DS18B20 Rom Search Algoritması

Başlatan ttronik, 04 Ağustos 2016, 16:16:26

ttronik

Merhaba Arkadaşlar,

8 adet DS18B20 ile bir hatta 8 farklı noktanın sıcaklık değerini izleye biliyorum. Rom Search fonksiyonu ile hattaki sensörlerin rom kodlarını öğreniyorum.

Bu konuda sorum ve/veya sıkıntım şu;

8 adet rom kodunu öğreniyorum, ama sıralama yapamıyorum. Isı izlemeye geçtiğimde hangi değerin, hattaki hangi nokta olduğunu bilmiyorum. Amacım, bu doğrulamayı yapabilmek için en basit yöntemi geliştirmek. D.Sheet'i inceledim. Ancak ingilizcem iyi değil ve bir sonuca gidemedim. Rom Search algoritması nasıl çalışır? 1 wire cihazlar bu fonksiyona hangi sıra ile cevap verir? Bu konuda yardım edebilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla....

ziyaretci

Şimdiye kadar kullanmadım ama  herbir cihazın üzerinde veya datasheetinde cihaz içerisinde tanımlanan bir iletişim id'si olması gerekir. Bu id'yi senin tek hat iletişim protokolüne tanımlayacak yazılımı hazırlarsan istediğin sensörü istediğin sırayla okuyabilirsin.

Serdar ÇİÇEK' in kitabından:

F493

Selam,

Hepsini teker teker takıp Unique olan ID numarasını kaydedeceksiniz. Örneğin KazanNokta1 adında 0x12458548 gibi. Daha sonra hepsini taktığınızda sıcaklık hangi noktadan gelmiş anlayabilirsiniz.

Esen kalın.

ttronik

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Sorunumu çözmek için şöyle bir yöntem uygulama kararı aldım. Öncelikle sensörleri Rom kodlarına göre sıralayıp işaretleyecek bir aparat tasarlayacağım. Burada elde ettiğim sıra bilgisine göre hatta sensörleri dizeceğim. Daha önce bu sensörleri rastgele dizmek istiyordum. Bu opsiyondan vazgeçtim.

Teşekkürler.....

mehmet

"Setup" kısmı ekleyebilirsiniz. Buna göre istenilen ID
istenen sıraya eklenebilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr