Aranızda bu işi bu fiyata yapacak varmı?

Başlatan zengdai, 28 Haziran 2016, 01:52:57

sadogan

Ticari bir ürünmü,yoksa hobi amaçlımı.
Ticari bir ürünse, Elektrik ve elektronik aksama 2000tl bütce ayıranlardan
derhal uzaklaşınız.

PROTECH_

Alıntı yapılan: engerex - 28 Haziran 2016, 09:38:07
Adamlar çok güzel tecrübe edinmiş.

+1
Aynen.
Elektronik zahmetli bir iş, pastahane açan adam bile yeri geliyor 4 ay para kazanmıyor( geliri yatırım borcuna gidiyor). Varsın elektroniğe yatırım yapanda 1-2 ay kazanmasın veya sonunu göremiyorsa
girmesin.

Şuanda böyle "çinden  elektronik ucuza geliyor, ozaman işçiside ucuz tasarımcısıda vb." şeklinde düşünen bir ton insan var.
Bir çok yatırımcı tasarlanacak ürünün satış fiyatının 2 katını bile tasarım ücretine vermeye çekiniyor.
Ama bu hiç bir zaman bu işin zorluğunu teferruatını değiştirmez!
Ucuz etin yahnisi bol olabilir ama ucuz tasarımın sonucu sadece zarardır.

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

zengdai

Alıntı YapTicari bir ürünse, Elektrik ve elektronik aksama 2000tl bütce ayıranlardan
derhal uzaklaşınız.
Açıklayayım, projenin sahibi üniversitede beraber aynı evde kaldığım 10 yıllık arkadaşım. 2000 tl ye Projenin devre simülasyonunu şemasını çıkarır veririm ama devre basımına diğer kısımlara hiç bir şekilde karışmam dedim. Ama kendilerine teslim ettikten sonra baktım ki kendileri bu işten hiç anlamıyorlar ve projeye ayırdıkları bütçeyi afiyetle yemişler, Bu sebeple kendilerine yardım ettim, angus gibi çalışıp projelerini tamamen bitirip teslim ettim. Şimdi aramız çok fena bozuldu. Kendisi ısrarla bu işi 2000 liraya yapmak için can atanların olduğunu, benim ona değil tam tersine kendisinin bana iyilik ettiğini iddaa ediyor. İşte bu merakımdan bu işi yapanlar kaç paraya yapıyor öğreneyim diye açtım bu konuyu! Forumun sonunda bu linki kendisine göndereceğim. 

muhendisbey

İndüksiyon fırınlarının satışı iyi. Metal döküm yapanlar sıklıkla demeyeyim, neredeyse hepsi kullanıyor. Hatta bana bir teklif gelmişti, dalga formuyla uğraşıp verimini artıralım diye. Sonuçta bu işi kalıptan bağımsız yaptıkları için metal bir şekilde erimek zorunda.

İndüksiyon denince adamlar "ulan basit sistem işte, bilmem kaç voltluk bilmem kaç amperlik palsleri belirli frekansta ver işlem tamam" Tamam da verdiğin akımlar tartmadığı için zaten bobinden soğutma sıvısı akıtıyorsun. O kadarlık BJT-mosfet seçiyorsun. Ha bir de oluşturduğun indüksiyon devrenin anasını ağlatmasın diye ekranlıyorsun. Ona uygun trafo seçiyorsun. Soğutma sıvısı ısındı, onuda soğutuyorsun.... Kontrol kartı da buna göre değişiyor, seçtiğin elemanlar, kart üzerinde bağladığın terminaller hatta kartın katman sayısı ve cinsi bile.

Hiç uğraşmadığım ancak yazdığım gibi teklif edilen iş için yaptığım araştırmalar bu. Belki altında daha nice parametreler var. 5000TL ye yada 10000TL ye yapacak, 1 orijinaline uygun prototip ortaya koyacak varsa ciddi söylüyorum gelsin beraber indüksiyon fırını üretelim.

@Firzen
İlk mesajda belirtilen projeyi de bizim arkadaşımız sanayi bakanlığına teknogirişim olarak sunmuştu. Hocalar istediğin verimi alamazsın diyerek projeyi reddetti ki bizin arkadaşa sunuma gitmeden önce aynısını söyledim. Kaçak akılardansa rezistans çok daha mantıklı diye.
Senin proje muhtemelen insanların gözünde "yerli olarak yapılmış" yada "yenilikçi yönü eksik" olarak görmüş olabilirler.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sadogan

