wiegand protokolü çoğaltma

Başlatan ByTEK, 20 Temmuz 2016, 10:23:49

ByTEK

Merhaba,

SCR100 marka bir kart okuyucuya KR500 adında wiegand kart okuyucu bağlayarak çalıştırabiliyorum. Fakat KR500 okuyucudan 5 adet bağlantı yapmak istediğimde maalesef çalışmıyor. 2 adet paralel bağladım ama çalışmadı. distribütör ile konuştum olmaz dedi. bu konuda bir çözüm üretebilirmiyiz ?

5 wiegand kart okuyucuyu tek cihaza bağlamanın yolu varmıdır ?

e135193

Merhaba,

Teorik olarak Wiegand çıkışları paralellemek mümkün. Wiegand çıkışları normalde open-kollektörlüdür, ve pull-up ile wiegand hatlarının sürekli olarak +5V da kalması sağlanır, veri yazılırken bu hatlar 0V'a çekilir. Senin problemin muhtemelen okuyucunun wiegand pinlerindeki sağlayabildiği akım yüksek bu nedenle bir başka okuyucu Data0 ve Data1 hatlarını 0V'a çekemiyor. Osilaskop ile bu hatları incelersen okuyucuya kart gösterdiğinde bu hatlarda 0V'a düşmeyen kare dalgalar görüyor olman lazım diye düşünüyorum.

Selamlar

Engin

ByTEK

Hocam çözüm olarak ne önerebilirsiniz. ? Osilaskobum yok maalesef.

e135193

Osilaskop ile durum teşhisi yapman aslında her şeyi açıklayacaktır. Ama ölçü aletlerinde min. ve max. voltaj gösterimi oluyor. Ölçüm yapılan hat üzerindeki max. ve min. voltaj değerlerini görebilirsin.

sadogan

Wiegand protokolu canbus gibi hattı dinleyen bir yapısı yok.
bu nedene çakışma olma ihtimali çok yüksek.
Ayını anda bir den fazla cihaz iletişim hattını kullanma ihtimali yoksa okursunuz ama bir veri yollarken diğeride
hattı kullanmak isterse sorun burda başlar.
Diğer bir sorun ise gelen verinin hangi cihazdan geldiğini  anlamak.
Aslında wiegand protokolunun yapısı çok basit,
8 bitlik bir mcu ile 5 kanal dan gelen wiegand verileri okunup seri port üzerinden yada yine
wiegand protokolu ile gönderile bilir.

ByTEK

Nette bir kaç örnek inceledim. Kafama oturan yöntem bu gibi duruyor. Örnekte kesme kullanmışlar. Sanırım kesme olmadan olacak bir iş değil gibi geldi.

https://github.com/monkeyboard/Wiegand-Protocol-Library-for-Arduino

http://www.pagemac.com/projects/rfid/arduino_wiegand