Nextion hmi ve arduino ile kapsamlı araç kontrol sistemi tasarımı hakkında

Başlatan lostromos, 21 Ağustos 2016, 04:16:44

lostromos

Merhaba arkadaşlar.
İşim gereği araçlarla çok uğraşıyorum ve elektronik yazılım alanında eksikliğimide kısmen arduino ile tamamlıyorum. Bu bağlamda arduino & nextion ikilisini kullanarak aracıma eklediğim modülleri(amerikan park-far sensörü vs) tek elden kolay bir arayüzle kumanda edip ayarlamak istiyorum. Yine buna bağlı olarak;

1 adet 3.5" nextion hmi
1 adet master olarak kullanılacak ve hmi ekranı kontrol edecek arduino(i2c ile haberleştirceğim)
Master arduinoya bilgi gönderecek(far, merkezi kilit yakıt vs) yeterli sayıda(5-8 adet) slave arduino modülleri olacaktır.

Nextion hmi arayüzü %80 ve slave modüllerinde 3 tanesini tasarladm.

Şimdi sizlerden fikir almak için bu konuyu açtım. Menü haberleşme vs  konusunda şöyle olsa daha iyi olur dediğiniz noktalar olursa çok memmun olurum. Ollmayan olumsuz noktalarıda belirtirseniz daha iyisini yapmam için fırsat olur.

Menülerdeki simgeler(hava durumu, logo , saat) .gif şeklinde hareketli olacak. Yalnız buraya foto koyabildiğim için animasyonları gösteremiyorum maalesef.

skara1214

Arduino yerine stm8 yada stm32f0 gibi ucuz ve cok daha yetenekli islemcilere gec
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

lostromos

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Ağustos 2016, 14:22:51
Arduino yerine stm8 yada stm32f0 gibi ucuz ve cok daha yetenekli islemcilere gec
Tavsiye edeceğiniz baslangic kiti egitim dokumanlari varmi gecmisim elektrinik veya yazilim kokenli degil son 2 yildir aktif olarak internetten kendim ogreniyorum. Gozle gorukur avantajlari vs olurmu projelerm icin

yldzelektronik

Merhaba,

Araçlara ticari olarak ekran mı tasarlıyorsunuz, amatör olarak kendiniz için mi geliştiriyorsunuz?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

lostromos

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 21 Ağustos 2016, 15:30:05
Merhaba,

Araçlara ticari olarak ekran mı tasarlıyorsunuz, amatör olarak kendiniz için mi geliştiriyorsunuz?

Suan icin sadece kendime yapiyorum

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2016, 15:48:19

Alıntı yapılan: tekosis - 21 Ağustos 2016, 15:44:48
Nextionun mevcut hafızası sizin için yeterli geliyormu.

120 adet irili ufakli genellikle ℅80 kalite ile max 480*320 boyutlarinda kodlar ve komponentlerle beraber 21kusur mb hafizada yer kapliyor. Toolamda 32mb yani fazlasyla yetyr.

yldzelektronik

Hangi araç için yapıyorsunuz?Biraz bahseder misiniz?Merak ettiğimden soruyorum.Geçenlerde abim Honda CIVIC için benzeri birşey yapmamı istemişti.

2005 model Honda sanırım.Ben de acaba raspi/beagle benzeri bir sbc ile main board yapıp çevre devreleri eklerim diye düşünüyordum.Sizin yaptığınız sistemde neler var, navigasyon, gps vs mevcut mu?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

lostromos

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 21 Ağustos 2016, 16:13:16
Hangi araç için yapıyorsunuz?Biraz bahseder misiniz?Merak ettiğimden soruyorum.Geçenlerde abim Honda CIVIC için benzeri birşey yapmamı istemişti.

2005 model Honda sanırım.Ben de acaba raspi/beagle benzeri bir sbc ile main board yapıp çevre devreleri eklerim diye düşünüyordum.Sizin yaptığınız sistemde neler var, navigasyon, gps vs mevcut mu?

Navigasyon olmayacak ama gps olacak menulerdende anlaşılacağı gibi (aslinda hepsini koyamadm) aractaki hiz hararet vs bilgileri haricinde cesitli istatiksel veriler ve sonradan takilan donanımların kontrolu olacak. Uzun soluklu bir proje 4-5 ay surer bitmesi ama yakin zamanda ekranin tasarimini yapip montajini araca yapacagm.

skara1214

Alıntı yapılan: lostromos - 21 Ağustos 2016, 14:53:41
Tavsiye edeceğiniz baslangic kiti egitim dokumanlari varmi gecmisim elektrinik veya yazilim kokenli değil son 2 yildir aktif olarak internetten kendim ogreniyorum. Gozle gorukur avantajlari vs olurmu projelerm icin
stm32 kit diye araştırın hocam direnc.net te  expkitste mevcut. mcu turkey  ve burada yeterli sayida döküman mevcut.özellikle cubemx diye arattırırsanız rahat bir şekilde başlamış olursunuz. Eğer hobici olarak devam ederim seri üretime girmem  diyorsanız arduinodan şaşmayın ama  özellikle seri üretime girerim ve çok daha yetenekli işlemcilerle çalışmak isterim (aynı anda 10 kanal adc cevrim yapsın, o anda ekranla konuşayım aynı anda birkaç farklı görevide yerine getireyim diyecekseniz arduinoyla biraz zorlanırsınız(yapamazsınız demiyorum zira yapılan ciddi projelerde var arduinoyla)). Yani kısaca hobi olarak devam edecekse arduinodan şaşmayın devre tasarımı, üretim, dizgi, malzeme temini v.s. ile hiç uğraşmayın. Ama yok hakkaten buişi öreneceğim diyorsanız arm, fpga gibi işlemcilere bir yerden başlamanız gerekli

lostromos

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Ağustos 2016, 19:33:35
stm32 kit diye araştırın hocam direnc.net te  expkitste mevcut. mcu turkey  ve burada yeterli sayida döküman mevcut.özellikle cubemx diye arattırırsanız rahat bir şekilde başlamış olursunuz. Eğer hobici olarak devam ederim seri üretime girmem  diyorsanız arduinodan şaşmayın ama  özellikle seri üretime girerim ve çok daha yetenekli işlemcilerle çalışmak isterim (aynı anda 10 kanal adc cevrim yapsın, o anda ekranla konuşayım aynı anda birkaç farklı görevide yerine getireyim diyecekseniz arduinoyla biraz zorlanırsınız(yapamazsınız demiyorum zira yapılan ciddi projelerde var arduinoyla)). Yani kısaca hobi olarak devam edecekse arduinodan şaşmayın devre tasarımı, üretim, dizgi, malzeme temini v.s. ile hiç uğraşmayın. Ama yok hakkaten buişi öreneceğim diyorsanız arm, fpga gibi işlemcilere bir yerden başlamanız gerekli

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim araştıracağım hatta izininiz olursa düşündüğüm kitlerin linkini size özelden atabilirim

skara1214

lostromos

skara1214

elinize sağlık hocam. Nexion ekranların kullanımı ile ilgili bir video hazırlarsanız çok memnun oluruz( arayüz hazırlama idesi sayfa ekleme , sayfalar arası geçiş, animasyon ekleme v.s.)

muhittin_kaplan

skara1214