Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Yazıcı kontrolü

Başlatan ByTEK, 30 Ağustos 2016, 16:59:25

ByTEK

Merhaba aklımda aşağıdaki gibi bir yazılım var. henüz detaylı araştırma yapmadan önce size danışmak fikrinizi almak istedim.

Senaryoya göre Ofis ortamında 20 kişi çalışıyor ve 5 adet renkli-fotokopi yazıcı var. Windows 2012 yüklü bir server üzerine bu 5 yazıcı tanımlı. Server üzerinde çalışacak olan bir uygulama bu printerları kontrol ediyor. şöyle ki client bilgisayarlar serverdaki yazılıma bağlılar ve çıktı gönderildiğinde uygulamaya geliyor ve gerekli izinlere(renkli-siyah beyaz gibi..) göre ilgili yazıcıya gönderiliyor.

Kafamdaki senaryo bu yapılabilirliği nedir ? Eğer uğraşırsam Delphi ile çalışmayı düşünüyorum.

kafama takılan kısım aslında delphi ile server üzerinde bir sanal yazıcı oluşturup bu yazıcıya gelen istekleri değerlendirip gerekli yönlendirmeleri nasıl yapabilirim ?

bu konuda yorumlarınızı bekliyorum

Cemre.

Yazıcılar ağ üzerinde doğrudan paylaşılabiliyor zaten hocam. İşinizi görmüyor mu?

ByTEK

Hocam amaç hangi pc ne kadar çıktı aldı ve çıktı alacak pc ler için bazı izin tanımlamaları. çıktı limiti olabilir. siyah beyaz yada renkli gibi seçenekler olabilir. tabi raporlama ve işletme maliyetini hesaplamak gibi amaçlar var.

ByTEK

Aradan geçen zamana inat güncel (:

OptimusPrime

sorunun cevabini bilmiyorum ama belki fikir verir diye yaziyorum.

bu uygulamayi birkac universitede gordum. ogrenci ag uzerinde tanimli yaziciyi bilgisayarina yukluyor normal bir bicimde. fakat yazdiracagi zaman bir program araya giriyor. diyorki arkadasim renkli yaziciya 10 sayfa gonderiyorsun. su kadar tutacak hesabindada su kadar para var. gondereyimmi? vs vs.

benim bundan anladigim yazdirma istegine bir sekilde mudahele edip araya girebiliyorsun, client tarafinda. kuvvetle ihtimal bunu server uzerindede yapabiliyorsundur fakat nasil olur bilemiyorum.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ByTEK

Kaynak bulamadım maalesef..

cetin1990

Software based print server
Diye arayalım.
Eğer böyle bir uygulama varsa benzeri yapılabilir. Bir ara fax server meşhurdu.