3D baskı hakkında trikler

Başlatan z, 17 Temmuz 2016, 13:37:10

muhendisbey

Birde şöyle bir hesap var.
İşleyeceğimiz yüzey 10mm yani 1 cm olsun
0.2'lik layer ile işlersek 50 katman yapar.
Her katman 1 dk olsa 50dk. Bu cepte dursun
0.05 ile işledik diyelim
200 katman yapar. her katman 1 dk dan 200dk
Yani 1 saatten kısa yada 3 saatten uzun. Mesele değer mi? Üstelik daha 1cm kalınlık işledim. 1dk bir layer için ise kısa bile sayılabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

DEno_12

Tabiki süre uzayacaktır. Ama amaç hassasiyetse tabiki değer. Bazıları model ile uğraşıyor hassas istiyor. Bazıları çok kritik parçalar üretiyorlar çok hassas ölçü istiyorlar. İhtiyaca göre.

Farukc

Alıntı yapılan: gumush - 21 Temmuz 2016, 18:04:04
Hassasiyet icin DLP'ler daha mantikli değil mi ? Cozunurluk ile orantili. Eger makine alani 100mm ise 46micron gibi xy oluyor. Resin yogunlugu ve mekanik ile iliskili olarak 10micron elde edilebilirgibi. Ustelik DLP ile calisanlarda her katman sadece sabit bir kurasyon suresinde basilabiliyor. Yeni sekil ne kadar karmasik ne kadar dolu ne kadar bos olursa olsun baski suresi hesaplanabiliyor ve sadece Z ile iliskili.
1.Dlp resin fiyatları bana biraz uçuk geldi. Belkide baktımlarım yüksek kalite olanlardır. Acaba uygun fiyata test amaçlı yüksek çözünürlüğü olmayan bir reçine nereden bulabilirim?
2. Bildiğimiz Epoksi ile uv laser kullanarak katılaştırma yapabilirmiyiz ne kadar verimli olur? (Gnexlabda bir ara bununla ilgili bir yazı okumuştum) Bu kinuda tecrübesi olan arkadaş varmı?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

z

Hot Bed kullanmadan zeminde yapıştırıcı vs kullanarak PLA haricindeki flamantleri basmak mümkünmü?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 29 Temmuz 2016, 15:47:48
Hot Bed kullanmadan zeminde yapıştırıcı vs kullanarak PLA haricindeki flamantleri basmak mümkünmü?
ABS kesin basamazsınız, belki taban için malzeme kullanırsanız basabilirsiniz ama bozulmaları göze alırsanız.

Bunun dışında belki PETG ve Naylon basılabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Hâla slicer dokümanlarına göz atmaya fırsatım olmadı. Soruma buradan kısa zamanda cevap alacağımı umuyorum.

Bir nesneyi 3D yazıcı ile basarken en az 4 baskı bölgesinden bahsedebiliriz.

1) Nesnenin en dış çevresi
2) Dış çevrenin hemen altındaki kabuk
3) Çekirdek (dolgu)
4) Destekler

Bu 4 baskıdan en hızlı basılabilene %100 dersek, kaliteli bir baskı için diğer baskıların % hızları için ne önerirsiniz?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Bir arkadaş çift nozullu başlık linki atmıştı. Bu nozullardan biri 0.4mm diğeri 1.2mm olursa biriyle kaba dolgu diğeri ile hassas yüzeyler işlense daha etkili olmaz mı?

gumush

Ilk katman , dis cevre yavas , dolgu destekler hizli diyebiliriz. Ancak tasariminizdaki hareketli kismin inersiyal etkisi nedeniyle ani yon degisikliklerinde sorunlar olabiliyor. Bu nedenle yazicinin tasariminin ne oldugu ve rigiditeside onem kazaniyor.
Hikmet Gumus  izmir