Alıntı yapılan: zengdai - 28 Haziran 2016, 10:55:15
Açıklayayım, projenin sahibi üniversitede beraber aynı evde kaldığım 10 yıllık arkadaşım. 2000 tl ye Projenin devre simülasyonunu şemasını çıkarır veririm ama devre basımına diğer kısımlara hiç bir şekilde karışmam dedim. Ama kendilerine teslim ettikten sonra baktım ki kendileri bu işten hiç anlamıyorlar ve projeye ayırdıkları bütçeyi afiyetle yemişler, Bu sebeple kendilerine yardım ettim, angus gibi çalışıp projelerini tamamen bitirip teslim ettim. Şimdi aramız çok fena bozuldu. Kendisi ısrarla bu işi 2000 liraya yapmak için can atanların olduğunu, benim ona değil tam tersine kendisinin bana iyilik ettiğini iddaa ediyor. İşte bu merakımdan bu işi yapanlar kaç paraya yapıyor öğreneyim diye açtım bu konuyu! Forumun sonunda bu linki kendisine göndereceğim. 
Klasik sorun, genelde başta her şeyi konuşmayınca bu durum oluşur, iş 2 lehim
4 klavye tuşuna basmaya indirgenir vs.
Yapılacak bir şey kalmamış,2000 tl yi kurtarın bari, sonra sabirla bekleyin, üreteceklerse
size gelemek zorundalar .

kayatech

Bence hiç yapmayın. Bırakın 2000 tl ye kime yaptırıyorlar ise yaptırsınlar. Eğer şimdi siz 2000 tl ye bu işi yaparsanız yaptığınız işin değeri beş kuruşluktur onların gözünde.
En ufak bir sorunda sizi ararlar siz de atlar gidersiniz.
Sadece yol masraflarınız bile 3000 tutar belkide.

Zararın neresinden dönerseniz kar dır. Hiç elinizi bile sürmeyin artık. Yoksa çok zarar edeceksiniz.

Eğer bana böyle bir iş gelecek olsa projeyi 80 .000 TL den aşağı teslim etmem. 2 yıl sonra nasılsa kendini amorti edecektir. Alan kişi 2 yıl sonra kar etmeye başlayacak.

Eğer yazılım vs . vermedi iseniz şöyle yapın; Kartları bastırtıp toplatacakları yerin adresini verin kendileri görüşsün. Fiyatta anlaşsınlar. Toplanmış kartları alın ve chip başına 10 $ yazılım yükleme ücreti tahsil edin. Başka hiçbir şeye karışmayın.
Ayda 100 tane satar ise 1000$ , yılda 12 bin dolar. İster projeyi 80.000 verip alsın isterse ömür boyu çip başına 10 dolar ödesin. Kendisi bilir.

Yok bu işin ederi bu kadar altı üstü 3 mosfet 2 kondansatör diyor ise ; Ben malzemeci değilim , herhangi bir yerden malzemeyi sende alabilirsin diyeceksin. Ama mühim olan bu malzemeleri bir araya getirecek bilgi ve tecrübeye erişmektir.

Buyur 15 yıl oku ,araştırma yap, emek ver, senin 15 yılda yapacağın işi ben 1 -2 ayda yapayım sonra bu işi 2000 tl ye yap diyeceksin.
Yok öyle bir dava. Hatta sor de ki 2000 TL ye yapanı bana söyle ben ona yaptırayım elimi soğuk sudan sıcak suya sokmayayım.

tekosis

2000tl şaka gibi. O paraya evine fayans döşetemez. Biraz insaf, biraz izan olur ya hu.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

zanax34

ulan ne adamlar var beee  şaka gibi....

Firzen

Alıntı yapılan: muhendisbey - 28 Haziran 2016, 11:19:59
İndüksiyon fırınlarının satışı iyi. Metal döküm yapanlar sıklıkla demeyeyim, neredeyse hepsi kullanıyor. Hatta bana bir teklif gelmişti, dalga formuyla uğraşıp verimini artıralım diye. Sonuçta bu işi kalıptan bağımsız yaptıkları için metal bir şekilde erimek zorunda.

İndüksiyon denince adamlar "ulan basit sistem işte, bilmem kaç voltluk bilmem kaç amperlik palsleri belirli frekansta ver işlem tamam" Tamam da verdiğin akımlar tartmadığı için zaten bobinden soğutma sıvısı akıtıyorsun. O kadarlık BJT-mosfet seçiyorsun. Ha bir de oluşturduğun indüksiyon devrenin anasını ağlatmasın diye ekranlıyorsun. Ona uygun trafo seçiyorsun. Soğutma sıvısı ısındı, onuda soğutuyorsun.... Kontrol kartı da buna göre değişiyor, seçtiğin elemanlar, kart üzerinde bağladığın terminaller hatta kartın katman sayısı ve cinsi bile.

