SMPS GÜÇ KAYNAĞI KENDİNİ KAPATIYOR

Başlatan eeburakdemir, 16 Ağustos 2016, 09:25:25

eeburakdemir

Arkadaşlar elimde 72-144vdc giriş 24vdc 14.6A çıkışı olan mean well marka dc-dc converter var. 24v ile çalışan bir klimamız var bunu çalıştırmak için kullanacağım. Fakat klima ilk çalıştığı anda 16A civarında kalkış akımı çekiyor. Güç kaynağı çalışmaya devam ediyor ve yaklaşık bi 5-10 dk sonra çıkışını kapatıyor. Bir süre bekledikten sonra tekrar çalışmaya devam ediyor. Araştırırken motora paralel kondansatör bağlamak gibi bir durum gördüm. Bunun amacı nedir ? Güç kaynağı zaten smps, ayrıca güç kaynağının giriş akımıda yeterli. ( 1.5kW güç kaynağından besleniyor ) Sizce bu sorunun sebebi nedir ? Kondansatör bağlamaksa da çözğmğ bu kondansatör neye göre seçilmelidir. AC motorlara bağladığımız kondansatör hesabı gibi bir hesabı var mı yani. Fikirlerinizi bekliyorum, ilgilenenlere de şimdiden teşekkür ederim.
Asla pes etme...

eeburakdemir

Arkadaşlar şimdi test ediyorum son durumu da aktarayım. Klima 3 kademede çalışıyor, ve 3.kademede hiç güç kaynağı çalışmıyor fakat 1.kademede çalışıyor ve devamında 3. kademeye kadar getirebiliyorum. 3. kademede kalkmamasının nedenini araştırıyoum. Drenaj akımı da çok yüksek değil 16A demiştim ama yanlışmış , 10.1-10.2A arası çıkıyor.
Asla pes etme...

z

Güç kaynağının gücü yeterli değil.

Bir güç kaynağı tam güçte hatta yarı güçte yüklü iken enerjilenirse  korumaya geçebilir. Bu durum normal sayılır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

16 amperi görüyorsan aşırı akım korumaya alıyor kendini
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Yuunus

Sogutma da onemli, markayi tanimiyorum ama bazi uyduruk tasarimlarda trn ler yeterince sogutulmuyor uretici uzerine 20A yazmis ama 12A de bile govdeye el degmiyor. yada elinizdeki smps nin ustunde yazilan ile gercek guc farkli olabilir, genelde hesaplar omik yuk icin yapiliyor ama sizin yukun kaynak uclarindakii durumu ne ona da bakmak gerek, birsuru sey olabilir.

eeburakdemir

Destekler için teşekkür ederim hepsini dikkate alıyorum.
Asla pes etme...