Opamplar üzerine

Başlatan z, 15 Eylül 2016, 13:13:27

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Tebrik ederim üstad,
Tamamını birkez daha izleyeceğim.

z

https://youtu.be/-7aESDwtAmw

Bir arkadaş ısrarla bu konu üzerine video hazırlamamı istiyordu. Kalem ve ışıklandırma konusuna kalıcı bir çözüm getirmek gerekecek.

HeCToR

Çok güzel olmuş teşekkürler.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

crazy

z

Bizim hocalar integrallerde bu hatalara çok kızar.

frederic

Hocam opamplarla yapılan pencere dedektörü hakkında da bilgi verebilirmisiniz? Örneğin şebeke gerilimi ile ac gerilim uygulanan kondansatör uclarında kalan gerilimin eşit olduğu anda 1 bilgisi verebilecek bir örnek üzerinde durmanız çok faydalı olur.

z

http://youtu.be/F4k5YdLlz0w

Pencere dedektörünü daha sonra ele alırız.

G-Kocak

Hocam transistörlerden sonra opamplarıda ele almanız çok iyi oldu. Opamplar ile yapılan sabit yada ayarlı akım kaynakları ile ilgili bilgi verebilirmisiniz? Özellikle endüstriyel uygulamalarda kullanılan mA çıkışlı cihazlarda (Örneğin 0-20mA) kullanılan opampların seçiminde ve buna bağlı dirençlerin PPM ve tolerans değerlerini belirlemede nerelere dikkat etmemiz gerekiyor?

ipek

hocam bi boş zaman bulabilirseniz sadece Integrator'ü işlemenizi isteriz nasıl oluyorda oluyor negatif feedback direnci olmadan openloop çalışabiliyor.....

z

İntegratörü daha önce incelemiştik.

Şimdi bir kez daha ele aldım.

https://youtu.be/4WweN3gKdNw

ipek

hocam emeğinize sağlık,ne zamandır aradığım bir soruya cevap oldunuz..geçen gün bir arkadaşında aradığı ses seviyesi sabitleyici gibi bir devre dizayn ettim..ses bir opamp ile 5db yükseltiliyor 4'lü çarpıcıya giriyor aynı andada bir rms dönüştürücü ile integratöre giriyor ,sonuçta çalıştı fakat responslar çok kısa idi,anlatıklarıınızı bir toplarsam benim kullandığım LM358'in oraya uygun olmadığını anladım en kısa zamanda devreyi bulup JFET'li bir opAmp ile deneyeceğim..

ipek

hocam bu devre orijinal Analog Device'nin kendi app notu ama hiçte effektif çalışmadı..integrator komparator kısmı bir baskı hatasına gitmiş olabilirmi ?   integratörü ayırıp çarpıcıya pot bağlıyorum AGC yapamasada volümü klip etmiyor en azından,AD712 bende varmış onuda taktım hala integratörden şüpheliyim,1khz saf sinus giriyorum giriş seviyesini ansızın artırıyorum,skopta çıkışa baktığım zaman sinus tam ortadan kırpılıyor,koskoca AD hata yapmaz diyerek yöntemli bir şekilde on kere kontrol ettim..

z

Hocam çipler hep özelmiş. Sadece yorum yapabilirim.

0.2uFye seri bağlı 10K yerine 10K trimpot takıp etkisine bakılabilir.

Aslında devreyi parçalayıp sıra ile test etmek en güzeli.

AD633ün 1 nolu pinini devreden ayırıp trimpot üzerinden 0... 10v (10voltu salladım max ne olabiliyorsa) gerilim verilir. Bu durumda E noktasında girilen ses sinyali 7 nolu pinden 0.. max arasında açılıp kapanabilir. Burası zaten voltaj kontrollu amplifier katı.

Aynı şartlarda AD736 nın 6 nolu pininde ses inyalinin genliği ile orantılı bir DC elde edilmesi lazım. DC genliği AGC threshold dan ayarlanabiliyor olmalı.

AD736 6 nolu pin ile AD712 6 nolu pinin doğrudan bağlantılı olması bana biraz garip geldi. Bu teli kesip 10K trimpot bağlayıp etkisini görmek lazım.

İşte integratör/komparatör dediğin komparatör olmamalı. Sanki bahsettiğim teli kesip araya direnç atarsan bir şeyler düzelir gibi.

Aslında o kat tam da bir integratör değil. Daha çok low pass filitre + fark alıcı gibi.

mg1980

Hocam emekleriniz için teşekkür ederiz. Bu Opamp konusunu öğrenmek istiyorum ama temelden teorik elektronik bilgisi olmayınca açıklamalarınız bana biraz ağır geliyor.Daha çok belirli seviyelerdeki hocalarımıza hitap ediyor gibi. Mesela şöyle bir açıklama olabilir miydi : Tasnif ettiğiniz bu opamp devrelerini
biz nasıl bir ihtiyaç karşısında kullanabiliriz. Sanırım şarj devrelerinde akım ve voltaj sınırlayan bölümlerde de kullanılıyorlar. Bir şema üzerinde bu opamp,
devrenin neresine nasıl müdahale ederek ayarlanan akım aşıldığında fonksiyon icra ediyor gibi.Zahmet olacak ama mümkünse bir şema üzerinde örnekleyerek. Saygılar sunarım.