sine wave ses

Başlatan pcb, 13 Temmuz 2016, 22:41:08

pcb

merhaba arkadaşlar
0-10V sine wave frekansı speaker ile nasıl duyulabilir hale getirebiliriz, uzun zaman önce de bu soruyu sormuştum
Transistörlü bir devre yaptım bir süre ıslık gibi ses geldi sonra  transistör yandı.
nasıl yapmalı bu devreyi ?

z

LM386

Sinyali zayıflat sonra amlifikatöre gir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pcb

hocam , sinyali zayıflat derken bir direnç den mi geçireyim, bir örnek şema var mıdır ?

z

sinyal genliğin 10v. Bunu iki direnç ile 100mV civarına indirip LM386 ile yapacağın amplifikatöre gireceksin.

Yukarıdaki devreyi aynen yapıp sinyali 100K ile direnç üzerinden girişe uygulayabilirsin. Şemadaki 10 K trimpot ile de istediğin kalitede ve şiddette ayarlayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pcb

teşekkür ederim, hemen uyguluyorum

pcb

hocam ses seviyesi düşük nasıl yükseltebilirim ?

polleme

Bu arada sinyalin frekansı nedir?

asma

Alıntı yapılan: z - 13 Temmuz 2016, 23:04:57
sinyal genliğin 10v. Bunu iki direnç ile 100mV civarına indirip LM386 ile yapacağın amplifikatöre gireceksin.

Yukarıdaki devreyi aynen yapıp sinyali 100K ile direnç üzerinden girişe uygulayabilirsin. Şemadaki 10 K trimpot ile de istediğin kalitede ve şiddette ayarlayabilirsin.

Merhaba
Şemada mevcut 10k ayarlı dirence seri 100k direnç bağlayıp girişteki ses sinyalini düşürmediniz mi?
Bu düzenek giriş sinyalinizi %10 ile sıfır arasında ayarlar. Eğer 100k yerine 10k bağlarsanız , %50 ile sıfır arasında ayarlar. Kullanmazsanız %100 ile sıfır arasında ayar imkanı olur.
Başlangıçta neden düşürmek istedik sorusu gelir ise siz 10V gibi yüksek bir değerden bahsetmişsiniz. Bu değer , yükselteç girişi için çok fazla ve hiç yükseltmeden (kazancı 1 olan) tampon yükselteçle bile rahat duyulabilecek genliktir. (kaset çalarlar dönemindeki oto teyplerinin çıkışları bu genliktedir)

pcb

@polleme, frekans 1khz
@asma sinüs ses kare ye göre çok boğuk geliyor bu yüzden yükseltmek istedim, kapalı mekanda sesi duymak mümkün ama balkonda duyulması zor

polleme

Balkon gibi bir mekan için LM386 yetersiz kalabilir, gücü sınırlı. Bu durumda 5W civarı güç verebilen bir devre kullanmanız daha doğru.

Bir de LM386 hoparlör empedansına duyarlı, 4 Ohm kullandığımda sorun yaşamıştım, 8 Ohm ile daha iyi çalıştı.

pcb

Güç yükselten devreden bir örnek verirseniz