Hiç uğraşmadığım ancak yazdığım gibi teklif edilen iş için yaptığım araştırmalar bu. Belki altında daha nice parametreler var. 5000TL ye yada 10000TL ye yapacak, 1 orijinaline uygun prototip ortaya koyacak varsa ciddi söylüyorum gelsin beraber indüksiyon fırını üretelim.

@Firzen
İlk mesajda belirtilen projeyi de bizim arkadaşımız sanayi bakanlığına teknogirişim olarak sunmuştu. Hocalar istediğin verimi alamazsın diyerek projeyi reddetti ki bizin arkadaşa sunuma gitmeden önce aynısını söyledim. Kaçak akılardansa rezistans çok daha mantıklı diye.
Senin proje muhtemelen insanların gözünde "yerli olarak yapılmış" yada "yenilikçi yönü eksik" olarak görmüş olabilirler.

Aynen öyle dediler örnek olarak da daha önce yapılmış deyip 3M firmasını gösterdiler. 3M Firması 200kg'den 10tona kadar endüksiyon döküm yapıyor. Beni onlarla bir tuttular.
Kararsız...

tekosis

Cahillik, aç gözlülük ne ararsan var.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

erpay

"Kendisi ısrarla bu işi 2000 liraya yapmak için can atanların olduğunu..." Bu tarz cümleler cahil indikatörü bence. Bu tarz iş verenlerin hepsi neredeyse bu sinyali hep veriyor.

ogy

Alıntı yapılan: trinity - 28 Haziran 2016, 08:43:00
Bizim şirketimizde buna benzer bir projemiz vardı, bir ürün geliştirme ekibi kurmaya karar verdik. ama tecrübeli personel çok para istiyordu, patronumuz dedi ki yeni mezun bir kaç mühendis tekniker alalım, otursunlar 3-5 ayda yapsınlar acelemiz yok. Bir sene geçti doğru düzgün çalışan bir ürün geliştirilemedi, hep bir aksaklık hep bir sorun, daha sonra bu yeni mezun arkadaşlar başka şirkete geçtiler. Bizde projeden vazgeçtik. Hem vaktimize hem paramıza yazık oldu.

Bu kafayla iş yapan birçok ar-ge firması var ve benim gördüğüm hepsi aynı sonucu elde etti.

f15eagle

Alıntı yapılan: Firzen - 28 Haziran 2016, 15:18:49
Aynen öyle dediler örnek olarak da daha önce yapılmış deyip 3M firmasını gösterdiler. 3M Firması 200kg'den 10tona kadar endüksiyon döküm yapıyor. Beni onlarla bir tuttular.

Konuyu biraz dağıtıyorum kusura bakmayın,
Firzen hocam, indüksüyon döküm metal sektöründe çok yaygındır. Yerli olarak tasarlanıp üretilmektedirde. Staj yaptığım eges firmasının ocaklarının linki,
http://www.eges.com.tr/tr/page01.php?cat1=1&cat2=1&active=a1

Tonajlı dökümlerin yanında kg bazında döküm yapabileceğiniz yerli ocaklar da var. Bizde yaklaşık 3-5 kg kapasiteli yerli malı numune döküm ocağı var fakat markasını hatırlayamadım.

Firzen

Alıntı yapılan: f15eagle - 29 Haziran 2016, 10:05:44
Konuyu biraz dağıtıyorum kusura bakmayın,
Firzen hocam, indüksüyon döküm metal sektöründe çok yaygındır. Yerli olarak tasarlanıp üretilmektedirde. Staj yaptığım eges firmasının ocaklarının linki,
http://www.eges.com.tr/tr/page01.php?cat1=1&cat2=1&active=a1

Tonajlı dökümlerin yanında kg bazında döküm yapabileceğiniz yerli ocaklar da var. Bizde yaklaşık 3-5 kg kapasiteli yerli malı numune döküm ocağı var fakat markasını hatırlayamadım.

Bizim yapacağımız döküm Cure Mg dökümü. Onun döküm ocağını bulamazsın. Çünkü açık havada Mg döküm yapan ocak endüksiyonda dahil alev alır. Mg metali alev alınca kendisini tamamen yakıncaya kadar yanmaya devam eder. Bunun hakkında babamın patentlli bir döküm yöntemi var, onun izni ile üretmeyi planlıyorduk.
Kararsız...

trinity

Bahsedilen döküm şirketleri yıllar önce kurulmuş şirketler. Ülkedeki ekonomik kriz ortamında ve mevcut vergi yüküyle bu tarz işlere sermaye yatırmak çokta mantıklı değil. Bu günlerde büyük şirketler bile talep azlığı nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyorlar.