Win7 64 bit asiri yavas!!!

Başlatan vedo35, 19 Eylül 2016, 10:52:50

vedo35

Arkadaslar bir tanidik hp laptobunun( pavilion g7) yavasligi sikayaeti ile bana verdi. Bende hp tools tan yeniden recovery yaparak win 7 yi format yapip yeniden kurdum. Tum donanimlar, suruculer kuruldu ama gerek acilis gerekse explorer yada chromu acmak istediginizde yaklasik 20 saniye beklemeniz gerekiyor. Keza bilgisayarin acilip kapanmasida ayni dert. Ben netten msconfig ile islemciyi 2 (cift cekirdek) olarak  ayarlayip yeniden baslattim ama gene ayni. Ram 4gb, intel i5 cift cekirdek. Hard diskte bad sektorde yok. Acilista gereksiz programlari kaldirin diyorlar zaten win 7 saf ilk kurulumu hicbirsey kurulu degilki..Yani bildiginiz baska bir yontem varmi..Hani o yontemleri uygulayacagim bilgisayar normal olmasi gereken hizina ulasacak..Bu sorunlari daha oncede sik yasamistim ama es gectim geri iade ettim fakat sonkinde iyice  sinir oldum neredeyse 8-9 saat laptopla ugrastim ama nafile. Yardim ve onerilerinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

engerex

Henüz işaretlenmemiş BAD sector de olabilir. Tam tarama yaptınız mı? Mümkünse başka bir disk ile deneyin. Eğer disk değişimi gerekiyorsa SSD'yi unutmayın.
İşlemci macunu yenileyip bir iç temizlik gerekebilir.

trinity

Benimde pavilion bilgisayarım çok yavaşlamıştı, soğutucu blokları tozdan tıkanmış ve termal macunları kurumuş. Serviste temizlenim macunları yenilendi, bilgisayar nerdeyse iki kat hızlandı

ferdem

Format atmanıza rağmen yavaş ise akla donanımsal problem geliyor. Benzer problem bende de vardı, i7 işlemcili Samsung laptopa yeni işletim sistemi kurmama rağmen yavaşlık düzelmemişti. Sonrasında harddisk kafa arızasından şüphelenip harddiski değiştirince problem çözüldü, almışken de SSD disk aldım. Direkt deneyin demiyorum, belki yazılımsal bir konudur ama bu ihtimal bir kenarda dursun.
Harddisk çalışırken çıt çıt sesler geliyor mu? Bu sesler sessiz bir odada ancak duyulabilen düzeyde oluyor ve kafa arızasının habercisi oluyorlar.

vedo35

Arkadaslar oncelikle verdiginiz bilgiler icin hepinize cok tesekkur ederim.Unuttugum birseyide yazayim laptobun fani temizlendi. Icinde bayagi toz vardi radayator delikleri kapali idi  ;D isopropil alkolle birguzel temizledim, parlattim. Fan temizligi yapinca zaten islemci uzerindeki blokuda sokmeniz lazim soktukten sonra ben gri pasta ile tekrar tazeledim, orjinali gibi.. Tam bir bad sektor taramasi yapmadim, ama windowsun scandiski calistirdim tekrar baslatinca otomatik scandisk calisti 0 bad sektor diye rapor verdi. Neyse bu laptobu  musterime geri verdim ama adam yakinda beni arayip hala cok yavas deme ihtimali var onun icin hazirlikli olmak istemistim, yada tekrar bu tur problemlerde ne yapmam gerektigini artik bilmek istiyordum. Baska onerilierinize hala acigim, hepinize hayirli isler dilerim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

MC_Skywalker

Termal sıkıntı yaşıyor gibisiniz işlemci soğutuucusunun termal macununun yenilenmesi ve soğutu kanallarını temizlenmesi sizi rahatlatır

