Özel Nüve imalatı

Başlatan Mucit23, 28 Temmuz 2016, 14:25:39

belgi.info

Fosil yakıtlara manyetizma uygulayarak yakıt verimi artırmaya çalışanlar var.
Bildiğim bir şey değil ,
Yapmak istediğin böyle bir şey ise ;
İç içe iki tane silindir nüve yapıya dc verip aradaki boşluğu 0.3 mm de felan tut derim.
Ayrıca  ; mıknatıslanma n karşısına s mi ,  yanyana n-s karşısına n-s mi . ?
direk flux da çözüm olabilir ? .

Mucit23

Selamlar

Ayarlı bir şekilde bu sisteme nasıl akım uygularım. Aklıma gelen tek yöntem AC kıyıcı yapmak. AC kıyıcı ile şebeke gerilimini kıyıp sonra köprü diyot ile doğrulttuktan sonra yapacağımız sistemi beslemeyi düşündüm. Çalışırmı?

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Mucit23

Omsan trafo bu işi yapabilecek kapasitede değil anladığım kadarıyla. Teksik Destek bölümünde bir bayan ile görüştüm. Gönderdiğim maili görünce doğrudan biz bu işi yapamayız diye kestirip attı. Dediğine göre kendilerinde lazer kesim makinesi yok. Onlarda Kesilmiş sacları dışarıdan alıp paketlemesini ve diğer işlemleri yapıyorlar anladığım kadarıyla.

Aslan Trafoyu arayıp konuşacağım ama başka firma önerilerinede ihtiyacım var.

z

Omsan yaparda ticari açıdan işlerine gelmemiştir. Bir de Haydar beyle görüşebilseydin iyi olurdu.

Sanat okulunda okurken trafo sarardık fakat saçları da gytoin makasla levhadan kendimiz keser ve paketlerdik. EI paket pres olmadan kesilemeyeceğinden biz I saçları keser karkaslarını da kendimiz yapardık. Nüveyi komple I saçlarla yapardık. Trafo görüntü olarak kötü olurdu ama çalışırdı.

Nüveyi sen de I lardan oluşturabilirsin.

Bir de farklı bir önerim var. Gerçi daha önceki yazımda çelikten yekpare bir nüve de işini görür demiştim.  Su jeti ile 20...30 mm kalınlığında çelik şahane kesilir.

Neyse şimdiki önerim rulo halinde kesilmiş trafo saçı alacaksın. Nüven şekildeki gibi dörtgen değil dairesei olacak. Saç rulosunu sarıp dağılmaması için kenarlarından puntalayacaksın. Hava ralığı olan kısımı da bol bol puntalayacaksın ardından frezede hava aralığı olacak kısmı kestireceksin.

En kolay yol bu sanırım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Anladığım kadarıyla bu trafocuların hepsi sacları hazır alıyorlar.

Malatyada Aslan trafo ile telefonda görüştüm. Şansıma telefondaki kişi Fırat Elektrik Elektronik Mezunu bi arkadaş çıktı bayağı konuştuk. İşleyiş hakkında bilgi verdi.

Tema Metal diye bir firmaya yönlendirdi. Bu firma trafoculara sacları kesip gönderiyormuş.

Mucit23

Türkiyede şu silisli sacları kesecek bir firma bulamıyorum arkadaşlar.

• Trafocular Biz hazır kesilmiş sac alıyoruz. Bizde lazer kesim yok.
  • Sac satan firmalar biz rulo halinde sac satıyoruz diyorlar

Anlayacağınız henüz doğru firmayı bulabilmiş değilim.
Sadece istediğim gibi sacları kestirsem yeter, Sarımı paketlemesini vs kendim yapacam. Yarın birkaç firmaya daha telefon açacağım. Telefonla iş yaptırmak zor gerçekten.

mihri

Türkiyedeki firmalara iş yaptırmak zor. Çinde trafocu bulursan daha kolay yaptırırsın. Şaka gibi taa Çinde iş yaptırmak daha kolay...
"Eppur si muove!"

ylmz

Son olarak şununla şansını dene doğuş kalıp (silisli saç imalatı yapıyor kesim vs)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Mucit23

Doğuş kalıba telefon açıp konuştum, Mail atmamı istediler ilk önce. Mail attım doğrudan biz bu işi yapamayız dediler.

z

Lazım olsa şimdiye kadar 10 ayrı prototip yapardım. Memleket meselesi yaptın bu işi.

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 17 Ağustos 2016, 14:57:07
Lazım olsa şimdiye kadar 10 ayrı prototip yapardım. Memleket meselesi yaptın bu işi.

Gerçekten Elazığ yerine istanbul veya ankarada olsaydım 50 defa yapmıştım bu işi. İstediğim ölçülerde sac kestirmek mesele gerçekten. İlla bir yerden sacı alıp lazer kesimciye gitmek gerekiyor.

z

Kesinlikle ve kesinlikle bu nüvenin saç olması gerekmiyor.

DC akım ile çalışıyorsun.