keilde stm32f4xx.h header hatası

Başlatan görkem, 21 Temmuz 2016, 21:21:42

görkem

Windows 8.1 varken sorunsuz derleniyordu format atıp windows 10 a geçtim  keilde stm32f4xx.h ,RTE_Components.h , stm32f4xx_conf.h  hatalarını nasıl giderebilirim.Kütüphane olarak 1.0.8 kullanıyorum. İşlemci stm32f407vg

SysTick

İnclude dosyalsarında sıkıntı var gibi, Proje dosyasına sağ tıklayıp "Options for target" seçeniğinden "C/C++" tabında ki "Include Paths" bölümünün adresini düzeltmeyi dene.

Ayrıca böyle bi zamanda "RTE_Components.h" dosyasının hata vermesi tehlikeli :)

görkem

Konu hakkında bilgi sahibi olan yokmu?

kimlenbu

stm32f4xx_conf.h dosyasında kullanmadığın header dosyalarına ait satırları deaktif et. Bazen işlemcinin desteklemediği donanımlara ait header dosyaları açık kaldığında derlerken hata verebiliyor.

görkem

@SysTick dediğinizi uyguladım hala aynı hata var

haha :)  tam zamanında "rte_components.h" hatasını aldım gerçekten :)

@kimlenbu dediğinizi uyguladım değişen hiç bir şey olmadı.

başka ne sebep olabilir hataya çıldırmak üzereyim

görkem

Klein

Ekran görüntüsünden hatanın ne olduğunu çıkaramadım. Dosyayı bulamadım mı diyor?
Derleyiciyi yönetici modunda çalıştırmayı, ya da uyumluluk sorun gidermeyi çalıştırmayı denediniz mi?

görkem

@Klein hocam derlendikten sonra  sonuçlarda error yada warning hatası çıkmıyor fakat stm32fxx.h dosyasının kenarında çarpı işareti ve  stm32f4xx_conf.h  RTE_Components.h da ünlem işareti var hiç düzelmiyor naptıysam yok olmuyor. Dediklerinizi denemedim deneyip bilgilendiririm

görkem

@Klein hocam dediklerinizi denedim gene düzelmedi

şu şekilde hata var stm32f407 yi tanıtmadınız gibi bir hata var bunu deaktif yapıyorum başka hatalar çıkıyor

Klein

"Fatal error: 'Stm32f4xx_Conf.h'  file not found" uyarısı vermiş.
Ya proje klasöründe bu dosya yok, ya da proje klasörünün yolu tanımlı değil.

görkem

hocam proje dosyasında RTE - Device - STM32F407VG  klasörü içinde stm32f4xx_conf.h dosyası mevcut. Proje klasörünün yoluda  options for target   C/C++ kısmında include paths kısmında proje klasörüm seçili  başka eksik olan bir şey olabilir mi ?
Eğer dosyaya siz bakabilirseniz çok iyi olur hocam. kullandığım kütüphane 1.0.8

link: https://www.dropbox.com/sh/85oqmgdzq29p0ne/AABaUf051HEcwG2FdDfzn3Pna?dl=0

SysTick

Kütüphaneler ekli değil, sanırım eski bilgisayarında çalışma sebebi kütüphane dosyalarının klasör içinde değilde başaka bir yerde olması, format atınca  silinmiş hepsi dolayısıyla driver dosyalarını görmüyor, St nin sitesinden F4 için std. lib. bulup tanıtırsan sıkıntın çözülür.

görkem

keil in sitesinden indirdim std.lib 1.0.8 i, keil in kütüphane klasörlerinde 1.0.8 i bulup indirdiğimle değiştirdim sonuç gene aynı. Keil sitesindeki ile st nin sitesindeki aynıdır muhtemelen

mesaj birleştirme:: 28 Temmuz 2016, 17:01:34

sorun çözüldü. proje dosyasını masaüstünden yerel disk c ye taşıyınca sorun ortadan kalktı.Yardımlarınız için teşekkürler

mozkan87

Alıntı yapılan: görkem - 28 Temmuz 2016, 16:38:51
keil in sitesinden indirdim std.lib 1.0.8 i, keil in kütüphane klasörlerinde 1.0.8 i bulup indirdiğimle değiştirdim sonuç gene aynı. Keil sitesindeki ile st nin sitesindeki aynıdır muhtemelen

mesaj birleştirme:: 28 Temmuz 2016, 17:01:34

sorun çözüldü. proje dosyasını masaüstünden yerel disk c ye taşıyınca sorun ortadan kalktı.Yardımlarınız için teşekkürler

Windows kullanıcı adınız türkçe karakter içeriyor sorunun sebebi bu durum. Dikkatli olmak lazım. Başka programlardada beklenmedik hatalar çıkabilir karşınıza.

görkem

Alıntı yapılan: mozkan87 - 28 Temmuz 2016, 22:55:25
Windows kullanıcı adınız türkçe karakter içeriyor sorunun sebebi bu durum. Dikkatli olmak lazım. Başka programlardada beklenmedik hatalar çıkabilir karşınıza.
evet bende ondan şüphelenip türkçe karakteri değiştirdikten sonrada aynı şekilde hata devam etmişti tekrar format atmadan düzelmez mi