bu işlemin adı nedir

Başlatan ido2323, 30 Haziran 2016, 13:08:05

ido2323

1:15 burada yapılan işlemin adı ne ne için yapılır. Teşekkürler.
https://www.youtube.com/watch?v=gAhcU_NfYQA

z

Daha bir kaç gün önce @Klein ile benzer bir konuyu konuştuğumuzda yeni bir teknolojiden bahsetmişti.

Klasik yöntemde namlu içine yiv açarken yivli bir takım namlu içine itilir ve takım ilerlerken yivleri etkisinde döner ve namluda iz oluşturur. Sanırım bu işlemi bir kaç farklı çapta takımla yineliyorlar.

Videodaki teknik yeni imiş. Bu teknikte namlu içine gene yivlii bir takım konuyor fakat bu kez namlu dıştan çekiçlenerek (basınç uygulayarak) daraltılırken namlu içinde yiv oluşuyormuş.

Bu tekniğin adını soruyorsan ben de bilmiyorum.

Videoda namluyu mükemmel düzleştiriyor ve aynı zamanda çeliği sıkıştırıyor olabilir. 1:15 de yiv açılıp açılmadığından emin olamadım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Orada yiv acilmiyor. Herhangi bir tabanca firmasinin urettigi tabancalarin ozelliklerine baktiginizda dovme celik namlu diye gecer dovme den kasit bu olsa gerek

LG-D723 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ido2323

muhittin_kaplan

Namluyu hem donduruyor hem dovuyor boylelikle icerde yiv olusuyor. Bu namlu icinde keski uclariyla islem yapmayi gerektirmiyor mu

LG-D723 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mir_as82

Vurma ile içerde yiv oluşmaz gibi geliyor.
Silah yapımı ile çok bilgim yok, acaba namlunun içine tırtıklı bir mil sokup geniş tarafından çekiyor olmasın. Yani uçtan preslendikçe namlu, o mili namlunun geniş tarafından çeke çeke iz yapabilir mi namlu içine.