Bulgaristan'dan açık yazılım yasası

Başlatan MC_Skywalker, 07 Temmuz 2016, 16:41:02

MC_Skywalker

Bulgaristan Linux'a geçiyor

Alıntı YapBulgaristan meclisinden geçen yeni Elektronik Yönetim Yasası ile artık Bulgaristan resmi kurumlarında kullanılan tüm yazılımların açık kaynaklı olması ve kamuya açık olarak geliştirilmesi gerekiyor. İlgili yasa metni şu şekilde:

58a. Kamu ihtiyacına yönelik teknik ve fonksiyonel bilgi sistemleri ve elektronik servislerin geliştirilmesi, güncellenmesi ve uygulanmasında, yetkili yöneticiler aşağıdaki gereklilikleri yerine getirmelidir:

1. Anlaşmanın konusu bilgisayar programı üretimini içerdiği taktirde:

a) Bilgisayar programları açık kaynaklı yazılım kriterlerini karşılamak zorundadır;

b) Düzenlemeye tabi tüm bilgisayar programları, bunların kaynak kodları, arayüz tasarımları ve veri tabanlarının tüm telif hakları ve ilgili haklar kısıtlama olmaksızın kullanım, düzenleme  ve dağıtmaya izin vermelidir.

c) Program geliştirme, ilgili dairenin kuralları çerçevesinde ve 7c maddesine uygun olarak yapılmalıdır.

Haberin devamı  https://www.dunyahalleri.com/bulgaristanda-acik-yazilim-yasasi/

ByTEK

Geç bile kalındığını düşünüyorum.

Türkiye'de de aynı yasa çıkacak ama öncelikle firmaların Windows için yazdığı uygulamaları Düzenlemeleri gerekiyor.

Genelde Resmi kurum olarak Hastanelerin alt yapılarını görüyorum. Yazılım şartnamesine, linux geçişini kolaylaştırmak adına uygulamaları WEB tabanlı istiyorlar. Bu sayede Linux ortamına geçilirse sistem web arayüzünden devam edecektir.

Resmi kurumlarda bilgisayarlarda genellikle Ofis programları,özel paket programları,WEB uygulamalar kullanılıyor. Bence hepsini linux ortamında da çözebilirler.

Yeni format atılıp verilen bir windows bilgisayar en fazla 1-2 ay stabil gidiyor. Sonrası virüs yuvası ve atık çöplüğüne dönüyor. Linux iyi tercih. Hatta özelleştirilmiş bir linux olup sadece kişinin gerekli yazılımları olacak ve sisteme müdahale edilmeyecek.

peko

Alıntı YapTürkiye'de de aynı yasa çıkacak ama öncelikle firmaların Windows için yazdığı uygulamaları Düzenlemeleri gerekiyor.

Bu geçiş yada kontrol şuan işin başında olan kişilerin nitelikleri ile yapılması hayalden öte geçmeyecek bir operasyon.  (Olsa bile 200 (iki yüz) yıl filan sürecek)

Bir sürü çalışan sistemin alt yapısını çalışmaz, hatta geri dönülemez hale getirmekten öte geçmeyeceğini şimdiden söyleyebilirim.

Kaş yaparken göz çıkacak..

Bu burada kalsın, demiştin dersiniz..

Hayırlısı olsun. :)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

gumush

Cok mantikli gelmedi bana , kaynak kodlari bizde olacak olsa anlarim ama acik olacak demek herkes gorebilecek demek biraz farkli gibi , sadece isletim sistemi icinse yine olabilir ama tum yazilimlar bu sekilde olacaksa ?
Hikmet Gumus  izmir

peko

Alıntı Yaptum yazilimlar bu sekilde olacaksa

Kendini güvene almak, yazılımı kodları ile birlikte satın almak, projeyi almak gibi kavramlar olduğunu duyup öğrenecekler önce..  (100 yıl kadar sürer bu)

Hadi verdik kodları, açık kaynak olsun.  :)

Kodu okuyup, yorumlayacak.. hadi değişiklik de yapacak! bu da tamam, production'a alacak!

İş verenler çalıştırmaya adam bulamıyor, bunu yapacaklar arkadaşların hepsi bir yere mi toplanmış da haberimiz mi yok ?  :)

Papaz eriğini imam eriğine çevirmeye benzemez bu işler...

Source: https://indigodergisi.com/2016/05/tubitak-tan-proje-papaz-erigini-imam-erigine-cevirme/

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "