DDS (AD9850)

Başlatan berkay_91, 29 Temmuz 2016, 16:11:11

berkay_91

Merhaba, AD9850 modülü ve Atmega328 ile 390 kHz e kadar istediğim frekanslarda istediğim süre boyunca sinüs sinyali üretebiliyorum ancak 385 kHz - 390 khz e yaklaştığım zaman sinyalin frekansında bozulmalar oluyor sonrasındada büyüyen tüm frekans değerlerinde devam ediyor scope olarak UNI-T UTB1B kullanıyorum, sinyalide AD9850 den direk ölçmüyorum, follower olarak arada LM358 op-amp kullandım.

Elektroemre

Bu model DDS aliexpress vb. gibi bir yerden alındıysa %100 çakmadır. Bu tarz sorunlar olabiliyor.
Birde ölçümler opamp öncesi mi, sonrası mı?

berkay_91

aliexpress den aldım ölçümler opamp sonrası

tekosis

Modülde kullanilan osilatör muhtemelen 125mhz dir. Osilatörü söküp 40mhz takip programı da ona göre düzenlerseniz çalışması farkedebilir.

mesaj birleştirme:: 29 Temmuz 2016, 19:37:18

Frekansmetreniz var mı?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

berkay_91

UNI-T nin scope özelliği olan multimetresi var sadece

tekosis

osilaskop yanıltabilir. frekansmetre ile bakmanızda fayda var bence. bende şu an bir dds problemi ile uğraşıyorum. benim dds de sistemdeki tft ekran devreye girince devre dışı kalıyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

askuzucu

lm358 yüksek frekanslara çıkamaz. Ses bölgesinde kullanabilirsiniz.

berkay_91

yüksek frekanslar(20-30 Mhz) için iç piyasada bulabileceğim op-amp konusunda siz ne önerirsiniz?