LED'i dirençsiz çalıştırma

Başlatan veliusta, 22 Ağustos 2016, 01:06:05

veliusta

Elimde 12V LED var. 100R 1/4W direnç ile bağlanmış.
Buradaki direncin görevi nedir? Akımı sınırlayarak Gerilimi düşürmek değil mi?
12V Standartında üretmek için direnç eklendiğini düşünüyorum. Herkesin kullanabilmesi için.

Benim elimde Step-Up Modül var. İstediğim voltaja ayarlayabiliyorum. Bu dirençi çıkarttırsam kaç Volt ile çalıştırmam gerekir? Formül var mı?
Akıma gelen tek şey,  12V ile çalıştırırım. Kaç mA geçiyor ölçerim. Sonra direnci çıkartıp Step-up modülünü 6V'a alıp yavaş yavaş voltajı artırrım. Ölçtüğüm akıma eşit olduğunda bırakırım.

skara1214

çok efektif olmaz zannımca. zira led zaman geçtikçe daha fazla akım isteyecek eğer step up modulunun akım sınırlaması yoksa belli süre sonra led ve modulun yanar
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

veliusta

iyi de 100R direnç ile de fazla akım istemeyecek mi?  Direnç ilede LED ısınıyor. LED ısınınca iç direnci düştüğü için fazla akım akmayacak mı?

Cemre.

Led'in temelde diyot olduğunu düşünürsek doğrudan gerilim kaynağına bağlamanın yanlış olduğunu görürüz. Her bir led'in uzerinde 3v düştüğünü ve 3 seri led olduğunu, bunların iç dirençlerinin çok küçük ve hat empedansimizin sıfıra yakın oldugunu düşünelim. Bu durumda 12V sabit gerilimli kaynağa bağladığımız led devresi çok fazla akım çekmek isteyecektir. O yüzden ledlerin sabit akimla sürülmesi tavsiye edilir. Mümkün olmadığı durumlarda ise dirençli akim sınırlama metodu kullanılır.

Yanlışım varsa duzeltin lütfen.

Türkçe karakter için kusura bakmayın telefondan yazıyorum.
Iyi geceler.

z

100 ohm seri direnç sayesinde akımın üst değeri 12/100=0.12A yani 120mA olabilir. Daha üstüne istesen de çıkamazsın.

Seri direnci kaldırıp ledin çalışacağı min voltajı uygularsan akımın üst değeri sonsuzdur.

Diyodun  voltaj ile akımı arasında üstsel bir bağıntı vardır. Akım doğrusal değil üstsel atar. Bu nedenle akımı dizginlemen gerekir.

Bu işin en kolay yolu da seri direnç.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Diyot eğrisini inceleyebilirsiniz.
İkinci kolay yöntem; LM317 ile
olabilir. Burada gerilim düşümü ~1.25V.
civarında olacağı icin, akım durumuna
göre direncin güçlü olması gerekir.

Bir sonraki de iki transistör ile olanıdır.
(Bir transistör, bir mosfet de olabilir.)
Bundaki gerilim düşümü ~0.6V. dur
LM317 ye göre daha düşük güçlü direnç
kullanılacaktır.

Basit akım sınırlayıcıların küçük de olsa
dezavantajları bulunmaktadır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr