Ses seviye sabitleyici devre..?

Başlatan Andromeda, 12 Eylül 2016, 07:57:46

Andromeda

Tv de kanal değiştirince ses seviyesi değişiyor...bazı televizyonlarda bu özelliğin olduğunu duymuştum..kullandığım yükseltece ek bir devre koymak istiyorum..hazır kit veya şema var mıdır?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Anahtar kelimeler: Automatic Gain Control, Automatic Volume Control

Yada işlemci ile yapacaksın.

Ses sinyalin ortalamasını mesela her 10 ms yada daha uzun süre içinde tespit edip digital potun ne seviyede olması gerektiğine karar vereceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Tamam sağol..bir arayayım bu kelimelerle..

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2016, 11:57:11

Şimdi biraz düşününce kafam karıştı..
elimdeki uzaktan kumanda sinyalinin AGC devresini kontrol etmesi gerekiyor değil mi?
yok hayır ,elimdeki kumanda yükselteci kumanda ettiğine göre her seferinde agc yi mi ayarlayacağım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Projeye biraz kafa yorunca aslında  buradaki amaç için AVC yapmak istenmez (istenebilirde)

Adamlar filimin bir sahnesinde fısıltıyla konuşuyorlar diye AVC nin volümü açması hoş olmaz. Ses belirlenen eşikten yüksekse volümü kısması lazım. Fakat eşikten düşüksek ayara dokunmaması lazım.

Dolayısı ile uzaktan kumanda ile yapacağın devreye müdahale etmen gerekmez. Üst eşiği bir kere ayarlarsın uzaktan kumanda ile sesi sadece açıp kaparsın. AVC  ayarlama işini ses volum kontrolünün önündeki sinyal seviyesine göre yapar.

Bir tane digital pot, ADC si olan bir mikro, bir yada iki tane de opamp gerekiyor.

Sistemi analog tekniklerle yapacaksan sinyali yükseltip doğrultarak kontrol sinyali oluşturacaksın. Daha sonra bir jfetin gate voltajını elde ettiğin bu kontrol sinyali ile besleyeceksin. Bu sayede jfet, voltaj ayarlı direnç gibi davrancak. JFETi de bir  kazanç/zayıflatma direnci yerine kullanacaksın.

Google'da çıkan bu devre işini görebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Sadece merakımdan yazıyorum televizyonun ses menüsü fotoğrafını paylaşırmısın. Bu ayarın olmaması ilgimi çekti güncel bir çok cihazda olduğunu biliyorum.

Andromeda

Bir tv zaten eski...diğeri uydu alıcı-tv box-monitör üçlüsü..menü yok yani..
bu ses sabitleme işi benim düşündüğüm gibi değil ...yani dediğin gibi fısıltı konuşmada sesi açması
mantıksız olur..işin içine konuşma ,müzik ,sesin seviyesi falan giriyor herhalde..