OM

Yavaşlık ne kadar ,yani performans farkı gibi mi. Performans olarak 4GB ram olan bir bilgisayarda win7 64 bit İşletim sistemi ağır kalıyor ki birda ekran kartı ile paylaşım varsa ram yetmez 4GB.Performans veya kaynak izleyici var sanırım ordan kasma veya ağırlık durumunda ram işlemci kullanımı ne durumda bakabilirsen belki soruna ulaşabilirsin. Windovs görev yöneticisi Performans sekmesi altında hemen.

crazy

Win10 pro tavsiye ederim. Çok hızlı ama laptopun bataryasini Win7 göre daha erken bitiriyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: vedo35 - 19 Eylül 2016, 10:52:50
Arkadaslar bir tanidik hp laptobunun( pavilion g7) yavasligi sikayaeti ile bana verdi. Bende hp tools tan yeniden recovery yaparak win 7 yi format yapip yeniden kurdum. Tum donanimlar, suruculer kuruldu ama gerek acilis gerekse explorer yada chromu acmak istediginizde yaklasik 20 saniye beklemeniz gerekiyor. Keza bilgisayarin acilip kapanmasida ayni dert. Ben netten msconfig ile islemciyi 2 (cift cekirdek) olarak  ayarlayip yeniden baslattim ama gene ayni. Ram 4gb, intel i5 cift cekirdek. Hard diskte bad sektorde yok. Acilista gereksiz programlari kaldirin diyorlar zaten win 7 saf ilk kurulumu hicbirsey kurulu değilki..Yani bildiginiz baska bir yontem varmi..Hani o yontemleri uygulayacagim bilgisayar normal olmasi gereken hizina ulasacak..Bu sorunlari daha oncede sik yasamistim ama es gectim geri iade ettim fakat sonkinde iyice  sinir oldum neredeyse 8-9 saat laptopla ugrastim ama nafile. Yardim ve onerilerinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler.
Çoğu öneri bilinçsizce yapılmış  ;D
Fabrikasyon olarak belli bir konfigürasyonda çıkartılmış bir ürün ilk haliyle bu denli yavaş olamaz. Aksi takdirde o ürün ilk alındığı andan itibaren şikayetlere sebebiyet verirdi.
GENEL VERİLER İNCELENDİĞİNDE.
Donanımsal olarak İ5 seriisi bir işlemci kullanılan bir PC modern üretimler arasındadır. Dolayısı ile diğer donanımlar (Ekran kartı, RAM gibi bileşenler) nispeten bu işlemci konfigürasyonuna uyumlu bileşenler olmalıdır. Kısacası yavaşlık RAM ekran kartı veya bu gibi donanımlardan olamaz.
Soğutma kanallarının kirliliği yavaşlığa sebebiyet vermez ancak ısı sorunları ortaya çıkartırsa sistemde resetlenme gibi sorunlara yol açabilirdi. Böyle bir sorundan bahsedilmediğine göre sorun ısıl sorun da değildir. Yinede iyi bir temizlik her durumda gereklidir.
SİSTEM TEMİZLİĞİ ve OPTİMİZASYONU.
Açılış ve uygulamaların yavaşlığının yegane sebebi depolama aygıtıdır (HDD) Çünkü açılıştan itibaren tüm bilgiler bu birimden yüklenmektedir. Açılıştaki gereksiz dosyaların temizlenmesi açılış süresini kısaltsa da bu sefer uygulamalardaki bütünlükler bozulabileceği için herhangi bir uygulamayı çalıştırırken sıkıntı yaşanabilecektir.
Geriye şu ihtimaller kalmaktadır.
HDD kurulumda aşırı dosya parçalanması yapıyor, bu yüzden de uygulama veya açılış sürecinde ciddi yavaşlığa sebebiyet veriyordur.
Önceki kullanımda olası bir zararlı (Virüs vb.) harddiskin gizli bir bölgesinde çöreklenmiş, sistemin yeniden kurulumunda ortaya çıkabiliyordur. Buna en bilindik örnek Sailty-AA virüsüdür.
