Ynt: Bedava Soğuyalım mı?

Başlatan mert3162, 27 Ağustos 2016, 22:57:21

mert3162

Arkadaşlar merhaba aklımda uzun zamandır olan bir fikir var ancak olurunu olmazını düşünmekten sıkıldım sizlerlede paylaşayım istedim.

Şimdi yaz ayları herkesin malumu olduğu üzere çok sıcak geçmekte.Benim oturduğum evim Mitsubishi inverter klima ile soğutabiliyorum.

internette benzerini buldum

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/mitsubishi-srk-35-zmp-s1-inverter-klima-yeni-235400278?gclid=COWsss-r4s4CFdIV0wodbNcIww&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001967*58375853367*pla**pla-79002064527&mpch=ads&ggmktg1=PaidSearch*******&scxid=14489-145818-2357-0

Etiket değerlerine baktığımızda aşağıdaki bilgilere ulaşıyoruz.

[/size]TEKNİK ÖZELLİKLER[/size]Soğutma Kapasitesi : 10.918 (3.410 - 12.624) Btu/h
  • Isıtma Kapasitesi: 12.283 (4.435 - 16.036) Btu/h
  • Soğutma Sarfiyatı : 1.06 (0.21-1.24)kW
  • Isıtma Sarfiyatı : 1.09 (0.29-1.58)kW
  • Çalışma Akımı (Soğutma): 4.6 A
  • Çalışma Akımı (Isıtma): 4.8 A

• [/size]Bu durumda Soğutma amaçlı yaz ayında daha yoğun kullandığımızı varsayarak (yılın 9 ayı kadar) çalıştırıyorum ve ortalama elektrik faturam 350+ TL civarı geliyor klima calıstırmaz isem 150 TL civarı geliyor.
    [/size]İnternetten yaptığım çok az bir araştırma ile 2KW/sa bir güneş panelinin fiyatı 8000 TL civarı.

[/size]Böyle bir sistem ile günde 6-7 saat kadar klimamı çalıştırsam.yaklaşık olarak ayda 200TL civarı bir fatura tasarrufuyla 12 ayda 2400 TL elde ediyorum.ortalama 3.5 yılın sonunda güneş panelinin tüm masrafı çıkmış olacak ve bu tarihten itibaren soğutma için cebimden para çıkmayacak.Gerçi benim peşinde olduğum şey parasından dolayı değilde enerji verimliliğini arttırmak.günel panellerine teorik olarak 25 yıl ömür biciyorlar ancak benim gördüğüm 7 yılın sonunda inanılmaz güç kayıplarının olduğu yönünde.

[/size]Mümkün mertebede aküleri sadece dengeleyici olarak kullanmayı düşünüyorum.Güneşsiz bir ortamda akülerimin derin deşarj olmasını istemem.

[/size]Güneş Panelleri ile uğraşan arkadaşlarımız aydınlatabilirlerse sevinirim yaptığım hesaplamalar doğrumudur ? (Çok düz mantık hesapladığımın farkındayım.)

mesaj birleştirme:: 27 Ağustos 2016, 23:02:28

internetten sadece teknik veri bölümünü kopyala yapıstır yaptım kalan tüm yerleri elimle tek tek yazmama rağmen böyle size color gibi html kodlar çıkınca deliriyorum.Eve geçince tekrar düzenleyeceğim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ayhani

Güneş enerjili klimalı duraklar var. Demekki oluyor

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

MB_77

oluyor tabi de ne kadar enerji üretiyor

2KWlık panelin boyutlarını da hesaba katmak gerek tüm çatıyı kaplamak gerekmesin. öte yandan tüketim 2kw ise bunun çok üstünde bir kapasite seçmek gerek panel için. ideal şartlardaki değerleri değil mi verilen değerler. bulutu, mevsim ve saate göre bulunduğunuz konuma düşen ortalama güneş enerjisini hesaplayın ilk olarak bu ortalamaya göre seçilen panelin ne kadar enerji üretebileceğini tespit edin. bir de sistemin üreteceği akım. bir elektrik motoru olduğuna göre klimada. sürekli duran kalkan. kalkış akımını da karşılayabilmeli sistem. yoksa klima habire servis masrafı çıkarır.
son olarak panel gücü belirlenir ve boyutları da ortaya çıkar

diğer yandan panel sistemi 2 KWden büyük olacağına göre amortisman da daha uzun olacak. panelin, akülerin ve diğer donanımların ömrünü de hesaba katmak gerek ve nihayetinde karar vermek gerek bu yatırama değip değmeyeceğine. yoksa olur neden olmasın

tekosis

Yazdığınız değerlere gore teoride 2kw/h panel yetecektir. Ama bunların verimlilikleri ve klimanın size ısıtma için lazım olduğu kış aylarında güneşlenme miktarının az olacağını düşününce kışın ısıtmada problem yaşayabilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

engerex

Hesabında sanki yanlış var.

1. Günde 7 ayda 210 saat klimayı tam kapasite  (1KW) çalıştırsan kilowatı 50 kuruştan faturaya ek 105 TL yapar.
2. Tam kapasite oda istenen dereceye gelene kadar çalışır. Oda izolasyonuna bağlı ve kağı açıp kapama gibi durımlara göre sonrasında tüketim ortalama yarıya kadar düşer.

mert3162

Soğutma Sarfiyatı : 1.06 (0.21-1.24)kW
Isıtma Sarfiyatı : 1.09 (0.29-1.58)kW

teknik özelliklerine göre 2kw seçmiştim fazlasıyla yeter diye düşünüyorum.Şimdi fiyat araştırma zamanı
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

engerex

2kw yeter yetmez demiyorum. Sadece belirttiğin klimanın belirttiğin sürelerde 200TL faturaya yansıtması pek mümkün değil.

fbkaya

Hocam sadece klima ile sınırlı kalmayın. Eğer şebekeniz de destek veriyorsa on-grid inverter sistemlerini araştırın derim.

birkan

Benimde benzer bir fikir var ama hep kafamın içinde. Uygulamaya koymak için evin bana ait olması lazım. Buralarda çok fazla rüzgar esiyor. Şimdi çatıya bir kaç tane küçük çaplı rüzgar türibünü koysam, çıkışlara regületör, akü vs. bağlamadan direkt ısıtıcı rezistans bağlasam evin ısınmasına katkısı olsa, kombi zaten termostatlı, beraber çalışıp ısıtsınlar evi diyorum. Ne kadar rüzgar o kadar ısı.

ahmet_zxc

166 x 100cm panel 250w. ortalama..

yani 166cm x 8 metre (yada 3,2 x 2 metre)bir durak 2kw üretebilir.

mert3162

yer sıkıntım yok diyelim bu arada @birkan hocam oda var aklımda kışın soğutmaya mutlak etkisi olacaktır.Ancak ben manisada yaşıyorum bizde sıcak daha büyük sorun genel anlamda kışlarıda çok sert olmuyor malum ege denizi etkisi izmirde otursam hiç düşünmeden rüzgar türbini yapardım ciddi bir rüzgar alıyor ve süreklilik gösteriyor.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___