dünyanın merkezkaç kuvvetini kullarak az yakıtla çok mesafe gitmek hk.

Başlatan mert3162, 22 Eylül 2016, 23:06:36

mert3162

Merhaba arkadaşlar daha önce bir yerde okumuştum ancak tam nasıl arayacağımı bulamadım google amcamıza danıştım bir kaç kelimeyle ama bir türlü tam bilgiye erişemedim.

kepler-x (x=bilinmeyen anlamında :))

gezegenine hızlı erişim için ince hesaplar yapılmış ve dünyanın etrafında bir kaç tur döndürüldükten sonra merkez kaç kuvvetiyle fırlatılan roket daha az yakıt ile gezegene iniş yapacakmış şeklinde bir bilgi okumuştum bunu anlatan bir makale görürseniz link atarsanız sevinirim
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

HexfeT

Bu yeni bir şey değil yalnız. Araç gezegenler arası mesafe katedecekse uygulanıyor. Birden fazla gezegeni ziyaret edip güneş sisteminin dışına fırlatılan voyager mesela.

sbugra

http://www.asteroidmission.org/ aradığınız bu olsa gerek. OSIRIX REx isimli uzay aracı. Güneş etrafında hızlanacak sonrasında dünyayı teğet geçip ayın çekim kuvveti ile açısını değiştirerek gök taşına doğru yol alacakmış.

mert3162

birde anlamadığım konu bu araçlar ile nasıl haberleşildiği çok enteresan gerçekten
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

AXI

Alıntı yapılan: mert3162 - 23 Eylül 2016, 00:04:37
birde anlamadığım konu bu araçlar ile nasıl haberleşildiği çok enteresan gerçekten

Niye ki. Dünya yörüngesindeki uydular dünya gibi eletronik gürültü ile kaynayan gezegenle bile iletişim kurabiliyorsa, tertemiz uzay boşluğunda neden iletişim kuramasın ki?

Birde kosmoz da farklı noktalarda özel büyük boyutlu rf alıcı antenlerle uzayın dinlendiğini ama bu yıla kadar kayda değer bir veri alınamadığını söylüyordu.
Yani iletişimi dünya haricinde engelleyen bir kaynak yok demek ki.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

AXI

Birde bu konuyla ilgili yine bir belgeselde uzay gezileri için özel bolanlar yapılacağını, dünya yörüngesine oturduğunda genişleyeceğini ve bu şekilde uzay tatilleri yapıacağı gibi şeyler vardı.
Çok ilginç ama mantık dışı değil.

Kafa dağıtmak için güzel, sakin bir tatil yeri :)
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"