yürüyen band ve reject konusu

Başlatan canbulut, 16 Eylül 2016, 00:19:49

canbulut

arkadaslar merhaba, band üzerinde  kamera ile belirlenen hatalı ürünleri bandın belirli bir yerinde reject ile itmek istiyorum. ------ fakat ürünlerin arasındaki mesafe değişken olursa bu işi nasıl halledeceğiz?

Cemre.

Hatalı ürünü saptadığınız andan itibaren 1200pulse gelmesini bekleyip reject işlemini gerçekleştirmeniz gerekmez mi?

mert3162

ürünler arası mesafe aynı olmadığından diğer üründe arada kaynıyor değilmi?

en kolay yolu aslında şu ürünü hatalı gördüğününüz anda diğer malzemeyi durduran bir stoper piston devreye girip diğer malzemelerin bantta yürümesini durduracak 1200 pals sonra hurdayı ayırdıkdan sonra piston kalkacak ve kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Aksi taktirde şuda yapılabilir her ürün geldiğinde kamera sonucu ile encoderden gelen bilgiyi bir buffer a yazacaksınız ikinci parca test alanına geldiğinde encoderden ikinci bir bilgi alıp ikisini birbirinden cıkartıp bunu hafızada bir yere yazacaksınız ikinci parça içinde aynı işlemler yapılacak sistemin uzunluğuna göre en kötü senaryo adeti kadar bu sekilde buffer alanları olusturulacak.parcanın scrap alanına geldiği mesafeyi önceden ölçeceksiniz.her scrap atıldığında attığınız parça boyu bufferi kadar alanı(bandın test alanından scrap alanına kadar olan bölüm)den düşeceksiniz.anlatmam biraz karışık oldu ancak sisteminize ait basit bir mekanik çizim yaparsaniz (paintte bile olur) daha çok yardımcı olabilirim hatta kullandığınız plc nedir onuda yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

F493

Selam,
Ürünü reject edecek pistonun hemen önüne bir sensör koyacaksınız. Bu sensör her ürün geçtiğinde algılıyor olacak zaten.  Siz reject edecek ürünü tanımladığınızda sensörden bilgi gelir gelmez piston haraket edecek.

Esen kalın.

canbulut

Alıntı yapılan: mert3162 - 16 Eylül 2016, 00:50:17
ürünler arası mesafe aynı olmadığından diğer üründe arada kaynıyor değilmi?

en kolay yolu aslında şu ürünü hatalı gördüğününüz anda diğer malzemeyi durduran bir stoper piston devreye girip diğer malzemelerin bantta yürümesini durduracak 1200 pals sonra hurdayı ayırdıkdan sonra piston kalkacak ve kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Aksi taktirde şuda yapılabilir her ürün geldiğinde kamera sonucu ile encoderden gelen bilgiyi bir buffer a yazacaksınız ikinci parca test alanına geldiğinde encoderden ikinci bir bilgi alıp ikisini birbirinden cıkartıp bunu hafızada bir yere yazacaksınız ikinci parça içinde aynı işlemler yapılacak sistemin uzunluğuna göre en kötü senaryo adeti kadar bu sekilde buffer alanları olusturulacak.parcanın scrap alanına geldiği mesafeyi önceden ölçeceksiniz.her scrap atıldığında attığınız parça boyu bufferi kadar alanı(bandın test alanından scrap alanına kadar olan bölüm)den düşeceksiniz.anlatmam biraz karışık oldu ancak sisteminize ait basit bir mekanik çizim yaparsaniz (paintte bile olur) daha çok yardımcı olabilirim hatta kullandığınız plc nedir onuda yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz

mert3162 hiç bir şey anlamadım.kullanacağım plc siemens. maalesef, diğer arkadasların yorumu kadar da basit değil.

z

Band üzerindeki ürünün hatalı olduğuna karar veren sistem bu karar verir vermez encoder sayacını sıfırlar ve serbest bırakır. Bu counterın mesela 1024 değerine ulaştığı posizyona  itici piston yerleştirilir. İtici piston elektroniği encoder sayıcısının 1024 olmasını bekler. Ürün hatasız ise encoder sayacı hep sıfırda bekletilir.

