PmodAD5 24 Bit ADC

Başlatan AXI, 22 Eylül 2016, 22:29:00

AXI

İyi akşamlar,

http://www.elektrovadi.com/PmodAD5-4-kanal-24-bit-ADC,PR-1841.html

Bu ürün ile 150 metre ilerdeki stabil 5 volt enerji kaynağından, yalıtımlı güvenlik kamera kablosu ile getirilen sinyal ne derece hassaslıkta ölçülebilir?

Kartta gürültü filtreleri mevcut mudur? Yada hassas sonuç için hangi filtre yöntemlerini tercih etmeliyim?

Ortam da anormal seviyede gürültü oluşturacak yüksek akımlı cihazlar yok.Ama yoğun şekilde kablosuz haberleşme yapılıyor.(Bilmiyorum ne kadar etkiler)

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

kralsam

Alıntı yapılan: Babu - 22 Eylül 2016, 22:29:00
İyi akşamlar,

http://www.elektrovadi.com/PmodAD5-4-kanal-24-bit-ADC,PR-1841.html

Bu ürün ile 150 metre ilerdeki stabil 5 volt enerji kaynağından, yalıtımlı güvenlik kamera kablosu ile getirilen sinyal ne derece hassaslıkta ölçülebilir?

Kartta gürültü filtreleri mevcut mudur? Yada hassas sonuç için hangi filtre yöntemlerini tercih etmeliyim?

Ortam da anormal seviyede gürültü oluşturacak yüksek akımlı cihazlar yok.Ama yoğun şekilde kablosuz haberleşme yapılıyor.(Bilmiyorum ne kadar etkiler)

150 metre ileriye yani kaynağın yanına bu cihazı koymanda bir sakınca var mı?
Yoksa oraya koy veriyi dijital olarak taşı. Çok daha temiz olur.

AXI

Evet malesef 150 metre ilerde olmak zorunda.
Çünkü bu 150 metre içerisinde 100 farklı noktada birbirinden bağımsız ölçüm yapılacak sinyaller var.Bunlar rolelerle sırasıyla bu hattan adc ile ölçülecek.

En sondaki sinyal, adcden 150 metre ilerde oluyor.

PmodAD5 ortaya koyarak mesafeyi 75 e düşürebilirim.Tabi yinede hassaslık ne derece olur bilemiyorum?

Murat Mert

S.A.
kralsam doğru söylemiş. Kartı kaynağı yanına koy 485 veya can bus haberleş.
mert07

AXI

Malesef 150 metre ilerde olmak zorunda.
Çünkü bu 150 metre içerisinde 100 farklı noktada birbirinden bağımsız ölçüm yapılacak sinyaller var.Bunlar rolelerle sırasıyla bu hattan adc ile ölçülecek.

En sondaki sinyal, adcden 150 metre ilerde oluyor.

PmodAD5 ortaya koyarak mesafeyi 75 e düşürebilirim.Tabi yinede hassaslık ne derece olur bilemiyorum?

Klein

Hassasiyetten kasıt nedir? çözünürlük mü?
Kasıt çözünürlük ise, kaynağın 150m olması ile 1mm olması arasında bir fark yok.  Tek fark sinyalin ADC'ye ulaşana kadar ne kadar zayıflayacağı olacaktır. Bu durumda da ADC'nin 24 bit olması ile 8bit olması arasında bir fark yok. Hangi çözünürlükte veri almak istiyorsanız ihtiyacınız olan ADC odur.  Mesafenin uzak olması  havadan alınan gürültüyü artırabilir fakat yakında olması da gürültünün daha az olacağının garantisi değildir. Sinyal kaynağındaki gürültü havadan alacağınız gürültüden kat be kat fazla olabilir.
Ölçeceğiniz sinyalin özelliği ,  beklediğiniz çözünürlük, sinyalin min ve max değeri ,  ihtiyacınız olan örnekleme periyodu, razı olabileceğiniz hata payı gibi biraz daha detaylı bilgiler verirseniz  durumu daha net görebiliriz. 

AXI

Ölcülecek enerji kaynağını yani analog seviye sensörünün enerjisini şu an standart 5 volt adaptör kullanarak yapıyorum.Ama bunu gürültüyü önlemek adına daha stabil çıkış verecek besleme devreleriyle değiştirebilirim.

Ölçüm voltaj aralığı 0-5 Volt.
Almak istediğimiz çözünürlük 24 bit (5/16777215 Volt).
Örnekleme hızının pek bir önemi yok da bunun bu işlemlerle alakasını pek anlayamadım.O adc ölçüm entegresiyle (PmodAD5) alakalı bir durum değil mi?

Hassasiyetin milivolt seviyesinden aşağı düşmemesini istiyorum.Ama hedef virgülden sonraki son 5. basamağı sabit tutabilmek. (10 mikrovolt hassasiyet)

Klein

Milivolt çözünürlük mümkün. Ama noktadan sonra 5 hane için aynı şeyi söyleyemem. Milivolt için 13 bit ADC yeterli, belki 12 bit bile yeter. 24 bit sigma delta ADC'den de stabil 18 alabilirsiniz.
Örnekleme süresini filtre için sordum. Zaman sıkıntısı yoksa biraz dijital filtre ile halledersiniz.  Bana kalsa 12  bit MCP3301 gibi  bir adc kullanır  1.2mV çözünürlüğe razı olurdum. Kullanacağınız sensörü ve projenin gereksinimlerini bilmiyorum ama  sensörün tekrarlanabilirliğinin de bundan daha iyi olduğunu sanmam.

8051-ARM

Alıntı yapılan: Babu - 23 Eylül 2016, 18:07:24
Ölcülecek enerji kaynağını yani analog seviye sensörünün enerjisini şu an standart 5 volt adaptör kullanarak yapıyorum.Ama bunu gürültüyü önlemek adına daha stabil çıkış verecek besleme devreleriyle değiştirebilirim.

Ölçüm voltaj aralığı 0-5 Volt.
Almak istediğimiz çözünürlük 24 bit (5/16777215 Volt).
Örnekleme hızının pek bir önemi yok da bunun bu işlemlerle alakasını pek anlayamadım.O adc ölçüm entegresiyle (PmodAD5) alakalı bir durum değil mi?

Hassasiyetin milivolt seviyesinden aşağı düşmemesini istiyorum.Ama hedef virgülden sonraki son 5. basamağı sabit tutabilmek. (10 mikrovolt hassasiyet)

Hocam 0-5  voltu Adc ye direkt vererek mi ölçmeyi düşünüyorsunuz  bu  adc maximum  ±2.5 V volt ölçüyor.

AXI

Yok gerilim bölücüyle.

150 ileride ilk önce gerilim takipcisi opap kullanarak sinyali güçlendirip göndermeyi ve adc noktasına ulaştığında ilk filtrelerden geçirip sorada gerilim bölücüyle adc girmeyi planlıyorum.

AXI

PmodAD5

Daha önce bu modülü kullanan var mı?
Veya önerebileceğiniz farklı 24 bit ADC modülleri.

Ama biraz daha gelişmiş ve üzerinde dahili filtre fonksiyonlarıda olması güzel olur.

sadogan

Uzak mesafelerde gerim tasimak yerine 4 - 20 ma tasimak daha iyi olabilir. Gürütü lerden daha az etkilenir