220v röle çalışınca pic kafayı yiyor.

Başlatan OzkanAtas, 21 Ağustos 2016, 22:39:38

OzkanAtas

Pic in yanında 220v ile çalışan bir röle var, röle çektiği zaman picin kafası karışıyor, özellikle eeprom karışıyor.
Böyle bir sorunla karışılaşıp çözüm bulabilen birisi var mı? Sizden ricam eğer herhangi bir fikriniz var ise paylaşabilir misiniz? Giriş voltajı parazitsiz. Giriş ve çıkış için kondansatörlerle parazit temizliği yapıyorum

eeburakdemir

Merhaba,
Şema ve pcb görüntüsü koyarsan yardım edilmesi hızlanır. Açıkcası görmeden cevap vermek doğru olmayabilir.
Asla pes etme...

Maxim

google aramaya aynen şunu yazın
parazit site:www.picproje.org

forumun arama özelliği pek düzgün çalışmıyor
parazit ve röle konusu belki daha önce 100 kere tekrar tekrar konuşuldu, çözüm arandı, bulundu vs vs

t2

MCLR ucunu doğrudan beslemeye bağlayın.
Bu PIC için, mümkünse MCLR pinini sigortalar ile iptal edin.

Bu sayede büyük ihtimal sorun çözülür. Daha önce denedik.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

erkinkent

Röle bacaklarına snubber bağlayın düzelir.

DEno_12

En güzeli pic i bırakın AVR ya da ARM kullanın.

bulut_01

Alıntı yapılan: DEno_12 - 23 Ağustos 2016, 11:00:24
En güzeli pic i bırakın AVR ya da ARM kullanın.
Avr ve arm dibinde röle olunca sapıtmıyor mu hiç önlem alınmadan o mcular uzay teknolojisiyle mi üretilmişte bizim haberimiz yok.
YENİLMEZ..

DEno_12

Alıntı yapılan: bulut_01 - 23 Ağustos 2016, 11:07:58
Avr ve arm dibinde röle olunca sapıtmıyor mu hiç önlem alınmadan o mcular uzay teknolojisiyle mi üretilmişte bizim haberimiz yok.

Evet ekstrem olmayan durumlarda örneğin Atmega 8 serileri sapıtmazken pic sapıtıyor. Dibinde röleyle hem pic i hem de atmega serisini çok kez test ettim. Tabiki ekstrem durumlarda önlem alınmazsa AVR lerde sapıtır ama sapıtma eşiği yüksek diyebiliyoruz. Uzay teknolojisi de değil ileri teknoloji diyebiliriz.

bulut_01

Alıntı yapılan: DEno_12 - 23 Ağustos 2016, 11:18:10
Evet ekstrem olmayan durumlarda örneğin Atmega 8 serileri sapıtmazken pic sapıtıyor. Dibinde röleyle hem pic i hem de atmega serisini çok kez test ettim. Tabiki ekstrem durumlarda önlem alınmazsa AVR lerde sapıtır ama sapıtma eşiği yüksek diyebiliyoruz. Uzay teknolojisi de değil ileri teknoloji diyebiliriz.
Avr ileri teknoloji microchip geri teknoloji o zmn avr aynı koşulda sapıtmıyor olabilir aynı koşullarda ilerde sapıtmaz diye garantisi varmıdır.
YENİLMEZ..

RaMu

Bende neden
Microchip Atmel i satın aldı diyordum,
sırf bu parazit olayını nasıl çözmüşler anlayabilmek için olsa gerek.

Avr ATMEL firmasının bir mcu serisi,
Pic MICROCHIP firmasının mcu larına verdiği genel ad.
ARM ise bir işlemci mimarisi, ve mimariyi üreten firmanın adı.

Avr, Microchip, ARM 3 ü aynı konuda elma, at, küp şeker gibi duruyor.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OzkanAtas

Üstatlar hepinize çok teşekkür ederim, sorunu hiçbirisi çözmedi malesef. Optocuplor kullanarak sorunu düzelttim. 220v röle eepromu çıldırdıyor; ama artık pic i bırakıyorum. Atmel e geçil yapacağım. Pic tehlikeli olmaya başladı

HeCToR

@OzkanAtas At değil Atı koşturan önemli şimdi dünya genelinde 8 bit ve 16 bit olmak üzere en çok satılan en çok kullanılan Microchip şirketidir ben yıllardır kullanıyorum hiç bir problem yaşamıyorum siz her karşılaştığınız problemi mcu üzerine atarsanız bu sizin tecrübenizi, donanım zayıflığınızı ve elektronik bilgi eksikliginizi gösterir Atmel dediğiniz şirketi Microchip satın aldı ve üretimini Microchip yapıyor bu ayrıntıya dikkat ederseniz sevinirim.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

eeburakdemir

Hocam sizin yaşadığınız sorun tamamiyle tasarimsal bir hatadan kaynaklı. Yanlış anlamayın beni, birçok mcu gördüm tercih sizindir, yol bellidir. Bu yuzden sorunu bu sekilde gostermeniz yanlış olmuş. Sorununuzun kaynağı mcu değildir. Tercih sizindir yinede.
Kolay gelsin
Asla pes etme...

skara1214

Alıntı yapılan: OzkanAtas - 24 Ağustos 2016, 19:59:12
Üstatlar hepinize çok teşekkür ederim, sorunu hiçbirisi çözmedi malesef. Optocuplor kullanarak sorunu düzelttim. 220v röle eepromu çıldırdıyor; ama artık pic i bırakıyorum. Atmel e geçil yapacağım. Pic tehlikeli olmaya başladı
ben yıllarca pic kulandım ilk başlarda doğru devre tasarımını bilmediğimden bende senin gibi pice sallardım daha sonra devre tasarım kurallarını araştırınca deneyip görünce problemin picte olmadığını anladım. Belki 10 sene önce pic v.s. sıkıntılı idi ama su anda bu urunlerin hepsi endüstride cayır cayır kullanılıyor. Madem pici bu yuzden bırakacaksın(ki bence bırakma) renesas  kullan en dayanıklı işlemci renesas tır onu kullan
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz