Bu rölenin yazılarından ne anlamam lazım?

Başlatan zengdai, 25 Haziran 2016, 23:52:33

zengdai

Bu rölenin üstündeki yazılardan ne diyor? Kaç watt a dayanır. Nasıl hesaplarım acaba?

Cemre.

http://datasheetcafe.databank.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/10/SRD-05VDC-SL-C-Datasheet.pdf

SRD 05VDC SL C kodlarının herbirinin bir anlamı varmış ve bu tip ürün kodları üreticiden üreticiye değişir. Yani daha önce çalışmamış biri ancak fikir yürütebilir. Siz en iyisi ürün kataloğunu inceleyin. Gördüğüm kadarıyla sorularınızın cevabı katalogda mevcut.

İyi çalışmalar...

zengdai

Datasheet güzel fikir :)  ama giren ac voltaj ile ilgili sıkıntılarım var. 10A-250VAC ne demek oluyor? watt değerini nasıl buluyoruz?

zanax34

o yazının ne olduğunu anlamak için elektronikçi olmaya gerek yok ..!! 

30 VDC  için = 10 amper
250 VAC için = 10 amper
28VDC  için : 7  amper
125 VAC için = 15 amper   yükte  çalıştırabilirsiniz diyor .....

zengdai

250 VAC için 10A   benim anladığım 250*10= 2.5kw ediyor. Yani eminmisiniz 2.5 kw lık cihazı takabilirmiyim? Sonra havaya uçmayalım. Sadece emin olmak istiyorum!

Cemre.

Alıntı yapılan: zengdai - 26 Haziran 2016, 00:17:35
Datasheet güzel fikir :)  ama giren ac voltaj ile ilgili sıkıntılarım var. 10A-250VAC ne demek oluyor? watt değerini nasıl buluyoruz?

Yük rezistif ise 2500W oluyor. Biz ona 2500VA diyelim.

Tabloyu incelemekte fayda var.

Alıntı yapılan: zanax34 - 26 Haziran 2016, 00:28:28
o yazının ne olduğunu anlamak için elektronikçi olmaya gerek yok ..!! 

30 VDC  için = 10 amper
250 VAC için = 10 amper
28VDC  için : 7  amper
125 VAC için = 15 amper   yükte  çalıştırabilirsiniz diyor .....

Aslında haklısınız, benim kafamı kurcalayan kısım ise şu. Elimizdeki model C type sanıyorum, bu durumda 125VAC için 10A denilmiş, A tipi olsaydı 250VAC için 10A olacaktı diyor. Ama maksimum gerilim için yine 250VAC ibaresini kullanmış. Bu durumda C tipi röle kabaca 250VAC 5A  olmaz mı? Birşeyi gözden kaçırıyor olabilir miyim? Yoksa üzerindeki yazı o röleye has olmak yerine tüm tipler için bilgilendirme yazısı gibi birşey mi?

mesaj birleştirme:: 26 Haziran 2016, 00:37:51

Alıntı yapılan: zengdai - 26 Haziran 2016, 00:33:38
250 VAC için 10A   benim anladığım 250*10= 2.5kw ediyor. Yani eminmisiniz 2.5 kw lık cihazı takabilirmiyim? Sonra havaya uçmayalım. Sadece emin olmak istiyorum!

Yok canım niye havaya uçasınız, eğer o akım-gerilim değerlerini sağlayamayacaksa önce röle ısınır, kontaklar erir yapışır, kumanda edemezsiniz, muhtemelen PCB ve röle ciddi hasar görür. Havaya uçacak birşey yok :D

Şu noktada kafamı kurcalayan başka bir şeye değinmek istiyorum. Olayı kontakların akım taşıma kapasitesi üzerinden değerlendiriyorsak üzerinden akacak akımın karesi çarpı kontak direnci şeklinde kontakların üzerinde harcanacak gücü bulup buradan sıcaklık değişimi hesabı yapabiliriz. Peki neden değerler gerilim-akım cinsinden veriliyor? 125VAC 10A denilen röleden ben 250VAC 10A geçirirsem ne olur? Kontaklardan yine 10A geçiyor? Yine üzerlerinde 10W güç harcanacak. Burada devreye ark oluşumu ve arkın sönme süresi mi giriyor? Ben konuyu iyice bulandırdım, ama sorularıma cevap veren olursa çok memnun olurum.

İyi çalışmalar.

dnacikaya

Bu rölelerden kullanıyorum ve rezistif 1500 wattan fazla yük çalıştırılmasını tavsiye etmem. Endüktif için 1500 watt yüküde çalıştıramaz. Bir müşterim bize sormadan bunu denedi ve röle kullanılamaz hale geldi. Eğer yük 2500watt ise daha kaliteli bir röle veya kontaktör kullanın.
Şu açıdan bakın birde, 24 voltluk bir besleme devresinde 1000 mf 25 volt kondansatör kullanmakmı yoksa 35 voltmu kullanmak doğrudur. 25Volt kısa sürede bozulur. Ya da 10 amper akım kontrol edilecek bir devrede 10 amper transistör kullanabilirmisiniz. Kullanırsınız ama aşırı ısınır belki de bozulur soğutucu kullanmanız gerekir. Rölelerin soğutucusu olmadığına göre röle sınır değerlerini her zaman sizin değerlerinizin olabildiğince üstünde tutun. Kolaygelsin.