2 den fazla 16f877a haberleştirmek

Başlatan huseyin3535, 28 Ağustos 2016, 01:19:59

huseyin3535

Merhaba arkadaşlar ben rs232 üzerinden 2 adet pici haberleştirebiliyorum bir problemim yok onunla ilgili ama merak ettiğim şey 2 den fazla pici nasıl haberleştirebiliriz.

Yani 1 tane alıcı pic olacak ona 2 tane yada 3 tane pic veri gönderebilecek internetten arastırtım i2c iletişim spı iletişim gibi iletişimler var hangisi daha uygun olur veya rs232 üzerinden yapabilirmiyim bu işlem için değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

polleme

l2C ile yapabilirsiniz. Bir PIC master olur, slave olan diğerlerine bilgi gönderip alabilir.

Murat Mert

S.A.
Seri uart üzerinden 232 ile sıkıntısız yapıyorsan 485 araştır.
mert07

huseyin3535

dün baya uğraşma sonucu yapabildim 485 ile ama aklıma takılan bir kaç soru var 485 yerine max232 kullanmış olsam istediğim kadar pici haberleştirebilirmiyim datasheet baktıgımda max 485 bir data verme ve bir data alma var ama max232 de ise 2 data verme 2 data alma var bu yüzden 1 alıcıya max 232 ile 2 adet verici pic baglayabilirim gibi düşünce geldi aklıma sizce böyle birşey mümkünmüdür.

2 verici picin data vermelerin max232nin 11 ve 10 bacagına  çıkışı ise 14-7 bacagı birleştirip alıcı pice baglamak mantıklımıdır burda 14-7 pin kısa devre olmuş oluyor ancak

e135193

Hocam selamlar

Burada sorulması gerek soru; PIC'ler arasındaki mesafe nedir ?

Şayet aynı kart üzerinde ise; I2C, SPI, 1Wire gibi dijital haberleşme arayüzleri kullanılabilir.

Eğer aynı kart üzerinde değil ise, CanBus, RS485, RS422, Ethernet vs gibi arayüzle kullanmak gerekir.

Yani demem o ki, mesafe burada hangi arayüzün kullanılacağı konusunda belirleyici faktördür..

Kolay gelsin