ÇÖZÜLDÜ : HMI ekran çalışınca AD9850 Duruyor

Başlatan tekosis, 29 Temmuz 2016, 23:43:21

tekosis

@CORTEX @ipek hocalarım yardımlarınız için teşekkür ederim sorun halloldu. Başlıca sorun benim boost regülatörümün ürettiği parazitten/ripple dan kaynaklanıyormuş, ben sorunu başka yerde aradım. tabi ekran parazite sebep oluyor ama güç kaynağının stabil hale gelmesi ile bu göz ardı edilebilecek düzeye geldi.

boost regülatör olarak sc4501 kullanıyorum. datasheetinde verilen devreyi kurdum ama baya parazite sebep oldu. bende bobini daha yüksek bir değer olan 22uH olarak kullandım ve Rosc pinine bağlanan direnç yardımı ile anahtarlama frekansını 700khz düzeyinden yaklaşık 300Khz düzeyine düşürdüm. aynı zamanda entegrede bulunan comp pinindeki bobin ve kondansatör değerlerini değiştirerek en temiz sinyali elde ettim diyebilirim. şu an verimliliği göz ardı ediyorum, verimlilik ile ilgili ölçümleri yapmadım ama şu hali ile güzel çalışıyor. şu an devre test aşamasında, batarya voltajı düşünce nasıl bir tepki verecek onu gözleyeceğim. yardımlarınız için çok teşekkür ederim. bu arada devrenin sinyalinin şu hali ile 100uf tantal veya 1000uf elektrolitiğe verdiği tepki aynı. parazit açısından aynı düzeyde sinyali temizliyorlar.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

HeCToR

@tekosis sevindim sorunun çözülmesine sc4501'in minimum voltaj seviyesinin ayarlanabilir olması gerekir boostların çoğunda var bu özellik direnç ile pil voltajı istediğinin altında düştüğünde otomatik kesime gitmesi için.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

tekosis

@CORTEX hocam evet onu biliyorum ama  o şekilde değil de batarya voltajı mcu tarafından kontrol ediliyor, izin verilen minimum giriş geriliminin altına düşünce uyarı veriyor vs. sonra sistem kendini kapatıyor. Test ettim sorunsuz çalıştı çok şükür.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

HeCToR

tavsiyem lithium polymer pili 3.5V altına indirme çok çabuk ölüyor.

tekosis

Li-ion batarya kullanıyorum. 3.2V altına düşünce sistem kendini kapatıyor.

HeCToR

@tekosis lithium polymer kullanmayı neden tercih etmiyorsun

tekosis

Benlik bir durum yok hocam. Üretimde olan bir ürün, müşteri bu şekilde istiyor ki sanırım stok var ellerinde. Üzerinde çalıştığım cihaz zaten satılan bir ürünün modifiyesi olacak.

HeCToR

Anladım @tekosis çünkü Li-ion bataryalar %20 yada %22 gibi kayıp verir 1 yılda.

tekosis

@CORTEX Şarj için zaten mcp73831 kullanıyorum. Eğer isterlerse ufak bir yazılım değişikliği ile(otomatik kapanma voltaj seviyesi için ) li-po bataryaya rahatlıkla geçilebilir.