Tunçmatik UPS suekli sebeke kesldi Alarmi veriyor.

Başlatan Melih1802, 23 Ağustos 2016, 17:05:59

Melih1802

6 Akülü bir Tuncmatik NewTech Pro 3KVA UPC var.
Şebeke kesikliği yasanmamasina rağmen sık sık şebeke kesildi Alarmı veriyor.

Not: hata Akülerden gelmiyor ve şebeke kesilmesi yok osilaskop ve DMM ile takip ettim.

Bu konuda bir Tecrübesi olan varmıdır.

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Melih1802

Alıntı yapılan: ylmz - 23 Ağustos 2016, 20:10:49
Giriş varistörü sağlam mı ?

Açıkçası ölçmedim.
Şebeke gerilimi üzerinde " Şebeke Kesildi " Alarmına sebebiyet verecek kadar etkili olsaydı patlaması lazımdı. Fakat fikriniz beni Şebeke girişinden değilde çıkıştaki son noktadan ölçme fikri verdi.

ylmz

Genellikle o kıllık yapıyor şebeke girince röle çekıyormu bırde ona bak

HexfeT

Girişten sonra muhtemelen şebeke voltajını 400+V DC ye çeviren boost PFC vardır. Stabil çalışmıyor olabilir. Bu noktadaki voltajı takip etmeyi deneyin.

Melih1802

Melih1802

Ups kasasındaki 220 volt girişinden itibaren tüm filtre ve termik devresini bay pass ederek en son noktadan karta başka bir kablo ile besleme verdim, aynı hata devam ediyor.

mesaj birleştirme:: 24 Ağustos 2016, 09:39:41

Sorun Tam olarak bu.
https://youtu.be/YsRI197cxiY

ylmz

Aküleri şarj etmiyor kuvvetle muhtemel şöyle bir sorunla karşı karşıyasın main board ın üzerinde bır tane mos var aküleri şarj eden üzerinde soğutucu vardır tırnaklı yamuk yumuktur arkası sorun onda büyük bir ihtimalle

Melih1802

Şarj a taktığımda Akuler 1 kademeden 2. Kademeye çıktı.

mesaj birleştirme:: 24 Ağustos 2016, 12:29:45

Bahsettiğin moslar hangisi olabilir.

ylmz

1)Onları sökmeden önce ölçü aletini akülere bağla enerjiyi ver akülerin gerilim seviyesi yükseliyormu ? yükseliyor ise şarj kartında sorun yok
2) enerjiyi ilk verince 3 5 sn sonra tık diye röle sesi geliyormu ? yok gelmiyor ise röle çekmiyor röleye gelen transistör bozulmuştur
3)Akülerin enerji seviyesi yükselmiyor ise ferit trafonun 1 ci resimdeki altındaki moslarda sorun var demektir.

HexfeT

Bende 2kVA olanı var. Şebeke kesilince videodaki gibi davranmıyor. Sizinki üç bip ve yanıp sönen ok ile şebeke kesintisini değil, arızasını anlatmaya çalışıyor. Yanıp sönen ok işaretine bakılırsa şebeke ile evirici arasında yer alan kısımda sorun var gibi. Burada daha önce bahsettiğim gibi hem güç faktörünü düzeltip, hem eviriciye sabit DC gerilim sağlayan boost pfc olması muhtemel.

Melih1802

Bu gün daha detaylı bakabildim. Cihaz 12V 9A seri bağlı 6 Akü için toplamda 900mA akım la şarj ediyor. Akuler dışardan şarj edilirse sorun yok akım çekiyor. Şarj devresine kabaca baktım arızalı MOSFET yada bariz arızalı bir malzemeye rastlamadım. Akü ler bitikken sorun yok biraz dolmaya başlayınca video da ki sorun tekrar oluşuyor.

Şimdilik nokta atışı hariç bakmayacağım. Bu arada üzerindeki 3 buton hiçbir şekilde görev yapmıyor.

Cevap yazan Herkese ilgisi ve desteği için Teşekkür Ederim.