çözünürlüğün düşük olması durumu

Başlatan mert3162, 18 Temmuz 2016, 11:23:06

mert3162

arkadaşlar merhaba Visual Studio'15 ücretsiz sürümünü bilgisayarıma kurdum ancak programı hazırladıkdan sonra f5 ile formu derlediğimde formun çözünürlüğü düşüyor bunu nasıl düzeltebilir opaklık yada transparanlık söz konusu değil formda büyütme küçültme yapılmadı.

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Elektroemre

Sorun dpi problemi:

Program.cs içini aşağıdakine benzer şekilde düzenleyebilirsiniz, ancak bu seferde farklı problemler olabiliyor. Windows bu DPI işini doğru düzgün çözemedi.

namespace Project
{
    static class Program
    {
        /// <summary>
        /// The main entry point for the application.
        /// </summary>
        [STAThread]
        static void Main()
        {
            if (Environment.OSVersion.Version.Major >= 6) SetProcessDPIAware();

Application.EnableVisualStyles();
            Application.SetCompatibleTextRenderingDefault(false);
            Application.Run(new MainForm());
        }

[System.Runtime.InteropServices.DllImport("user32.dll")]
        private static extern bool SetProcessDPIAware();
    }
}

muhittin_kaplan

Elektroemre

Hocam durum şu, yeni nesil ekranlar yüksek çözünürlüklü, bu yüzden windows %125,%150,%175 gibi büyütme oranıyla kullanılıyor. Geçmişe dönük uyumluluk için eski programlar upscale ediliyor. Buda çamur gibi bir görüntü demek.
Bu özelliği yukarıdaki gibi kodla yada programın özellikler kısmından elle değiştirebilirsiniz. Ancak buna uygun parametrik yazılmamış programlarda bu sefer komponentler orantısız, yazılar menüle birbirine geçmiş halde oluyor.

Yeni nesil programlarda ise komponentlerinizi buna göre yazıp, arayüzün geri kalanınıda buna uygun tasarlarsanız sorun olmuyor.
Zamanında bana çok çektirdi bu durum.

mert3162

Alıntı yapılan: Elektroemre - 25 Temmuz 2016, 23:16:10
Hocam durum şu, yeni nesil ekranlar yüksek çözünürlüklü, bu yüzden windows %125,%150,%175 gibi büyütme oranıyla kullanılıyor. Geçmişe dönük uyumluluk için eski programlar upscale ediliyor. Buda çamur gibi bir görüntü demek.
Bu özelliği yukarıdaki gibi kodla yada programın özellikler kısmından elle değiştirebilirsiniz. Ancak buna uygun parametrik yazılmamış programlarda bu sefer komponentler orantısız, yazılar menüle birbirine geçmiş halde oluyor.

Yeni nesil programlarda ise komponentlerinizi buna göre yazıp, arayüzün geri kalanınıda buna uygun tasarlarsanız sorun olmuyor.
Zamanında bana çok çektirdi bu durum.

Hocam süpersiniz kullandığım notebook 1920*1080p çözünürlükte e tabi notebook olunca yazılar çok küçük olduğundan ben %125 büyütmüştüm.Ondan kaynaklanıyormuş.Şimdi ayarlara girip düzeltttim.Aslında bu şekilde yaptığımda sorun çözülüyormuş.Tekrar çok teşekkür ederim
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Elektroemre

@mert3162 hocam programı sadece siz ya da az kişi kullanacaksa bu şekilde çözülebilir.
Ancak bir çok kişinin kullanacağı bir programsa bu gerçek bir çözüm değil.

mert3162

yazdığım program toplamda 4 pc de çalışacak zaten iki tanesi windows xp diğer ikisi windows 7 olduğundan dolayı pc görüntü ayarlarını bana göre olması gerektiği gibi hazırlayacağım.cevap icin tekrar teşekkürler.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___