ENKO EBC-1205 Akü şarj arızası

Başlatan Cemre., 26 Temmuz 2016, 22:20:17

Cemre.

İyi akşamlar,

Genpower 30kVA jeneratörün aküsü derin deşarj olmuş. Akü şarj ünitesi EBC-1205  Charge Fail ışığı sönmeden yanıyordu. Dizel motorun ısıtıcısı sürekli 50dereceye sabitlemeye çalıştığı için akü bitmiş.

SMPS yapıda 220V giriş 13.8V 5A çıkışlı bir şarj aleti. Elinde bu şarj aleti olan varsa ya da şeması vs olan, bazı elemanların değerlerini sormak istiyorum. SMPS entegresi patlamış. Etrafındaki birkaç direnci ve diyodu da yanında götürmüş.  384* şeklinde okunabiliyor, tahminim fairchild UC3842 serisi bir smps kontrolcüsü olduğu yönünde. Bu entegreyle çalışmış olan, değer tahmininde bulunabilecek olan varsa şema çıkartabilirim, PCB tek yönlü olduğundan pek zor olmaz sanıyorum.

Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum. Ya da bu şarj ünitesinin fiyatı hakkında bilgi verebilecek olan varsa.

Teşekkürler, iyi akşamlar.

Mucit23

UC3843 veya UC3844'dür.

Bu entegre oldukça çok bilinen bir SMPS entegresi, Kartı tamir edebilirsin tahminimle. İlk önce Hangi malzemeler arızalı onları belirlemek gerekiyor.

Cemre.

@Mucit23 hocam işin kötü kısmı son rakamı göremiyor olmam. Acaba 2 3 4 5 olma durumunu nereye göre tahmin edebiliriz? Duty değerleri farklılık gösteriyor sanırım Datasheet'e göre. Birde şemayı çıkartıp patlayan dirençleri belli edeyim, üzerinden konuşabilelim.

İyi akşamlar..

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Cemre.

Yiğit akü 105Ah Kurşun Asit hocam.

HeCToR

@cemre 5A şarj kapasitesi çok düşük 21 saatte şarj olması çok uzun değilmi 25A charger alın derim.

Mr.Java

43,45'tir büyük ihtimal.Yaygın olan 43 ve 45 olanıdır.Aslında deneme yanılma ile bulunabilir.Fakat UPS firmalarında harici olarak tek akü şarj kartları alıp bağlayabilirsiniz.Şarj kartı önerim ise 10A olanıdır.Yani akü kapasitesinin 10/1.

HeCToR

@Mr.Java o akünün maksimum şarj akımı 25A'dır datalarındada belirtir bunu derseki benim için hızlı şarj olması gerekmiyor o zaman kendisi bilir.

Cemre.

Genpower teknik servisi şarj cihazının sadece tampon şarj için orada olduğunu söylüyor. Aslına bakarsanız hızlı sarj gibi bir ihtiyaç da yok çünkü şebekede elektrik olmadığı her durumda jeneratör aktif. Yani sarj cihazi 7/24 aktif. Akü her an 13.8V.da hazir bekliyor. Aksi bir durum olmasi için de bir sebep yok bu yuzden bu sarj kapasitesi yeterli bence. 3845B kullanılıyormuş ST marka. Yenisini satın alınca inceledim biraz, fotoğraflarını çektim vaktim olunca malzeme değişikliği ile tamir etmeye çalışacağım. Trafo vs arızası oluşmadıysa çalışır diye umuyorum.
Teşekkürler @CORTEX @Mr.Java ve @Mucit23 hocam.

HeCToR

@Cemre. Peki Dizel motorun ısıtıcısı nereden besleniyor aküden değilmi ? Ben askerde jeneratörhanedeydim kışın o ısıtıcıyı sürekli aktif halde tutardık ve sağlam akım çekiyordu diye hatırlıyorum aküden yani onun için şarj akımının yüksek olması avantaj sağlar demek istedim.

