Direnç değerini Farklı Değere Çevirmek

Başlatan ByTEK, 18 Ağustos 2016, 16:30:44

ByTEK

Merhaba arkadaşlar,

Elimde bir sensör var ve 2 adet çıkışı bacağı var. İki bacağa ölçü aleti bağlayıp ölçtüğümde tank dolu iken 100 Ohm Boş iken 30KOhm vermektedir. Bu değere göre gösterge bana seviyeyi ledler ile gösteriyor.

Farklı bir gösterge kullanmak istediğimde sensör ile uyuşmuyor. Çünkü gösterge farklı direnç değerlerine sahip aynı işi yapan sensör ile çalışıyor. çalıştığı sensörü ölçtüğümde 90-0 Ohm arası değere sahip olduğunu gördüm. Benimki 30K-100ohm arası çalışıyor.

Bu ilk sensörün ikinci sensörün çıkışını vermesini istesem nasıl bir devre kurmalıyım ?

kimlenbu

sensörün çıkışları okunur, aralığa bakılırsa lineer değil. Daha sonra benzer eğrilere oturacak şekilde değerleri bulup DS1868 le dijital olarak direnci ayarlarsın.

ByTEK

Peki bu tarz devrelerde aktif entegre kullanmadan nasıl çözüm bulunur ?

kimlenbu

Alıntı yapılan: SercanTEK - 18 Ağustos 2016, 16:53:37
Peki bu tarz devrelerde aktif entegre kullanmadan nasıl çözüm bulunur ?

araya iki direnç atayım çözülsün istiyorsan pek şansın yok. bir direnç aralığını başka bir aralığa çevirmek istiyorsun, üstelik sensörlerden birisi logaritmik, 0-90ohm olan da muhtemelen lineer. işin zor, ben olsam uğraşmam gerekirse komple sensör+göstergeyi değiştiririm.

ByTEK

yani yapacak birşey yok ozaman işin içine mcu girecek.

Teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 18 Ağustos 2016, 18:37:38

Merakımdan soruyorum. Eğer ikiside logaritmik olsaydı çevirme işlemi nasıl olacaktı ? araya iki direnç atıp çözebilirmiydik ?

z

Sensör çıkışına opamplı bir devre kurar ve sistemi 1 kez kalibre edersin.

Daha sonra opamp çıkışına istediğin göstergeyi bağlarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com