Her ne kadar sistem recovery bölümünden kuruluyor olsa da bu bölümün üzerine yazılıp yazılmadığı bilinmemektedir. Fabrikasyon kurulum olduğundan emin olunmalıdır. Sonradan recovery bölümünün üzerine kötü yapılandırılmış bir sistem imajı konulmuşsa sistem bu haliyle yeniden yüklenecektir.
Bazı uygulamaların var olduğu sözlerden anlaşılmaktadır. CHROME gibi uygulamaların 64 bit işletim sistemlerindeki açıkları bilinmektedir. Bu uygulamanın ne zaman ve ne şekilde kurulduğu bilinmemektedir. Ama formattan hemen sonra kuruluyorsa beraberinde zararlıları da yeniden aktif ediyor olması yüksek oranda ihtimal dahilindedir.
Güvenlik yazılımları ve özelliklerinden bahsedilmemiş. CRACK yapılmış bir güvenlik yazılımı sistemi korumadığı gibi külliyen kötüleştirebilmektedir.
ÖNERİLER:
Sistemi yeniden recovery ile kurtarınız. Eğer recovery CD/DVD var ise öncelikle bunlar ile yapınız.
Sistem kurulumunun hemen ardından disk birleştirmesi yapınız. Windowsun kendi birleştiricisi kullanılıyorsa bu işlemi birkaç kez üst üste yapınız.
Sürücü ve anakart kaynaklarını kontrol ediniz. Sürücü güncellemesi veya eksik sürücüler var ise bu işlemler için kesinlikle bu aşamada internete bağlanmayınız. Güvenlik yazılımlarının kurulumundan sonra internete bağlanılması tavsiye edilir. Firmanın özel sürücü yükleyicisi var ise bu uygulama ile sürücüler internetten indirilip kurulabilir.
HP gibi firmalar anakartlarında özel bağdaştırıcı veya donanım kullanmaktadırlar. Bu donanımları aygıt yöneticisinden kontrol ediniz ve tüm anakart kaynaklarının sürücülerinin yüklenildiğinden emin olunuz.
Güvenlik yazılımını kurunuz. Bu yazılımlar için asla crack programlar kullanmayınız. Eğer ücret ödenmek istenmiyorsa ücretsiz yazılımlar da tercih edilebilir.
https://www.avast.com//tr-tr/index
Güvenlik yazılımı kurulumundan sonra disk birleştirmesi yapınız ve işlemin bitmesinden hemen sonra sistemi derinlemesine tarayınız.Gerekirse açılış taraması da yapınız.
Windows sistem güncellemelerini kontrol ediniz. İyi bir optimizasyon için tercihlerden SADECE ÖNEMLİ GÜVENLİK GÜNCELLEMELERİ ni tercih ediniz.
Kurulumdan hemen sonra HD-Tune adlı yazılımı kurarak HDD benchmark ve bad sectör taraması yapınız. Görülen aksaklıkları tekniğine uygun olarak gidermeye çalışınız. BAD SECTOR görülürse HDD nin LLF (Low-Level Format) ile yeniden formatlanması veya yeni bir HDD temini gerekebilir.

OG

Donanımsal problemlerinizi hallettikten sonra

1- Temizlik ( Temp, reg vs ) Register temizliğini yaparken neyin temizlendiğine dikkat edilmeli.
Basit temizlik programları
Temp vs için CCleaner (kurarken dikkatsiz davranırsanız gereksiz tool da kurar, EasyCleaner register temizliği için.

2- svchost.exe çözümü https://www.picproje.org/index.php/topic,64470.msg499193.html#msg499193   

3- Böcük temizliği https://www.picproje.org/index.php/topic,63859.0.html

4- Disk bakımları "DEFRAG" , "CHECK DISK" gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ByTEK

Yavaşlama nedeni çok olsada aşırı yavasligin en çok karşılaştığım iki nedeni var.

1. Hdd
2. Ram

Mümkünse ikisininde alternatifleri ile değiştirip denenmesi gerek