Garip bir SMPS sorunu

Başlatan Mucit23, 27 Ağustos 2016, 21:34:44

Mucit23

P10 panelleri beslemek için kullandığım SMPS de şöyle bir problem var. 5V 10A diye satın aldım. Bilindik piyasada bolca bulunan SMPS lerden. Bununla 2 adet P10 besliyorum. Normal olarak çalışırken panellerin ikisi toplamda 400mA civarı akım tüketiyor. İlk açılışta ekranda bazı ledler anlık olarak yanıp sönüyor. Bu durumda anlık olarak 1-1,5A civarı akım tüketiyor paneller. Bunu osiloskop ile ölçtüm.

Fakat durum böyle olunca SMPS açılışta kısa devre korumaya giriyor. Sürekli açılıp kapanıyor. Sözde 10A'lik SMPS ve açılışta 1,5A pik akımı çekiyorum.
SMPS nin içinde UC3844 var. Acaba entegremi resetleniyor diye besleme ve FeedBack uclarına bakayım dedim ama Osiloskobun GND'sini UC3844'ün GND'sine birleştirince SMPS girişindeki 3A sigorta attı. Onun yerine 5A taktım yine attı. Nedense Osiloskobun GND'sini Entegrenin GND'sine birleştirince Şebekeden aşırı akım çekiyor alet.

Bu durumda ne yapmalıyım sizce? Önerebileceğiniz birşeyler var mı?

z

UC3844'ün şasesi şebekenin şasesine bağlı değildir. (Olmak zorunda da değil)

Ayrıca 3844 şebekeden izole de olmak zorunda değil. Bu durumda doğrudan scop bağlayamazsın.

10A akım verebilen güç kaynağı yüklü iken kalkmak zorunda değil. Güç kaynağını çalıştırdıktan sonra yükü bağlayınca sorun oluyormu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Bende bi soru sorayım yeri gelmişken...smps güç kaynakları tam sinüs olmayan bir 220v ac invertere bağlansa ne kadar sağlıklı çalışır yada çalışırmı?

z

Çalışır.

Uzun vadede nerede sorun çıkar dersen şebekenin doğrultulup filitre edildiği kapasitörler ve doğrultucular sorun çıkartır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Kullandığınız smps in datasheet inde minimum çekmemiz gerek akımı cekiyormusunuz.

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 27 Ağustos 2016, 21:38:18
UC3844'ün şasesi şebekenin şasesine bağlı değildir. (Olmak zorunda da değil)

Ayrıca 3844 şebekeden izole de olmak zorunda değil. Bu durumda doğrudan scop bağlayamazsın.

10A akım verebilen güç kaynağı yüklü iken kalkmak zorunda değil. Güç kaynağını çalıştırdıktan sonra yükü bağlayınca sorun oluyormu?

Hocam SMPS yi enerjilendirdikten +5V gerilimi Panele verince SMPS kısa devreye geçmiyor. Yani açılışta kurtarıyor kendini. Ama böyle bir imkanım yok. Çünkü cihaz tümleşik bir yapıda olacak SMPS ye enerji gelince herşeyin düzgün olarak çalışması gerekiyor.

Bahsettiğim SMPS nin fotosu budur.

Resimden de anlaşılacağı üzere UC3844 şebeke tarafında ve GND 'si köprünün eksi'sine bağlı.Bu yüzden osiloskop bağlayamıyorum anladığım kadarıyla. Şebekeden izole bir skop lazım.  Şimdi ne olup bittiğinide anlayamıyorum.

Şuanda yazılımsal birkaç önlem aldım. Paneli açılıştan 500ms sonra aktif hale getiriyorum. Ama yine yapıyor. Büyük problem.

Muhtemelen Datasheetteki şemaya benzer bir şema uygulanmış.

Burada entegre kendi beslemesi üzerinden çıkışını regüle etmiş. Ama bendekinde opto üzerinden çıkış gerilimine bakıyor.

UC3844'ün bu konuda toleransını arttıramazmıyız?  Ne yapabiliriz?

gevv

fetin source bacağında 0.50ohm (sanırım) 3w direnç var  o.22ohm, 0.33ohm ile değiştirin veya pin3 e bağlı 1k direnç yerine 2k trimpot takın ayarlyın

Mucit23

Evet abi sorunu çözdüm. Tahmin ettiğim gibi Şönt üzerindeki gerilimin fazla olmasından dolayı pwm'i kesiyordu uc3844. Sen yazmadan çalıştırmış test ediyordum :)

UC3844'ün akım ölçüm girişindeki komparatörün önüne bakarsak 1V zener olduğunu gördüm. Onu görür görmez şönt direncinden şüphelendim. Elimde 0.1Ohm taş direnç vardı söküp onu taktım ve düzeldi.

Şönt direncine bakarken 0,5 ohm olduğunu tahmin ettim ama okuyamadım. Direncin renkleri sırasıyla Yeşil, Siyah, Gümüş, Altın ve Mavi. En sondaki Maviyi hesaba katmayınca 0,5Ohm çıkıyor ama mavi olunca hesaplayamadım. Mavi direnç dışında başka birşeyi temsil ediyor olmalı.

Şuanda son yarım saattir test ediyorum sıkıntı yok. Hatta SMPS açılır açılmaz 2 panelinde bütün ledlerini %100 parlaklıkla açıp SMPS yi yükte çalıştırıyorum. İki panel o şekilde 7,5A'e yakın akım tüketiyor. SMPS bu yük ile hiç bir sıkıntı olmadan çalışmaya başlıyor.

mesaj birleştirme:: 28 Ağustos 2016, 00:15:19

Son olarak uzun vadede şönt direnci olarak 0,1ohm taş direnç sıkıntı yaratırmı? Şuan elimde 0,22ohm yok. Gidip almam gerekiyor

gevv

hayırlı olsun :)

bağlı olan devre arıza yapar yüksek akım çekerse fet yanabilir   ya en uygun direnç değerini bulacaksınız ya da çıkışa uygun değerde cam sigorta takacaksınız

5v 7a için 0.33om kullanılmış http://www.seekic.com/uploadfile/ic-circuit/s20115152515510.gif   sanırım 10a için 0.22ohm  uygun olur

stlg

Ben p10 panellerin  tanesinin 4-5 Amper çektiklerini biliyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.