3D yazıcı flamentinin ilerleme hızını ölçmek

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 13:12:15

superconductor

Bu enkoder diskleri inkjet yazıcılardan çıkma, hurdacıda bolca bulursunuz. Küçük olanı kullandık diyelim. 1200 cpr x 4 modunda,  1.5cm çapta bir tekerleği flamente temas ettirseniz 9.8 mikron çözünürlük elde edilir.

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 07 Ağustos 2016, 21:25:14
@z yaptığın sistemde step motor filamenti çift taraflı mı itiyor yoksa tek taraftanmı itiyor?

Anlamadımki.

Tek taraflı itmek ne demek?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Verdiğim resimdeki gibi motor kasnakkardan birini döndürür diğeri gergi rulmanı görevi yapar.

diyecegim şudur aslında.  Enkoderi gergi rulmanına bağla.  Motor bir taraftan filamenti ittirirken diger taraftan enkoder bağlı gergi rulmanı filamenti sıkıştırsın. Gergi rulmanı ile filament senkron hızda hareket edecektir.  Bu şekilde filament hızını ölçüp step hızıyla karşılaştırabilirsin. Diye düşünüyorum

engerex

z

Turkiye fiyatları bir kaç yüz TL'yi geçiyor o yüzden pahalı diyordum. 10$ rahatlıkla feda edilebilir tabiki.

serdararikan

z

Granül kullanma fikri hep aklımda ve çoğu sorun kalkar gibi görünüyor. Neden derseniz arşimet vidası erimiş plastiği zaten basınçla itiyıor ve ayrıca itici dişli vs kullanamaya gerek yok. Fakat gerek giranüller gerek vida  çok küçük olmalı. aksi takdirde devasa motor kullanmak gerekir.

Mucit23

Motor için gerekli güç yine uygun redüktör ile sağlanır diye düşünüyorum. Fakat Extruder boyutu oldukça artacaktır. Bana kalırsa granülleri extrudere taşımak daha çok problem yaratır.

muhendisbey

Filament geri dönüşüm makinesi yapın, daha iyi tutar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

serdararikan

geri dönüşüme gerek yokki.granül abs  nin kilosu 5-6TL

muhendisbey

3D yazıcılardaki filamentler biraz daha farklı. ABS'de olsa saf ABS değil katkılı. İşte o katkı maddeleri filamenti filament yapıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Granülü 1 kg 2 kg alabiliyormusunuz? Tonla almak gerekiyor diye biliyordum.

serdararikan

Kilo ile olmasa da torba ile alabilirsiniz

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

engerex

Biraz zor bu sistem.

Gördüğüm kadarıyla çimento paketi gibi 25kg ambalajlarda oluyor. Yalnız granül taneler biraz büyük gibi. Daha küçükleri yoksa yaş. Birde çapak denen kırık türde olanları var. Direk petrolden mi yoksa geri dönüşünden mi elde edildiği sanırım önemli bir husus.