HTTP (Web) Sayfasına Veri Gönderme-Alma

Başlatan polleme, 20 Eylül 2016, 09:17:18

polleme

Bir projem için Arduino (veya ESP8266) üzerine basit bir web sunucu oluşturmaya çalışıyorum. Bir başlık, 2-3 buton yeterli olacak. Buraya kadar sorun yok ama bu web sayfasına bağlanan bir client makinanın (PC veya cep telefonu) neler yaptığı konusunda tatmin edici bir kaynak bulamadım. Bu forumda bu tür bilgiler vardı diye hatırlıyorum ama o konuları da bulamadım. Bilgisi olan arkadaşlar link veya bilgi iletebilirse çok sevinirim. Sorularım şunlar:

1- Web sayfasına bağlanan bir client ana sayfayı nasıl çağırıyor?
2- Bir buton içeren bir web sayfası geldi diyelim. Ben bu butona basarsam web sayfasında bu buton durumunu nasıl görür ve kullanırım? Örneğin butona basılınca bir LED yansın istiyorum, web sayfasından bu durumu bir değişkenle okumam gerek.
3- Bu web sayfasından client sisteme veri hangi değişkenle nasıl gönderilir?

Kısacası çalışan bir örneği inceleyebilsem anlayabileceğimi düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

JKramer

ÜC

Buradaki bilgiler işinize yarayabilir , sunucu kurma internet üzerinden led yakma v.d.

http://maker.robotistan.com/?s=ESP8266+Dersleri

makine_terbiyecisi

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle sorum aynı olacağı için forumda konu kalabalığı olmasından kaçındım. Dolayısıyla bu geçmiş konuyu tabiri caizse hortlattım. :)

Soruma gelecek olursak web sayfasına ESP8266 aracılığı ile veri gönderip almak istiyorum. Bunu internet üzerinden yapmak istiyorum. Dolayısıyla internetin olduğu her yerde aynı işlemi yapmak istiyorum.

iyi çalışmalar.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #