Nihayet istediğim boyutlarda PC ürettiler.

Başlatan z, 29 Haziran 2016, 19:27:04

z

Virtual makine falan olmadan doğrudan MAC donanımı üzerine yüklenebilecek windows yokmu?

@Firzen ayın 11'ine olur görüşelim. Tanışmış oluruz.  O zamana kadar MAC için kararımı vermiş olurum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sovalye

Anlattığınızı anlamadım. Ben makine uzun süre çalışamaz demedim. Virtual machine çevre birimleri ile etkileşirken sorun çıkarabilir dedim. gerçek işletim sistemi micro saniyeliğine programı durdursa sanal işletim sistemi çevre birimlerin kontrolünü kaybedebilir. Bu problem gerçek işletim sisteminin çekirdeğinden geleceği için çözmek mümkün olmayabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca oyun oynanmayacak yada cuda ile çalışmak amaçlanmıyorsa ekran kartının olmaması niye problem olsun?
Makinanın 1 gün geçtikten sonra ısı yüzünden sorun yaşamasını da anlayamadım. İşlemci 100-110 dereceyi geçmiyorsa(intel ler 85-90 derecede normal çalışabiliyorler) yada anakart fazla ısınmıyorsa niye sorun yaşasın? Bunlar yaşanıyorsa zaten bir günü göremez. Siz de demişsiniz matlab ı 3 gün açık bıraktım diye.

Firzen

Alıntı yapılan: sovalye - 02 Temmuz 2016, 19:36:22
Anlattığınızı anlamadım. Ben makine uzun süre çalışamaz demedim. Virtual machine çevre birimleri ile etkileşirken sorun çıkarabilir dedim. gerçek işletim sistemi micro saniyeliğine programı durdursa sanal işletim sistemi çevre birimlerin kontrolünü kaybedebilir. Bu problem gerçek işletim sisteminin çekirdeğinden geleceği için çözmek mümkün olmayabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca oyun oynanmayacak yada cuda ile çalışmak amaçlanmıyorsa ekran kartının olmaması niye problem olsun?
Makinanın 1 gün geçtikten sonra ısı yüzünden sorun yaşamasını da anlayamadım. İşlemci 100-110 dereceyi geçmiyorsa(intel ler 85-90 derecede normal çalışabiliyorler) yada anakart fazla ısınmıyorsa niye sorun yaşasın? Bunlar yaşanıyorsa zaten bir günü göremez. Siz de demişsiniz matlab ı 3 gün açık bıraktım diye.