F.T

Bu tip cihazlar jeneratörün çalışmadığı zamanlarda akünün boşalmasını engeller. Asıl şarjı jeneratör üzerindeki şarj dinamosu yapar. Tabii ki jeneratör çalışmaya başladığı zaman.

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2016, 13:41:21

Jeneratörün sıcak kalmasını sağlayan ısıtıcı 24 volttan beslenmez 220 volttan beslenir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

HeCToR

Alıntı YapJeneratörün sıcak kalmasını sağlayan ısıtıcı 24 volttan beslenmez 220 volttan beslenir.
Örnek veriyorum taşınabilir ayaklı jeneratör var akülü modellerden ve ben bu jeneratörü karlı çok soğuk bir yere götürmek istedim ve götürdüm jeneratör karın içerisinde bende soluklanıp başka bir işlerle uğraşmaya başladım aradan 2 saat geçti gidiyim jeneratörü çalıştırıyım dedim bir baktım mazot donmuş bu ısıtıcıda 220VAC ile çalışıyor dediğinize göre ben mazotu nasıl eritip jeneratörü çalıştıracağım ateş yakarakmı ? yoksa diğer saçma olan konu ısıtıcıyı ısıtmak içinmi sürekli jeneratörü çalıştıracağım ?

Cemre.

Enko'yu arayarak sipariş ettim 36$ +kdv 122tl geldi. Belirtmeyi unutmuşum.

Şemayı inceleyince farkettim hocam ısıtıcı devresi 220V ile çalışıyor. İlginç olan 50* gibi yüksek bir sıcaklık tercih edilmesi. Ama her an devreye girecek konumda olan bir makinada bunun gerekli olduğunu söylüyor teknik servis. 2A akım çekiyor bu arada ısıtıcı.

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2016, 14:20:23

Alıntı yapılan: CORTEX - 31 Temmuz 2016, 14:09:42
Örnek veriyorum taşınabilir ayaklı jeneratör var akülü modellerden ve ben bu jeneratörü karlı çok soğuk bir yere götürmek istedim ve götürdüm jeneratör karın içerisinde bende soluklanıp başka bir işlerle uğraşmaya başladım aradan 2 saat geçti gidiyim jeneratörü çalıştırıyım dedim bir baktım mazot donmuş bu ısıtıcıda 220VAC ile çalışıyor dediğinize göre ben mazotu nasıl eritip jeneratörü çalıştıracağım ateş yakarakmı ? yoksa diğer saçma olan konu ısıtıcıyı ısıtmak içinmi sürekli jeneratörü çalıştıracağım ?

Makina taşınabilir değil hocam, ama taşınabilir olan daha küçük güçlü (16kVA) yedek jeneratörün ısıtma gibi bir özelliği dahi yok. Yaz kış tık demeden çalışıyor. Batı Karadeniz en sert kışta gece en soğuk -10 -15dereceyi geçmez.

Ama ilk anda benim de aküden beslendiğini düşünme sebebim buydu. Kesintisiz enerji ihtiyacı. Ancak 500W bir isiticinin çekeceği akımı düşününce aküden beslemek de pek mantıklı değil gibi?

F.T

CORTEX  hocam siz farklı bir  durumdan bahsetmişsin.Siz böyle bir kullanım yapınca muhtemelen akünüz bitecek. jeneratörü marş edecek enerjiyi nerden bulursunuz onuda düşünmek lazım.
Bende piyasadaki kullanım şeklinden bahsettim.Öyle sizin dediğiniz gibi kullananda olabilir.Bunda bir sıkıntı yok.Jeneratörlerin içinde olan birisi olarak sizin kullanım şeklinizede hiç denk gelmediğimi ifade etmek isterim.En azında benim çevremde yok.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

HeCToR

@F.T çalıştırmadan 20 dakika önce ısıtıcı açılırsa aküyü bitireceğini sanmıyorum tabiki akünün kapasitesi ve ısıtıcının gücüde ona göre hesaplanarak dizayn edilir :D