Electronik ürün için metal kutu dizayn?

Başlatan mir_as82, 03 Ağustos 2016, 14:10:27

mir_as82

Kalıp parası verebilecek kadar elimde para yok, bunun için metal sacdan veya paslanmazsan bükümlü kutu yapıp elektronik ürünü içine koymak istiyorum. Çakma somun falan gerekecek kesin. Ama ben bu ürünü Nasıl dizayn etmeliyim ki dışarıdan minimum adette çakma somun falan gözüksün
Kutu 8-10 cm yüksekliğinde, 25 cm genişliğinde ve 20 cm derinliğinde olacak. Nasıl yapmalıyım?

Emre_Tuncay_

Altınkaya nın sitesine gir orada hem metal hemde plastik kutular var.çeşit olarak çok fazla.kutuların autocad çizimleride var.

polleme

Önce Altınkaya kutularını inceleyin. Beklediğiniz gibi bir kutu bulamasanız bile güzel fikirler verecektir.

engerex

z

"Son saç bükücüyü" bulman lazım.

Bükücü

Saç büküm işini severek yapan adamı bulman lazım.

Miktar fazla ise sorun yok ama 5..10 tane ise adamlara cazip gelmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

"Son sac büken adam" son sacını bükmüştür :)). Hocam beni gülümsettin :). Kendim solidworks kullnarak dizayn yapacağım. En mantıklısı bu gibi duruyor.

z

Sorun tasarımda değil. İşini aşkla yapan adam bulmak zor. Bir ara 100 küsür tane kutu yaptırmıştım. 10 tane falan deneme yanılma yaparak bükme işlemindeki hataları giderdiler.

Atıyorum 10 tane kutu için uğraşırlarmı bilmem.

Adamlar işlerini aşkla yapmıyorlar. Bir firma buldum (A.Ş.) Bünyelerinde bir kaç makine mühendisi olmasına rağmen acad çizimimde sorun buldular. Galiba importta mı ne sorun yaşıyorlarmış. Forumlara girip sorunu anlattım ve arkadaşlar çözümü yazdılar. Ben de çözümle birlikte yanlarına gittim. Aaa bu böyle mi oluyormuş boşu boşuna müşterilere böyle böyle çizin diyormuşuz falan dediler.

En büyük sorun olarak da abkand pres operatörleri makinelerine çok hakim değiller diye düşünüyorum.

Standart üretimleri güzel yapıyorlar ama çizimi yapıp gittiğinde nasıl sonuç alırsın bilemiyorum.

https://www.facebook.com/mmechatronics/videos/840390986091794/
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

İki "U" metal kullanılabilir. Pc güç kaynağı kutularına
benzer bir şey.
Kapak 2 büküm. Taban 6 büküm. 8 saç vidası...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kimlenbu

Ben şu şekilde bir kutu tasarladım ama üretim aşamasında çok gezdim. Hafif olsun diye alüminyum istedim, çoğu yer kaynak yapamadığını söyledi. Köşelerdeki 3cm'lik dairesel bükümleri kimse yapamadı, serigrafi kısmında bir kaç renk basılmak istendiğinde hizalama sorunları çıktı.

Kutuyu tavla zarı şeklinde açık halde kestirdim, kıvırdılar, oksi-asetilen kaynağıyla düzgün bir şekilde kenarları kaynakladılar, ön kapağı da 4 vidayla köşelerden tutturdum.

Hayaller paris, gerçekler adana oldu sonunda...Dört köşe bir metal yığını çıktı ortaya.

engerex

kimlenbu

Alıntı yapılan: engerex - 04 Ağustos 2016, 11:16:34
@kimlenbu kutu güzelmiş. Kaç adet gerekliydi?

@engerex toplamda 10 küsur tane satıldı, birer ikişer lazım oldu hep o yüzden kimse uğraşmaya yanaşmadı.

kayatech

Alın birtane 3d yazici kendi kutularinizi yapın. Yukarıdaki kutuyu ben tasarladim. Boyut üst ve yan panellere göre degisebiliyor. Ben alt üst ve yanları da plastik yaptım ama alüminyum olarak tasarlamistim. Modüler bir tasarım oldu. Sadece kenarlar plastik olarak 3d yazici ile basarsiniz. On paneli ben alüminyum yaptım. Ayrıca pres baskı yaptım. Gayet başarılı oldu.