Virtual Machine çalışma mantığı olarak Paralel Programlamaya benzer ekran kartı çekirdeği kullanır. Bu sayede zaten işletim sisteminin içinde bir sistem daha koşar. Sorun yaşama kısmı da zaten buradan kaynaklı işlemci ram vs yorulmuyor asıl yorulan anakart ve ekran kartı. Örneğin bir ethernet modülü. Sistem için ayrı bir ip verirken virtual için ayrı bir ip vermek zorunda kalıyor fakat aynı MAC adresine ait static ip vermek çakışmaya neden olur. Bu yüzden sistem sequential olarak çalışır. Fakat siz o sequantiali bozarsanız sistem kendini kitler komple ethernet kartını devre dışı bırakır. Aynı sorun USB'ler içinde geçerli. Buna ek olarak asıl sistemimizin yanına bir işletim sistemi kurmak zarar vermez sadece verimli olmaz. RAM ve İşlemci açısından zarar gelmeme nedeni ise daha basit UNIX sistem paketlerini TCP protokole benzer bir yolla gönderir ulaşmazsa bekler yine dener cevap alma süresi daha kısadır.MAC sistemlerde bu sorunu çözen asıl olay ise UNIX kerneldir. Kernel DMESG özelliği ile çevre birimlerini sıralar yani o sırada kim aktif ise ona cevap verir bu paralel sistem özelliğidir. Her paketi aktif etmez denetime sokmaz. DOS ise daha farklıdır. Paket verileri açılır açılmaz RAM'e aktarır ve denetime sokar. Buda SATA hdd'lerde geç açılmaya neden olan etkendir.Çünkü paketleri RAM'e aktarma süresi vardır. Genelde RAM kullanımları 8GB için %20 civarlarında olur ve her seferinde ani sıçramalar vs olur. Bu etken aslında paket bozulmasından olur. Veriler geç gider istenen paket ulaşmazsa hdd yeniden devreye girer hatayı ayıklar. Ayıklamazsa da biliğimiz DLL hatası (MAVİ EKRAAAAN) gelir.Paket DOS sisteminde denetimde olduğu için virtual machinedeki paketler ile senkron olmaya çalışır yani aynı olduğunu var sayar farklılık olunca dediğiniz gibi burada hata verir. UNIX bu duruma farklı bir yaklaşım ile sürer. Örneğin önemli paketleri sistem açılırken HDD üzerinden açar Linux açılırken gördüğümüz paketler. Kurulum dosyaları vs olsun farklı olmasının nedeni. Tüm dosyaların açık kaynak olamasının nedeni budur.Hatta ve hatta linux üzerinden zorlu yaptırım komutu olan sudo komutunu bile silebilirsiniz. Denetleme yapmaz, denetimci kullanıcıdır.Aslında işin özü böyle. Biraz uzattım kusura bakma eksik birşey demeyeyim diye hepsini anlatayım dedim.

@z hocam nasıl isterseniz size özelden mesaj atıyorum ne istiyorsanız tam olarak bu akşam yazarsanız en azından taşınmadan hdd'mi alır gelirim 11 en en geç 12si gibi.
Kararsız...

sovalye

@Firzen hocam, çok güzel anlattınız özellikle linux'un davranış şeklini bilmiyordum,  teşekkürler.
Ama Virtual Machine in tamamen ekran kartında çalışması konusunda bi sıkıntı var galiba. Makineyi kurarken kaç tane işlemci çekirdeğini kullanacağını seçiyorduk. Hatta insanlar sanal makineden ekran kartına ulaşabilmek için ciddi zorluk çekiyorlardı.

engerex

Firzen

@sovalye
Seçim hakkı vermesinin nedeni o zaten hocam. Veri iletiminde önemli olmasının nedenini söyle açıklayayım. Elimizde küçük boyutlarda paketler var ve biz bunları trafik olan bir yerde taşımak istiyoruz. Ya malları tek bir Tır ile taşırız (CPU) yada çok fazla küçük motorlarla(GPU) taşırız. GPU kapasite olarak CPUdan azdır ama çok fazla olduğu için önemlidir.

En güzeli @engerex hocamın dediği gibi aslında :)
Kararsız...

CaFFeiNe

win7 <> mac os geçişleri arasında yeniden başlatmayı dert etmezseniz bootcamp yapın bence

z

Bu yöntemde windows gene sanal makine üzerinde mi koşuyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

veliusta

rck8942

Elektroniker für Betriebstechnik

Erhan YILMAZ

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: z - 03 Temmuz 2016, 16:22:34
Bu yöntemde windows gene sanal makine üzerinde mi koşuyor?

bootcamp yapınca sanal olmuyor bildiğiniz pc ye windows yüklemiş gibi oluyorsunuz, sonuçta mac'lerde artık intel işlemcilerle üretildiği için pc'den pek farkı yok gibi

mac üzerindeki bootcamp win7 ile PLC programlama vs. işlerini yapmışlığım var mesela

windowsu kurduktan sonra apple ın sitesinden indirilen sürücüleri kuruyorsunuz (dağınık duğunuk değil tek paket şeklinde) tüm donanımlarda tanınmış oluyor, yalnız en son Win7' ye kadar destek veriyorlardı, mac'in modeline göre apple sitesinde hangi windows versiyonlarını kurabileceğiniz yazar

Erhan YILMAZ