziran 2016, 16:32:26

zengdai

Merhabalar,
İndüksiyonlu ısıtıcının bobinini uzak yere taşırsam ne olur? Bobinin biraz devreden uzakta olmasını istiyorum. Sıkıntı çıkarmı?

ylmz

Skop u bağla uçlarına sinyaldaki değişimleri izleyerek gör uzak dediğin ne ? 5 km de uzak 5 metrede uzak ?
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

ipek

çıkış katından sonra herşey mutlak rezomans,araya koyduğun herşey hesaba dahil edilecektir,eğer zaruri ise,çok damarlı kalın kablolar kullanılarak,yardımcı olunabilir..

zengdai

yaklaşık 70 cm mesafeye taşımak istiyorum. merak ettiğim şu; mesafe artınca cihazda verim kaybımı olur yada hiç mi çalışmaz? varsa bir  teknik açıklama gerçekten dinlemek isterim :)

z

Çok yüksek güçlü sistemlerde zaten arada bir iki metre mesafe oluyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzatma kablosunun yakınlarında metal nesne olmamalı. Aksi takdirde endüktans artar ve hem adıgeçen metal nesnelerde ısınma o lur hem de asıl bobine aktarılan enerjide azalma oluşur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zengdai

Alıntı YapDikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzatma kablosunun yakınlarında metal nesne olmamalı. Aksi takdirde endüktans artar ve hem adıgeçen metal nesnelerde ısınma o lur hem de asıl bobine aktarılan enerjide azalma oluşur. 
indüksiyonlu bobin demir içerikli metallerin dışındaki metalleri ısıtıyor mu? Manyetik alan deyince aklıma sadece demir geliyordu?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

zengdai

Alıntı Yap
indüksiyonlu bobin demir içerikli metallerin dışındaki metalleri ısıtıyor mu? Manyetik alan deyince aklıma sadece demir geliyordu?
130w mini indiksiyonlu ısıtıcı ile test ettim. Demir  malzeme 350c-400c ye yaklaşırken aluminyum 60 derecede kaldı