Mini klima yaptım. Çalışıyor ve çok basit

Başlatan birkan, 25 Haziran 2016, 10:30:59

birkan

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160625/ef04bb52c3213b875b078838c3e04553.jpg[/img]
Arkadaşlar klima odayı soğutabilecek boyutlarda değil. Ancak bu sıcaklarda çalışırken yüzünüze daha serin hava üfleyebilir. Yada boyutunu büyütüp oda soğutma için kullanabilirsiniz. Çeşme suyu koyarsanız da olur. Soğuk su koyarsanız daha iyi olur. Çeşme suyu ile mevcut sıcaklıktan 3-4 derece daha soğuk üflüyor. Suyun sıvı halden buhar haline geçerken etraftan ısı çekme prensibine dayanarak çalışıyor.
Öndeki radyatör için suyu iyi çekeceğini düşündüğüm gaz lambası fitili kullandım. 130 cm fitil için 10 tl ödedim. Çubukları çöp şişten kesip hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım. Fan bildiğiniz pc kasa fanı. İpi az almışım o yüzden ancak bu fanı kullanabildim. Fan tahmini 2 Watt civarı.
Birde gece uyurken yatak odasına taktığım zaman daha serin havada uyuduğumu hissediyorum. Belkide kendim yaptığım için psikolojiktir ama olsun psikoloji herşeydir. [emoji1]

Sent from my iPhone using Tapatalk

z

Kapalı oda içinde nem oluşunu rahatsız edebilir.

Arkadaşım anlatmıştı İran'da köylerde herkes bunun elektriksiz olanını yaparmış.

Süpürge otlarını avludaki küçük havuza  diklemesine yerleştirirlermiş. Su ot boyunca yükselip buharlaşırken hissedilir bir frerahlık sağlıyormuş.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Oda icinde cama uzak bir yere yerlestirmeli, cam hafif açık olursa buharlaşma olur, serinlik yapar.

muhendisbey

Zamanla koku da yapar. Tozlar fitil üzerine yapıştıkça bakteri de türetir.

Benzerini ıslak mendilin mendili ile düşünmüştüm. Malum kağıttan ziyade plastik gibi, değiştirmesi de kolay.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Ana depo içerisine BUZ koyarsanız daha iyi soğutacaktır :D

tekosis

Elinize sağlık. Cizrede bir arkadaşım gece yatarken yatağın etrafına önceden dondurdugu 2lt kola şişelerini döşüyormuş. Buda bir fikir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Okan AKÇA

Coolingped olmasi lazim  bu sistemin adi işin kötü yani hava neme doyduğu zaman sogutma olmaz. +4 dereceye kadar sıcaklık düşürulebilir

muhittin_kaplan

evaparatif soğutma. (arap kliması, urfa mardin diyarbakır ın kırsalında da görülür. )

ipek

Antalya Kaleiçi'nde bir otelvari konaklamam oldu 15 yıl falan evvel,fan veya vantilatör varmı diye sordum,olmammı beyim cevabını aldım,gece geç vakitte odaya girdim ,mini şok yaşadım,1.80m çapında teneke leğen,içinede halı dokuma tezgahı gibi bir mekanizma 2metrelik çobanların sırtına giydiği aba keçesinden,iki makara arasına gerili durumda birde sessiz redüktörlü motor,3 dakikada bir turunu tamamlıyor,alltan emdiği suyu keçe yukarı taşıyor,belki ben gelmeden hizmetli bu suya buz'da koymuş olabilir,çok abartılı bir serinlik yoktu,fakat % 100 işe yarıyordu..

t2

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 25 Haziran 2016, 21:47:44
Coolingped olmasi lazim  bu sistemin adi işin kötü yani hava neme doyduğu zaman sogutma olmaz. +4 dereceye kadar sıcaklık düşürulebilir
+4 derece gayet iyi....  soguk bile sayilir

Sadece yiyecek saklamak icin yetersiz kalir.

engerex

Mr_YAMYAM

mert3162

Vantilatör videosu hoşuma gitti kovanın içerisine pet şişe içinde buz atsak soğutmaya faydası olur diye düşünüyorum şimdi sineğin yağını hesaplarcasına şunu sorayım evde kullandığımız buzdolabının deepfreeze kısmına koyduğum 2.5litrelik pet şişenin donması esnasında buz dolabı daha fazla akım çekermi ?

yada 2-3 pet şişe olarakta hesaplayabilirsiniz.7,5 litre suyu dondurmak için kullandığım enerji miktarında artma olacakmı ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan