Sanayi plastikleri göz yaşarması

Başlatan z, 29 Haziran 2016, 19:52:10

z

Bir tecrübemi anlatacağım ve teorimin aslı astarı varmı merak ediyorum.

Ne zaman sanayi plastiklerini talaşlı imalat yöntemi ile işlesem (zımparalama, delme, frezeleme vs) elimi yüzümü yıkamış olsam bile bir iki saat sonra gözlerim yanmaya başlıyor.

Teorime gelince;

Sanayi plastikleri üzerinde mekanik işlem yapılırsa gaz salmaya başlıyorlar.
Elbisemin gözenekleri arasına girmiş plastik tozları gaz yayıyor diye düşünüyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Kim bilir ciğerlerinde neler oluyor ...
En azından ağız maskesi, gözlük ve eldiven şart böyle işlerde.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

serdararikan

Mümkündür.bence herbirimizin çalışırken vakum kullanmamız lazım

muhendisbey

@z
Gaz çıkışı var. Bilhassa ABS'de toksik gaz çıkışı mevcut. Lazer kesimde çıkar daha çok bu gazlar ve vakumla dışarı atılırlar.
Torna frezede de kesilirken ısınmaya bağlı olarak yada içerisinde kalmış kabarcıklar bu gazı salıyordur muhtemelen.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tekosis

Derlin ve teflon için gaz çıkışı durumu nedir acaba?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

fahri-

Teflon ısınınca tehlikeli bir gaz çıkarıyor. Onun için teflon işlenilen yerin çok iyi havalandırılmış olması gerekiyormuş. (Bir firmanın teflonla çalışırken dikkat edilmesi gereken kurallarından)

z

Yalnız benim gözlemim şu şekilde. Parçayı işlerken sorun yok. Ne zaman mola verip TV karşısına falan geçersem sorun başlıyor.

Parçayı işlerken makinelerin yaptığı rüzgar oluşan gazları savuruyordur bu nedenle de gözüm yaşarmıyordur.

Eğer teorim doğru ise bu tip plastikler mekanik anlamda işlendiğinde bir süre bozunumoluyor ve plastik kararlı hale gelinceye kadar gaz yayınımı yapıyor.

Fakat internette bu desteksiz teorime benzer hiç yazı vs göremedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com