Bu şartlar altında band üzerinde hareket eden ürünler 1024 sayma mesafesinden daha kısa mesafelere peş peşe yerleştirilmemelidir. 
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Kamera ile itici arasında ne kadar mesafe var? İtilecek ürün iticiye geldiğinde kamera ile itici arasında kaç malzeme oluyor?

mert3162

@F493 ilk yazdığımı daha basit anlatmış

ayrıca kamera ile test yapılan bir istasyonda ürünlerin aralarının hep sabit olması gerekir kameraya parçayı her zaman aynı pozisyonda nasıl denk getiriyorsunuz.switch kameramı kullanıyorsunuz.(hangi marka merak ettim)

dediğim gibi mekaniği biraz anlatırsanız daha yardımcı olabiliriz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

canbulut

Alıntı yapılan: mert3162 - 16 Eylül 2016, 16:39:45
@F493 ilk yazdığımı daha basit anlatmış

ayrıca kamera ile test yapılan bir istasyonda ürünlerin aralarının hep sabit olması gerekir kameraya parçayı her zaman aynı pozisyonda nasıl denk getiriyorsunuz.switch kameramı kullanıyorsunuz.(hangi marka merak ettim)

dediğim gibi mekaniği biraz anlatırsanız daha yardımcı olabiliriz
görüntü işleme kamerası:)siz ne anladınız?istediğim cevapları maalesef alamadım.

mert3162

malzeme kameranın önüne geldiğinde belirli bir pozisyonda sabit durması gerekiyor normalde sizin sistemi tam bilemediğimden tam birşey yazamıyorum.
bandımız dönmeye başladı bant yürürken encoderin 600 okuduğu ilk pozisyona ilk parça geldi.

1.parça kamera önüne geldi sonuç=OK      1. parçanın bulunduğu Encoder pozisyonu 600
2.parça kamera önüne geldi sonuç=NOK   
2.parçanın bulunduğuEncoder pozisyonu  750

kamera ile cekim yapıldığında sonuç false ise;
1800-750 kadar ilerle
hurda ayırıcı çalış
işlemi bitir
yerine dön
bant yürü
3.parça kamera önüne geldi sonuç=OK      3.parçanın bulunduğuEncoder pozisyonu   900
4.parça kamera önüne geldi sonuç=NOK    4.parçanın bulunduğuEncoder pozisyonu  1100

kamera ile cekim yapıldığında sonuç false ise;1800-1100 kadar ilerle hurda ayırıcı çalış işlemi bitir yerine dön bant yürü
(aralarındaki değerleri rasgele verdim)

hurdanın ayrılacağı nokta 1800 olsun

benim kafamdaki tahmine göre sizin NOK olan parçaları bantta bir süre kendi başlarına ilerliyorlar şimdi ürün NOK ise banttan atılacak ürünler arasındaki mesafeyi sürekli ölçmeli bunları bir buffer alana yazıp işlemi bittiğindede resetlemeniz gerekiyor.

hala mekanik için bir fikrimiz yok basit paintte birşey çizerseniz daha çok yardımcı olabiliriz gibi geliyor.

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Cemre.

Kamera ile reject arasında 10metre olduğunu ve ürünlerin 40cm uzunluğunda olduğunu varsayıyorum. Her iki ürün arasında da minimum 10cm olması kuralını koyuyorum. (Bitişik olmadığı her durum kabulümdür.)

10 metrelik hatta maksimum 20 ürün olabilir. Her bir sekans 20 ürün. Bir counter değişkenini her 20 üründe bir sıfırlıyorum.

Kamera önünden ürün geçti, 1 numaralı ürün, sorunsuz. Reject pistonun olduğu yerdeki sensör 1'inci ürünü gördü, reject işlemini gerçekleştirmedi. Çünkü ürün sorunsuz.

Kamera önünden ürün geçti, 2 numaralı ürün, hatalı. Reject pistonundaki sensör 2'inci ürünü gördü, reject işlemini gerçekleştirdi.

Kamera önünden ürün geçti, 20 numaralı ürün, sorunlu/sorunsuz. Reject gerçekleşti/gerçekleşmedi. Counter sıfırlandı.

Döngü başa döndü.

Counter sıfırlanmak zorunda da değil. Günlük olarak sayılabilir.

