STM32 - Enerji vermeden program atma

Başlatan quarko, 16 Ağustos 2016, 20:08:43

quarko

Merhabalar,

STM32F0 serisi kullanarak tasarladığım cihazlara seri üretim de enerji vermeden program atmam mümkün olabilir mi acaba. ST-Link V2 tarafında 1 ve 2 numaralı pinler için "Target VCC" olarak isimlendirilmiş. Bu pinleri, benim kartımdaki 3V3 e bağladım. Bu şekilde enerji vermeden maalesef program atamıyorum.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

skara1214

Hocam klon larla dene birfe orjinal stlink 3v3 u algilamadan atmiyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Voltaj vermeden program atamazsın. ST-Linkdeki Target VCC pini stlink donanımının işlemciye voltaj verilip verilmediğini anlamasına yarar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Elimde şuan için klon yok hocam. Orjinal ürün kullanıyorum. 19.pin Vdd-3V3 olarak yazılmış. Boşta ölçtüm, 3.27V civarı gerilim vardı. O pini benim kartımın 3V3 üne bağladım, olmadı. Yüklenince 1.25V seviyelerine düştü. Mecburen enerji vereceğiz artık :)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

quarko

Alıntı yapılan: z - 16 Ağustos 2016, 20:56:21
Voltaj vermeden program atamazsın. ST-Linkdeki Target VCC pini stlink donanımının işlemciye voltaj verilip verilmediğini anlamasına yarar.

Aynen hocam, dediğiniz gibi Target VCC pini donanımın voltaj seviyesini algılama için kullanılıyor. Ama çıplak olarak sadece işlemcinin dizilmiş olduğu karta St-Link in 19.pini (VDD), 3V3 e bağlanarak program atılabilir galiba.

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 16 Ağustos 2016, 21:13:27
Hocam bende bu stlinkten mevcut.Voltaj vermeden programlayabiliyorum.Programlayıcıdan 3.3V alıp programlıyorum.

http://www.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-ST-Link-V2-stlink-mini-STM8STM32-STLINK-simulator-download-programming-With-Cover/32247200104.html?spm=2114.01010208.3.2.CTGz1x&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_4_10057_10056_10055_10049_10017_10059_10058_10060_10061_10062,searchweb201603_3&btsid=5338076a-09d7-4c8c-949c-be8feea48035

Linkini verdiğiniz üründen iki tane sipariş vermiştim hocam. Henüz gelmedi. Gelsin, deneyeceğim.

EMP_Otto

Hocam çalısacagından şüpheniz olmasın.Ben hep böyle kullanıyorum çünkü.
Bu işler zordur,özveri ister...

JKramer

Bu klonla programlama yaparken şöyle bir durum oluyor: Programlayıcıyı önce devreye bağlayıp sonra bilgisayara bağlarsanız sorun yok, programlanıyor. Daha sonra devreyi çıkartıp yeni devreyi takınca bağlantı kopuyor (Connection to device is lost: check power supply and debug connection.) ve mavi led'i yanıp sönmeye başlıyor; Connect derseniz de "No St-Link detected" hatası veriyor. Bilgisayar bağlantısını kesip tekrar bağlamak gerekiyor.

En başta (devre programlayıcıya bağlı değilken) St-Link'i bilgisayara bağlayıp sonra devreyi bağlayınca doğrudan aynı hatayı veriyor.

quarko

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 17 Ağustos 2016, 09:36:54
Hocam çalısacagından şüpheniz olmasın.Ben hep böyle kullanıyorum çünkü.

Klon ST-Link lerim bugün geldi. Gayet güzel çalışıyorlar. Program atmak için vdd yi bağlamak gerekmiyor. Ayrıca st-link üzerinden devre beslenebiiliyor. Gayet başarılı buldum bu klon st-linkleri. Fiyatları da çok uygun. Sadece 2 - 2.5$ dolar civarında.

X-Fi

Başlık yanlış olmuş. Z hocanın da dediği gibi enerji vermeden program atamazsınız.

işlemci içerisinde programmer ve debugger komutlarını çalıştırmak için bir yazılım barındırıyor, doğal olarak çalışması içinde enerji lazım.

Programlayıcı üzerinden her kartı besleyecek şekilde target voltage pini by-pass yapmak ve eneriji USB den sağlamak doğru değil. Bu durumda USB ya da programlayıcı yüksek akımdan zarar görmeye açık hale gelir.

işlemcinin VDD sine paralel harici donanımların da ST-link üzerinden enerji alacağını unutmayın, en doğru kullanımı target vdd ile mcu vdd si birleştirilen ve harici beslenen bağlantı şeklidir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Cemre.

Alıntı yapılan: X-Fi - 27 Ağustos 2016, 00:02:39
Başlık yanlış olmuş. Z hocanın da dediği gibi enerji vermeden program atamazsınız.

işlemci içerisinde programmer ve debugger komutlarını çalıştırmak için bir yazılım barındırıyor, doğal olarak çalışması içinde enerji lazım.

Programlayıcı üzerinden her kartı besleyecek şekilde target voltage pini by-pass yapmak ve eneriji USB den sağlamak doğru değil. Bu durumda USB ya da programlayıcı yüksek akımdan zarar görmeye açık hale gelir.

işlemcinin VDD sine paralel harici donanımların da ST-link üzerinden enerji alacağını unutmayın, en doğru kullanımı target vdd ile mcu vdd si birleştirilen ve harici beslenen bağlantı şeklidir.

Önerdiğiniz yöntemde diyot koruması yapilmasa da olur mu?

X-Fi

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Cemre.