K tipi thermocouple 800 derecede kaç saat kaç saat çalışabilir?

Başlatan zengdai, 08 Temmuz 2016, 01:59:12

zengdai

F.T

Normalde sorunsuz olarak çalışması lazım.Tabi termokuplun içinde bulunduğu cep kısmının ısıya dayanımı önemli.Ark fırınlarında sürekli yüksek sıcaklıklarda çalışıyor bir sorun yok.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

bu tip ucuz thermocouple ların içerisindeki izolasyon malzemesi ve dış kılıfları çok dandik oluyor
TC max ölçüm aralığı 1200 1300 derecelerdedir ama kılıf buna dayanmıyorsa anlamı yokki
bence 400-600 dereceler üzerinde kullanılmamalı bu tip ucuz mallar

zengdai

Maxim bey, küp şeker büyüklüğünde bir çelik parçasının sıcaklığını ölçeceğim. Tabi indüksiyonlu ısıtıcı ile ısıtacağım. Bu parçayı 800 derecede tutmam gerekiyor. Nasıl yapmamı tavsiye edersiniz.  Kılıf ve  thermocouple ne nasıl olması gerekir.

ahmet_zxc

kesinlikle infrared.

ama ışıma yapacağından iş sarpa sarar. yansıma katsayısını iyi bulmak gerekir.

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

zengdai

Alıntı Yapkısa süre ise infared.     
Hayır mesela 4-5 saat durmadan çalışacak.

mert3162

en iyi çözüm lazer işaretçili infraredden geçiyor

o ısılarda hiç çalışmadım açıkcası bu güne kadar en yüksek ısı kullanan cihaz 480 c kadar gördüm merakımdan biraz araştırdım şöyle bir marka model gördüm ama hiç kullanmadım

http://www.simtekno.com.tr/lazer-isaretcili-gostergeli-infrared-termometreler/1442325322.html

istersen bi incele derim
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

zengdai

ahmet_zxc

800 derecede demir akkor haline gelir ne lazeri, ne işareti, göreceksin o haldeki metalde?

ayrıca tüm optiklerde bir açı vardır. malzeme büyüklüğüne göre bu açıya dikkat etmek gerekir.

zengdai

ahmet_zxc bey bu cümlenizde ne demek istediniz anlayamadım. Biraz açıklayabilirmisiniz.
Alıntı Yap800 derecede demir akkor haline gelir ne lazeri, ne işareti, göreceksin o haldeki metalde?

ahmet_zxc

infrared termometrelerdeki lazer denilen şey nereyi ölçtüğünü görebilmen için kullanılan(kullanımı kolaylaştıran) bildiğimiz kırmızı lazer pointer dir.

yani herhangibir lazer ledini akkor halindeki metale doğruttuğunuzda o kırmızı noktayı görme ihtimaliniz yok.

yani lazer odaklamalı.. lazer bilmemneli denilen termometrelerin tamamı infrared termometredir, lazerle alakaları yoktur.

ayrıca infrared termometreler yansıma esasına göre çalışırlar. ve istisnasız her malzemenin bir yansıma katsayısı vardır.

en belirgin olanı 1050 çeliğinin bir yüzünü işleyip parlatsak diğer yüzünü de paslı olarak aynı ortamda aynı metali iki tarafından ölçsek farklı sonuçlar alırız.

bu sebepledir kiii

tüm infrared termometrelerde yansıma katsayısı girilir(saçmasapan olanlarda muhtemel yotur). yoksa doğru ölçüm yapılamaz.

zengdai

ahmet_zxc hocam, problem bu bahsettiginiz katsayıyı girerek çözülüyorsa sıkıntı yok.

ahmet_zxc

evet ama o katsayıyı doğru belirleyebilmek çok önemli.. gerçi bir defa yapacaksın ama yapman şart.

zaten ben bu işi infrared le yapman gerektiğini söylemiştim.