Manuel araç perdesini elektrikliye çevirme

Başlatan lostromos, 01 Temmuz 2016, 01:12:11

lostromos

Merhaba arkadaşlar sizlerden bir konuda fikir ipucu veya tavsiye istiyorum. En azından olurmu olmazmı tartışılır. Aracımın arkasında pandizot üzerinde bulunan manuel perdeyi elektrikliye çevirmek istiyorum. Amacım kendim bir düğme ile perdeyi açıp kapama işlemini yapmak istiyrum. Aynı zamanda güneşin şiddetine göre perdenin yüksekliğini kendisi otomatik ayarlayacak gerektiğinde geceleri vites geriye atıldığında perdeyi indirme işlemini yapacak bir sistem tasarlayacağım. Sistemin yazılım ve tasarlama kısmında sorun yok ancak perdeyi yukarı aşağı hareketini sağlayacak sistemi nasıl kuracağımı ve ne tür bir motor seçeceğimi bulamadım. Burada fikir verebilecek arkadaşlar olduğundan paylaşmak istedim. bilindiği gibi 12v lineer(doğrusal) motorlar mevcut. Bu motorların boyutları büyük olduğundan tercihimde son sırada. Perdenin açılması yaklaşık 45-50cm ve çok fazla güç istemiyor. Aşağıda resimlerini ekledim buna nasıl mekanizma yapabiliriz. Tavsiyeleriniz nelerdir?

muhittin_kaplan

yaylı değilmi kendisi toplamıyor mu ? kendisi topluyorsa ipi mir motora sardırın ve geri bıraktırın

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2016, 01:18:41

perde Pandizottaymış ozaman yukarıya yani camın en üstüne küçük bir makara ile motoruda pandizot un altına koyarsanız olur.

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2016, 01:18:55

Gerçi Boş işler Bunlar ;)

lostromos

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Temmuz 2016, 01:17:44
yaylı değilmi kendisi toplamıyor mu ? kendisi topluyorsa ipi mir motora sardırın ve geri bıraktırın

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2016, 01:18:41

perde Pandizottaymış ozaman yukarıya yani camın en üstüne küçük bir makara ile motoruda pandizot un altına koyarsanız olur.

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2016, 01:18:55

Gerçi Boş işler Bunlar ;)

kendisi topluyor evet. Makaralı sistem aklıma yatar gibi oldu. Bir misine ile makaradan dolandırıp perde pandizot içindeki redüktörlü motor tarafından çekilebilir. Tek dezavantajı ortada bir misine olacak. Boş vaktim olduğundan uğraşıyoruz işte :)

muhittin_kaplan

Hocam Yukarıya Motor Koyamazsın, ya iteceksin aşağıdan yada makalı sistemle çekip yayın sarmasıyla geri toplayacak. makara için teyp mekanizmalarının içerisindeki (teyp motorunun başlığı örneğin) makaralar güzel olur sanırım. itmek içinde otomobil otomatik anten sistemi olabilir.

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2016, 01:29:37

motorun miline takılı olan işinize yarar sanırım. birde kutunun içine aldığınızda misina kutuya girer bunun etrafından döner ve geri çıkar ve sizin redüktörlü motorun miline bağlı olan kasnak a sarılır.

lostromos

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Temmuz 2016, 01:26:14
Hocam Yukarıya Motor Koyamazsın, ya iteceksin aşağıdan yada makalı sistemle çekip yayın sarmasıyla geri toplayacak. makara için teyp mekanizmalarının içerisindeki (teyp motorunun başlığı örneğin) makaralar güzel olur sanırım. itmek içinde otomobil otomatik anten sistemi olabilir.

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2016, 01:29:37

motorun miline takılı olan işinize yarar sanırım. birde kutunun içine aldığınızda misina kutuya girer bunun etrafından döner ve geri çıkar ve sizin redüktörlü motorun miline bağlı olan kasnak a sarılır.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

şuan makaralı misine sistemi mantıklı gibi duruyor.  Perdenin yay çekme gücünü karşılayabilecek bir motor araştırması yapayım.