Nextion hmi ve arduino ile kapsamlı araç kontrol sistemi tasarımı hakkında

Başlatan lostromos, 21 Ağustos 2016, 04:16:44

muhittin_kaplan

lostromos

Alıntı yapılan: skara1214 - 01 Eylül 2016, 12:23:34
elinize sağlık hocam. Nexion ekranların kullanımı ile ilgili bir video hazırlarsanız çok memnun oluruz( arayüz hazırlama idesi sayfa ekleme , sayfalar arası geçiş, animasyon ekleme v.s.)

Belki yakinda olabilir

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2016, 03:40:49

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Eylül 2016, 12:45:33
arada bir elm327 gibi birşey mi kullanacak merak ettim ?

Kadrandan gerekli bilgileri alacagm aracimda can sistemi bulunmuyr

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2016, 13:41:52

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Eylül 2016, 12:28:59
Bu Bilgileri Nereden Alacaksınız Hocam ?

Aracin gosterge paneline giden kablolardan alacgm can hatti bulunmuyor aracimda

muhittin_kaplan

Tum bilgiyi gostergeden mi alacaksiniz hocam zor olmayacak mi, arac nedir bu arada

lostromos

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Eylül 2016, 14:04:00
Tum bilgiyi gostergeden mi alacaksiniz hocam zor olmayacak mi, arac nedir bu arada
Hocam hiz devir yakit hararet alicam sadece

ByTEK

Eğer araçta ECU yoksa sensörler yardımı ile veriler alınabilir. ama maliyeti arttıracaktır.

mert3162

Aslında motorun çeşitli noktalarına özellikle ısınan bölümlere ntc yada türevi ısı algılayıcıları koyup ısıyı algılamak daha iyi olmazmı ? Hem motorun hangi bölgesi ne kadar ısınıyor ekrandada gösterişli bir şekilde gösterilebilir diye düşünüyorum.

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

lostromos

Alıntı yapılan: mert3162 - 18 Eylül 2016, 20:07:17
Aslında motorun çeşitli noktalarına özellikle ısınan bölümlere ntc yada türevi ısı algılayıcıları koyup ısıyı algılamak daha iyi olmazmı ? Hem motorun hangi bölgesi ne kadar ısınıyor ekrandada gösterişli bir şekilde gösterilebilir diye düşünüyorum.

Dediginiz gibi bazi noktalara sensorden yerlestririp arac fotografi uzerinde sicakliklari gosterecegm

pozitive

Arkadaşlar merhaba,

Nextion ile yeni tanıştım. Arduino dan aldığım analog verileri  4 farklı sayfada yazdırmaya çalışıyorum.
Analog1 verisini page0 a yazdırdım
Analog2 verisini page1 e yazdırdım
Analog3 verisini page2 a yazdırdım
Analog4 verisini page3 a yazdırdım

Buraya kadar herşey gayet iyi
Her sayfanın başına  Tarih bilgisini yazdırmak istiyorum.
Tüm sayfalarda textbox1 ismini oluşturdum. Ancak seri porttan 1 kere tarih bilgisini gönderiyorum. O anda hangi page açıksa tarih onda yazıyor.
Diğer page lerde tarih bilgisini yazdıramıyorum.

Bu konuda sürekli analog bilgilerin yanında tarih bilgisini göndererek soruna geçici bir çözüm buldum.
Ancak gereksiz yere uart ı kullanıyorum. bunun basit bir çözümü var mı?

Teşekkürler

ilyas KAYA

Tarih bilgisini 1 defa global bir değişkene gonderirseniz tüm sayfalarda aynı olur. Değişken ayarlarından local değil global yapmalısınız. Ayrıca seri port tan tarih dediginize gore eski nextion lardan kullanıyor olmalısınız. Genisletilmis olanını kullanın. Eprom ve dahili rtc var. Ayrıca hafizasi da daha büyüktür. Aynı zamanda 8 port giriş çıkışı var. Mcu  deki birçok yükü almış olursunuz ve hatta port çoklama ile  belkide kullanmazsiniz bile.

Ben olsam bu kadar para dökmek yerine andorid kullanırdım. Usb veya bluetooth ile de ana kontrol giriş çıkış birimi yapardım. Programın tamamını da andorid e yükler sadece girisleri yada çıkışları  usb den gönderirim. Wifi ile olursa hem hızlı olur hemde telefondan aynı program ile de kontrol edebilirdin

kimlenbu