Böyle bir mantıkla encoder kullanmadan da gerçekleştirilebilir bence.

d1g1tal

Selamlar,

Çalıştığım yerde bahsettiğiniz sisteme çok benzer bir sistem kullanıyoruz. Dakikada 200'den fazla ürün bandın üzerinden akarken kameralar ile hatalı ürün tespit edilip, makina çıkışındaki basınçlı hava yardımı ile hatalı ürün sert bir şekilde üflenerek hattan ayıklanıyor. Dakikada 200 ürün kameralar tarafından nasıl yakalanıp hata ayıklama yapılıyor diye sormayın. Çatır çatır yapıyor :)

Bizdeki mevcut sistem, encoder bilgisinin makina üreticisi tarafından tasarlanmış olan bilgisayarında değerlendirilmesi ile yapılıyor. PLC değil. Dolayısıyla rejection için nasıl bir algortima kullandıkları hakkında fikir veremeyeceğim. Ama PLC ile yapacağın için az çok fikir vermesi açısından naçizane önerilerimi paylaşmak isterim. Hatalı ürünler için kameralarından aldığın her NOK bilgisinden o anki ürünün encoder değerinin bir word alanına atarsın. İstemiş olduğun 1200 pulse'lik mesafeye en fazla kaç ürün sığacaksa ona göre olacak adette word alanları seçersen sıkıntı yaşamazsın. Her bir NOK bilgisinde, encoder'den alacağın pulse'ler ile bir sayaç saydırırsın ve bunu seçmiş olduğun word alanının ilkine atarsın. Bununla birlikte PLC'den FIFO  ve LIFO komutlarını incelemeni tavsiye ederim. Bu komutlar ile seçtiğin word alanlarına atılacak bilgileri birer birer aşağı kaydırarak ya da yukarı kaydırarak bir tablo halinde kaydedersin. Ve sayacı dolan olduğu anda pusher (ya da blower- basınçlı hava) ile hatalı ürünü ıskarta edip alanı boşaltırsın.

Siemens PLC'erde FIFO, LIFO ve Shift register gibi komutları incelemeni öneriyorum.  Uzun süreden beridir uğraşmadığım için komutlar ile alakalı detaylı bilgi veremeyeceğim. Ama PLC kullanacaksanız, işinizi görmesi açısından bunlar sizin anahtar kelimeleriniz olmalı. (FIFO, LIFO, Shift Register)

d1g1tal

Bu arada Siemens PLC kullanacağınız için aklınızda bir fikir oluşması açısından FIFO komutu ile ilgili bir video buldum. Çok da güzel ve açık bir anlatımı var --> https://www.youtube.com/watch?v=f2ztP6wQ6ik&list=PLwuDHSL7nFCh8m0xodk5kDdeprUc8wFgD&index=5

Son bir önerim daha olacak. Reject sistemini kurduktan sonra "Rejection Control" sistemi oluşturmanı şiddetle tavsiye ederim. Üretim sahasında her türlü sorun çıkabiliyor. Konveyör encoderinde problem çıkabilir, konveyör bandında diş atlama sorunu olabilir, ya da hatalı ürünü hattan çıkaran pusher/blower'ında elektriksel/mekaniksel bir problem oluşabilir. Bu problemlerden ötürü kusurlu ürünün  doğru zamanlama ile hat dışına itilemeyip paketlemeye kaçması kaçınılmaz bir durum. Böyle durumlar da kalite departmanı tarafından geriye dönük ürün redlerine ya da müşteri şikayetlerine sebebiyet vereceğinden işletmede mutlaka kulağı çekilecek birileri aranır.

Kuracağın rejection control sistemi ile reject edilen ürünün banttan atılması örneğin ortalama 300 ms zaman alıyorsa, sen bandın kenarına koyacağın sensörler ile "pusher ileri" sinyalinden 500 ms sonra sensörlerin hat dışarısına çıkartılmış bir ürünü algılamazsa hattını ya da makinanı durdur, bir alarm verdir. Çalıştığım işletmede ürünlerimizin çapları küçük olduğundan dolayı yukarıda bahsettiğim problemler oluştuğunda rejector ürünü ıskalayıp hat dışına itemeyebiliyor. Biz rejection control olayını fotosellerle sağlıyoruz ve gayet sağlıklı çalışıyor.

canbulut

forumdaki samimiyetimize sığınarak diyorumki  bana burdan ekmek çıkmayacak arkadaslar :) bende tam aktaramamış olabilirim. ayrı ayrı teşekkürler.